Wikiforrás:Üdvözlünk, látogató!
Üdvözlünk a Wikiforrás lapjain! A Wikiforrás egy, a nonprofit WikiMedia alapítvány és önkéntesek által közösen fenntartott és fejlesztett többnyelvű, szabad szerkesztésű webhely, amit olyan emberek írnak, mint amilyen te is vagy. A Wikiforrással három dolgot tehetsz: olvashatod, szerkesztheted és írhatod.
Mi az a Wikiforrás egyáltalán és mire jó?
[szerkesztés]Mint minden webhely, alapvetően azért jöttünk létre, hogy olvassanak minket, és használják a nálunk elhelyezett tartalmakat. Azonban más, hagyományos webhelyekkel ellentétben gyakorlatilag bárki lehet nemcsak olvasónk, hanem szerkesztőnk is, várjuk szeretettel! A következőket kell feltétlenül tudnod, ha csatlakozol hozzánk:
- szabad szerkesztésű, ún. wiki rendszerű weblap vagyunk. Azaz: gyakorlatilag bármilyen, internetkapcsolattal rendelkező ember által szerkeszthetőek oldalaink.
- Nonprofit alapon működünk: A Wikiforrás oldalait önkéntesek fejlesztik, szabadidejükben, bérezés nélkül, és az általunk fejlesztett tartalom is ingyenes, ún. közkincs (ld. lentebb); ismeretterjesztést szolgál, nem kereskedelmi célú (bár engedélyezett a felhasználása kereskedelmi célokból).
- Az általunk fejlesztett tartalom - a „közkincs” fogalmának pontosításaként - nyílt tartalmú (azaz szabadon terjeszthető, sőt módosítható), és szabad licencű (az ún. GFDL jogi licenc hatálya alá eső).
- Ez egy irodalmi és kulturális szövegtár. Versek, regények és más szövegek gyűjtésével foglalkozunk. Testvéroldalaink (mint a Wikipédia, a Wikidézet, a Wikiszótár) szintén szabad szerkesztésű, nonprofit, nyílt és szabad licencű tartalmakat fejlesztenek, de más műfaji korlátokkal és tematikával (a Wikipédia pl. lexikon/enciklopédia, míg a Wikikönyvek könyveket fejleszt, a Wikidézet idézetgyűjtemény stb.).
Bővebben ezekről a fogalmakról a fenti szövegben látható hivatkozásokra kattinva, illetve a A Wikiforrásról c. oldalon olvashatsz.
Olvasás-írás-szerkesztés
[szerkesztés]Olvasás
[szerkesztés]Olvasni egyszerű.
- Elindulhatsz pl. a Kezdőlapról. Keress egy érdekesnek tűnő témát, és kezdd el a felfedezést.
- Keresni is lehet egy adott szót vagy kifejezést minden lap tetején vagy baloldalt (a keresőléc helyét beállíthatod, ld. Segítség:Beállítások).
- A Lap találomra gomb kiválasztásával elolvashatsz egy véletlenszerűen kiválasztott cikket.
Ha olvastál valamit és tetszett, miért ne hagynál egy üzenetet a szócikk vitalapján? Keresd a lap tetején található vitalap linket, a vitalap betöltődése után válaszd a szerkeszt linket, és írd le, amit szeretnél. Ha általános, az egész Wikiforrást érintő kérdésed vagy megjegyzésed van, azt a Társalgóban is közölheted. Mindig örülünk a visszajelzéseknek, legyenek akár dicsérőek, vagy kritikusak!
Ha van valami, amiről nem írtunk semmit, vagy nehezedre esik megtalálni azt, amit keresel, akkor nemcsak a Társalgóban kérdezhetsz erről, de hozzáadhatod a keresett témát a kért cikkek listájához.
Szerkesztés
[szerkesztés]Majden minden Wikiforrásbeli lap bárki által szerkeszthető. Ez a lap sem kivétel – csak válaszd ki a Szerkeszt linket az oldalmenüben, a lap alján vagy tetején, hogyha úgy érzed, hogy a lap fejlesztésre szorul. Nincs szükség semmiféle különleges jogra, még csak be sem kell jelentkezned.
A legjobb módszerek egyike arra, hogy segíts, az, hogy használd a Wikiforrást, mint bármely más lexikont, de ha valami problémát veszel észre – elírást talán, vagy egy nehezen érthető mondatot – akkor csak bátran javítsd ki. Legyen bátorságod lapot szerkeszteni – ha lehetőséget látsz arra, hogy egy lapot jobbá tegyél, akkor tedd meg.
Írás
[szerkesztés]- Ez a szakasz pontatlan.
A már létező tudásunk szerkesztése nagyszerű dolog, de szeretnénk, ha a tudást is gyarapítani tudnád. Kezdhetsz egy teljesen új lapot, vagy kereshetsz egy már létező könyvet, és egy teljesen új szakaszt írhatsz hozzá. Nem kell túlságosan aggódnod a lehetséges hibák miatt – ha valamit kicsit elrontanál, te, vagy valaki más később ki tudja javítani.
Van egy pár irányelv és útmutató, amit megnézhetsz – például kérünk, hogy a cikkeket semleges nézőpontból írd. Ez azt jelenti, hogy a szócikkeknek – még az ellentmondásos vagy érzelmeket kavaró témákban is – részrehajlás nélkülinek kell lennie. Ezen túl a projekt tankönyveket és kézikönyveket gyárt, tehát vannak dolgok, amik nem valók a Wikiforrásba.
Jó szórakozást!
Lásd még
[szerkesztés]Itt van még néhány, kicsit részletesebb bemutatkozó információ:
Segítség az eligazodáshoz (avagy: kezdőknek)
[szerkesztés]- A Wikiforrásról
- Gyakran feltett kérdések – a Wikipédiáról vagy a wikiköynvekről gyakran kérdezték, és mi válaszoltunk.
- Segítség:Tartalom – segítség a szerkesztésben, új cikkek létrehozásában és sok egyéb témakörben
- Wikiforrás:Irányelvek – A Wikiforrás irányelvei és útmutatói
Segítség szerkesztéshez (avagy: haladóknak)
[szerkesztés]- Szótár – a gyakran használt kifejezések magyarázata, elsősorban azok számára, akik szerkeszteni is szeretnének
- Leggyakoribb baklövések
A Wikiforrás közösség
[szerkesztés]- Wikiforrás szerkesztői – a rendszeres résztvevők saját maguk által karban tartott listája. (Ha gondolod, írd bele magad is.)
- Wikietikett – a Wikiforrás etikett