Trienti Káté/NEGYEDIK RÉSZ. XI. FEJEZET.
szerző: Trienti Zsinat, fordító: Szombathelyi Papneveldében fennálló Szt. Ágoston Társulat tagjai
NEGYEDIK RÉSZ. XI. FEJEZET.
XI. FEJEZET.
A második kérésről.
Jöjjön el a te országod.
I. Isten országának hirdetése mily gyakran ajánltatik a szentírásban.
II. Mit foglal magában e második kérés?
A dolog alapos és tüzetes kifejtését pedig igen meg fogja könnyíteni annak meggondolása, hogy, noha e kérés kapcsolatban all a többiekkel, mindazáltal megparancsolta az Úr, hogy azt a többitől elválasztva is használjuk, hogy, a mit kérünk, a legnagyobb buzgalommal keressük; mert így szól:[7] „Keressétek először Isten országát és az ő igazságát és ezek mind hozzá adatnak nektek.” Ezen kérésben pedig a mennyei ajándékok oly telje és bősége foglaltatik, hogy mindenre kiterjed, a mi csak szükséges a testi és lelki élet főntartására. Méltónak tartanók-e a királyi névre azt, a kinek nincs gondja azokra, a mik az ország üdvének alapját képezik? Ha pedig az emberek országuk jóllétéről gondoskodnak, elképzelhetjük, mily nagy gond és előrelátással oltalmazza a királyok királya mind életét, mind üdvét az embereknek. Tehát Isten országának e kérésében benfoglaltatnak mindazok, mikre e zarándokolás vagy inkább számkivetésben szükségünk van, miket megadni Isten kegyelmesen megígért; mert mindjárt hozzá tevé: „és ezek mind hozzáadatnak nektek.” És e szavakkal bizonyára kijelenté, hogy ő azon király, ki az emberi nemnek mindent bőven és gazdagon osztogat, kinek véghetetlen jóságáról elmélkedvén, éneklé Dávid:[8] „Az Úr igazgat engem és semmi híjával nem leszek.”
III. Mit kell azoknak cselekedni, kik ezen kérés gyümölcsét elnyerni kívánják?
Azonban nem elég buzgón kérni az Isten országát, ha kérésünkhöz mint eszközt nem alkalmazunk mindent, a mivel Isten országát sikerrel keresve, fel is találhatjuk. Mert azon öt balgatag szűz is buzgón könyörgött ugyan mondván:[9] „Uram, Uram! nyisd meg nekünk:” mindazáltal, mivel kérésüknek támasza hiányzott, kizárattak; nem is méltatlanul, mert Isten szájából jött amaz ítélet:[10] „Nem minden, a ki mondja nekem: Uram, Uram! megyen be mennyeknek országába.”
IV. Mely okokkal kell Isten országának óhajtását fölkelteni az emberekben?
Azért a lelkipásztorok a szentírásnak bőséges forrásaiból [ 469 ]mentsék azokat, mik a hívekben a mennyország utáni vágyat és törekvést fölkeltsék, ez élet nyomorteljes voltát szemeik elé állítsák s őket arra bírják, hogy körültekintés és megfontolás útján elismerjék ama legfőbb boldogságot és kimagyarázhatlan jókat, melyekkel Istennek a mi Atyánknak örök háza bővelkedik. Mert száműzöttek vagyunk és pedig azon helynek lakói, hol az ördögök tartózkodnak, kiknek ellenünk való gyűlölsége semmiképp sem szelídíthető; mert az emberi nem ellen engesztelhetlenek és kérlelhetetlenek. Hát még a házi s belső harczok, melyeket a test és lélek, az anyag és szellem egymás közt folyton vínak? melyekben, hogy el ne essünk, szüntelenül félnünk kell; de nemcsak félhetünk, hanem nagyon is hirtelen eleséstől tarthatnánk, ha Isten jobbjával nem gyámolíttatnánk. Az apostol is, a bajoknak sokaságát érezvén, így kiáltott föl:[11] „Én szerencsétlen ember! ki szabadit meg engem e halálnak testéből.”
V. Mily nagy az embernek nyomorúsága, kitűnik egyéb dolgoknak az emberrel való összehasonlításából?
VI. Mi a legfőbb oka minden nyomorúságnak?
Mi tehát az oka ezen áll hatatlanságnak és nyomornak? Bizonyára az isteni sugallat megvetése. Mert elzárjuk füleinket Isten intései előtt, nem akarjuk szemeinket azon világosságra emelni, melyet Isten előttünk hordoz, sem a mennyei Atya üdvös parancsaira nem hallgatunk. Azért a plébánosok arra törekedjenek, hogy mind e bajokat a hívő nép szemei elé állítsák, mind pedig a bajok okait feltüntessék és a gyógyszerek hasznosságát bebizonyítsák. Mindezekre sem fog nekik hiányzani az anyag, melyet legszentebb férfiak, aranyszájú sz. János és Ágoston irataiból, leginkább pedig azokból meríthetnek, a miket a hitvallás fejtegetésénél mondottunk. Mert van-e oly istentelen ember, ki ezeket megismervén, az Isten megelőző malasztjának segedelmével, a tékozló fiúnak példájára,[13] ne igyekeznék fölkelni, fölegyenesedni és a mennyei királynak s atyának színe elé járulni?
VII. Mit jelent a szentírásban az Isten országa?
VIII. Krisztus országa milyen a jámborokra nézve?
Isten országa továbbá a gondviselés azon kiváló és különös módját is jelenti, melylyel Isten a jámbor és szent embereket oltalmazza és róluk gondoskodik. Istennek e tulajdon és kitűnő gondoskodásáról mondja Dávid:[16] „Az Úr igazgat engem, és semmi híjával nem leszek;” továbbá Izaiás:[17] „Az Úr a mi királyunk: ő szabadít meg minket.” Jóllehet, Istennek ezen királyi hatalma alatt ez életben, a mint fönnebb mondottuk, kiválólag a szent és jámbor emberek állanak: mindazáltal Krisztus Urunk maga mondotta Pilátusnak, hogy országa nem e világból[18] való, vagyis, hogy eredetét nem e világtól vette, mely, amint teremtetett, úgy el is fog enyészni; mert az említett módon uralkodnak a császárok és királyok, köztársaságok, vezérek és mindazok, kik vagy az emberektől fölkérve és megválasztva kormányozzák a városokat és tartományokat, vagy erőszak és bitorlás által ragadták magukhoz a hatalmat. Krisztus Urunk ellenben, mint a próféta mondja, Istentől rendeltetett királylyá,[19] kinek országa, az apostol kifejezése szerint, az igazság; mert így szól:[20] „Az Isten országa az igazság, béke és öröm a Szentlélekben.”
IX. Mily módon uralkodik Krisztus az ő hívei fölött?
Uralkodik pedig rajtunk Krisztus Urunk a benső erények: a hit, remény és szeretet által, mely erények által az országnak mintegy részei és sajátságos módon Istennek alattvalóivá leszünk, az ő szolgálatára és tiszteletére szenteltetünk, hogy, mint az apostol mondja:[21] „Ugyanazért élek én, de már nem én, hanem Krisztus él énbennem:” úgy mi is mondhassuk: „Uralkodom én, de már nem én, hanem Krisztus uralkodik énbennem.” Igazságnak pedig azért mondatik azon ország, mivel Krisztus Urunknak igazsága által alapíttatott. És ezen országról így szól az Úr szent Lukácsnál:[22] „Istennek országa bennetek vagyon.” Mert jóllehet, Krisztus Urunk hit által uralkodik mindazokon, kik szent anyánknak, az egyháznak ölében és kebelében vannak: kiválólag azonban azokon uralkodik, kik élő hit-, remény- és szeretettel felékesítve, mint tiszta és élő tagok szolgálnak Istennek; [ 472 ]és ezekről mondatik, hogy bennök van az isteni kegyelem országa.
X. Krisztus Urunk dicsőségének országáról.
Isten országa pedig a dicsőség országa is, melyről Krisztus Urunk sz. Máténál így szól:[23] „Jöjjetek Atyámnak áldottai, bírjátok a világ kezdetétől nektek készített országot.” Ezen országot kérte tőle sz. Lukácsnál a jobb lator, bűneit töredelmesen megismervén, midőn mondá:[24] „Uram! emlékezzél meg rólam, midőn országodba jutsz.” Ezen országról[25] sz. János is tesz említést: „Ha ki újonnan nem születik vízből és Szentlélekből, nem mehet be Isten országába.” Az apostol is említi az Efezusiakhoz[26] írt levelében: „Semmi paráznának vagy tisztátalannak, vagy fösvénynek, a mi a bálványok szolgálata, nincs öröksége Krisztus és Isten országában.” Ugyanarra vonatkozik Krisztus Urunknak a mennyek országáról mondott[27] néhány hasonlata is.
XI. Krisztus dicsőség és kegyelem országának természetéről és különbségéről.
XII. Mit kérünk tehát főkép Istentől e kérésben?
Tehát ezeknek kifejtése után, melyekből Isten országának közönséges jelentése tűnik ki, meg kell mutatni, mit jelent tulajdonképen e kérés. Azt kérjük pedig Istentől, hogy Krisztus országa, t. i. az egyház terjedjen: hogy a hitetlenek és zsidók Krisztus Urunk hitére és az igaz Isten ismeretének elfogadására térjenek, a szakadárok, eretnekek az igazságra és Isten egyházának egységére, a melytől elszakadtak, visszatérjenek, hogy beteljesedjék és megvalósuljon, a mit Izaiás szája által mondott az Úr:[29] „Szélesítsd ki sátorod helyét, és hajlékaid kárpitait terjeszd ki, – hosszabbítsd meg köteleidet és szegeidet erősítsd meg: mert jobbra és balra elhatsz, – mert az uralkodik rajtad, ki téged teremtett.” S ismét:[30] „És a népek a te világosságodban járnak, és a királyok a neked támadott fényességben. Emeld föl köröskörül szemeidet és lássad, mindezek egybegyűlnek, hozzád jönnek: a te fiaid messzünnen jőnek és leányaid minden oldalról indulnak.”
XIII. Mit kérünk itt másodszor?
Mivel pedig vannak az egyházban, kik Istent szóval vallván, tettel tagadván,[31] hamis hitet követnek, kikben a bűn miatt az ördög lakik és mint tulajdon házaiban uralkodik: azért kérjük, hogy azokhoz is jöjjön el az Isten országa, mely által, a bűnök homályának szétoszlása után, az isteni világosság sugaraitól megvilágíttatva, Isten fiainak előbbi méltóságába visszahelyeztessenek; hogy a mennyei Atya országából minden eretneket és szakadárt eltávolítva, a botrányokat és a gonoszságok okait megszüntetve, megtisztítsa az egyház szérűjét, hogy Isten iránt ájtatos és szent tisztelettel eltelve, nyugalmas és csendes békét élvezzen.
XIV. Mit kérünk ugyanezen kéréssel harmadszor?
Végre azt kérjük, hogy Isten egyedül éljen, egyedül uralkodjék bennünk; hogy ne legyen helye a halálnak, hanem, hogy az Krisztus Urunk győzelme által elnyelettessék, ki ellenségeink [ 474 ]minden uralmát széttépve és szétszórva, hatalmával és erejével mindeneket saját uralma alá hajtson.
XV. E kérés tekintetéből mit kell a keresztényeknek főkép tenniök és megfontolniok?
A plébánosoknak pedig minden bizonynyal lesz gondjuk, a mint már e kérésnek szólja is követeli, hogy oktatja a híveket, mily gondolatokkal és elmélkedésekkel kell elkészülniük arra, hogy kéréseiket Istenhez ájtatosan intézhessék. Először is inteni fogják őket, hogy fontolják meg az Üdvözítőtől használt ama hasonlat jelentését és értelmét:[32] „Hasonló mennyeknek országa a szántóföldön elrejtett kincshez, melyet ha megtalált az ember, elrejti, s azon való örömében, elmegyen és eladja minden vagyonát és megveszi azt a szántóföldet”. Mert a ki Krisztus Urunknak gazdagságát ismeri, az e gazdagság kedvéért mindent megvet, az előtt a vagyon, kincs és hatalom silányság; mert ama legfőbb kincsesei semmi még csak összehasonlításba sem jöhet, annál kevésbé állhat meg vele szemközt. Azért, a kik annak becsét megismerik, az apostollal fogják kiáltani:[33] „Mindent kárnak tartok és szemétnek tekintek, hogy Krisztust megnyerjem”. Ez azon evangéliumi igaz gyöngy,[34] melyet az ember, miután minden javainak eladásából begyűlt összegét erre fordította, magának megszerezvén, örökkétartó boldogságot élvez.
XVI. Mennyire kell kívánnunk Krisztus országát most a kegyelem által, a jövőben pedig a dicsőség által?
XVII. Az alázatosságról, melyet ezen és más kérésekben tanúsítanunk kell.
Annak megnyerésére pedig, a mit kérünk, nagyon jó lesz meggondolnunk, mik vagyunk, t. i. Ádámnak s paradicsomból méltán kiűzött és számkivetett maradéki, kiknek méltatlansága és gonoszsága Isten legnagyobb gyűlöletét kelti tel és örökké tartó büntetéseket követel. Azért szükséges, hogy törődött és alázatos szívűek legyünk. Imánk is keresztény alázattal teljes legyen s magunkban épen nem bizakodva, mint ama vámos,[37] folyamodjunk az Isten irgalmasságához és mindent kegyelmességének tulajdonítva, neki örök hálát mondjunk, ki az ő lelkét ajándékozta nekünk, melyben bízva felkiáltani bátorkodunk:[38] „Abba, Atyánk”.
XVIII. Mennyire kell törekednünk, hogy egykor a mennyek országát elnyerjük?
XIX. E kérés befejezése és annak más, rövid magyarázata.
Azért végre buzgón kérjük Isten Lelkét, hogy eszközölje bennünk azt, hogy mindent az ő akarata szerint cselekedjünk; hogy az ördög országát rontsa le, hogy ama nagy napon fölöttünk semmi hatalma ne legyen; hogy győzzön és diadalmaskodjék Krisztus; az ő törvényei az egész föld kerekségén tiszteletben legyenek, parancsai megtartassanak; senki őt el ne árulja, se el ne hagyja; hanem úgy éljen mindenki, hogy az isteni király színe előtt habozás nélkül megjelenhessen és az öröktől fogva elkészített mennyország birtokába juthasson, hogy Krisztussal élvezze az örökké tartó boldogságot.
- ↑ Mát, 3, 2.
- ↑ Mát. 5, 3.
- ↑ Luk. 4, 43.
- ↑ Mát. 10, 7.
- ↑ Luk. 9, 60.
- ↑ Ap. Csel. 1, 3.
- ↑ Mát. 6, 33.
- ↑ 22. zsolt. 1.
- ↑ Mát. 25, 11.
- ↑ Mát. 7, 21.
- ↑ Rom. 7, 24.
- ↑ 118. zsolt. 89.
- ↑ Luk. 15, 20.
- ↑ 94. zsolt. 4.
- ↑ Eszt. 13, 9. 11.
- ↑ 22. zsolt. 1.
- ↑ Iz. 33, 22.
- ↑ Ján. 18, 36.
- ↑ 2. zsolt. 6.
- ↑ Rom. 14, 17.
- ↑ Galat. 2, 20.
- ↑ Luk. 17, 21.
- ↑ Mát. 25, 34.
- ↑ Luk. 23, 42.
- ↑ Ján. 3, 5.
- ↑ Efez. 5, 5.
- ↑ Mát. 13, 24. s. k.
- ↑ Ján. 4, 14.
- ↑ Iz. 54, 2. 3. 5.
- ↑ Iz. 60, 3. 4.
- ↑ Tit. 1, 16.
- ↑ Mát. 13, 44.
- ↑ Filipp. 3, 8.
- ↑ Mát. 13, 46.
- ↑ Rom. 8, 35.
- ↑ Iz. 64, 4. I. Kor. 2, 9.
- ↑ Luk. 18, 13.
- ↑ Rom. 8, 15.
- ↑ Mát. 11, 12.
- ↑ Ugyanott. 19, 17.