Trienti Káté/NEGYEDIK RÉSZ. IV. FEJEZET.
szerző: Trienti Zsinat, fordító: Szombathelyi Papneveldében fennálló Szt. Ágoston Társulat tagjai
NEGYEDIK RÉSZ. IV. FEJEZET.
IV. FEJEZET.
Azokról, a miket kérni kell.
I. Mit kell Istentől kérni?
II. Mit kell először is önmagáért kérni Istentől?
Azért mindenekelőtt úgy szabályozzuk kívánságunkat és óhajtásunkat, hogy legfőbb törekvésünk és óhajunk Istenre, mint a legfőbb jóra legyen irányozva. Azután kívánjuk azokat, amik bennünket Istennel leginkább összekapcsolnak; amik pedig tőle elszakasztanak vagy az elszakasztásra némileg okot szolgáltatnak, törekvésünktől és óhajtásunktól eltávolítandók. Ebből érthető hogyan kell a többit, a mi jónak mondatik, azon legfőbb és tökéletes jó szerint óhajtani és Istentől, a mi atyánktól kérni.
III. Hogyan kell a testi s külső javakat Istentől kérni?
Az úgynevezett testi és külső javak, úgymint az egészség, erő, szépség, gazdagság, tisztelet, dicsőség, minthogy gyakran alkalmat és táplálékot nyújtanak a bűnre, (ez okból jámborul és üdvösen nem kérhetők:) azok kérését úgy korlátozzuk, hogy az élet ezen javait szükségből kérjük; mely kérésmód Istenre irányoztatik. Mert szabad nekünk imával kérnünk, a miket mind Jakab mind Salamon kértek, amaz eképpen:[3] „Ha kenyeret adand nekem ételül és ruhát öltözetül, az Úr lesz nekem Istenem Salamon pedig e szavakkal:[4] „Csak élelmemre add meg a szükségeseket.”
IV. Hogyan kell a gazdagságot és más testi javakat használnunk, ha azokkal Isten kegyelméből bírunk?
V. Hogyan kell az ész és tudomány javait kérni?
Az ész javait és ékességeit is szabad kérni, milyenek a művészetek és tudományok, de csak azon feltétellel, ha Isten dicsőségére és üdvösségünkre szolgálnak. A mit pedig magában, minden hozzáadás és feltétel nélkül kell óhajtanunk, keresnünk és kívánnunk, az, – mint fentebb említettük, – az Isten dicsősége, s azután mindaz, a mi bennünket ama legfőbb jóval egyesíthet, mint a hit, Isten félelme és szeretető; melyekről bőven szólunk az egyes kérések fejtegetésében.