Ugrás a tartalomhoz

Wikiforrás:Mi a Wikiforrás?

A Wikiforrásból


A WikiforrásA szabad könyvtár – a Wikimédia Alapítvány tulajdonában lévő, de önkéntesek által szerkesztett weblap. Célja egy növekvő, szabad tartalmú könyvtár létrehozása forrásszövegekből, valamint a forrásszövegek fordításaiból különböző nyelveken.

Ezen a lapon megpróbáljuk meghatározni, mi a Wikiforrás és mi nem, valamint hogy mi különbözteti meg ezt a projektet a többi Wikimedia projekttől. A leírások ezen a lapon viszonylag rövidek, de tartalmaznak linkeket a részletesebb lapokra. A vita az irányelvekről a megfelelő irányelv vitalapján kap helyet.

Történet

[szerkesztés]
Wikipédia
Wikipédia
A Wikipédia tartalmaz a Wikiforrás története témájú szócikkeket.

Az angol Wikiforrás – eredetileg Project Sourceberg néven, a Project Gutenberg szójátékaként – 2003 novemberében indult, a Wikipédia szócikkeit támogató szövegek gyűjteményeként. Gyorsan növekedett, 2005. május 18-ig több mint 20 000 szöveget tartalmazott különböző nyelveken.

2005 augusztusában és szeptemberében a különböző nyelveket különböző subdomainekre költöztették.

Az eredeti Wikiforrás történetéhez lásd még:

Mi való és mi nem való a Wikiforrásba?

[szerkesztés]

Néhány dolog, ami a Wikiforrásba illik:

  1. Forrásszövegek, melyeket egy szerző már publikált
  2. Eredeti szövegek fordításai
  3. Nemzeti vagy nemzetközi fontosságú történelmi dokumentumok
  4. Bibliográfiák szerzőkről, akiknek a munkái a Wikiforrásban szerepelnek

Természetesen a lista nem teljes.

Néhány alapvető dolog, ami miatt egy szöveg nem való a Wikiforrásba:

  1. A Szerzői jog megsértése
  2. Egy szerkesztő eredeti (másutt nem publikált) írásai
  3. Matematikai adatok, képletek és táblázatok
  4. Szabad vagy a GFDL-lel kompatibilis programok forráskódjai
  5. Statisztikai forrásadatok (mint például választási eredmények)

Ezek csak a legalapvetőbb, nyilvánvaló dolgok, amik nem valók a Wikiforrásba. Természetesen vannak más szövegek is, amik az irányelvek vagy kialakult szokások szerint nem valók a Wikiforrásba.

További információért lásd:

Nyelvek és fordítások

[szerkesztés]

A Wikiforrás egy többnyelvű projekt. Minden nyelven szívesen fogadunk szövegeket és fordításaikat a megfelelő subdomainen és a wikisource.org wikin.

A magyar wikibe való:

  • Magyar forrásszövegek
  • Más nyelvű forrásszövegek magyar fordításai
  • Párhuzamos források magyar fordítással

Fontos a szövegek és fordítások kategorizálása és linkekkel való ellátása, azért hogy bárki számára elérhetőek és felhasználhatóak legyenek.

További információért lásd:

A Wikiforrás és más Wikimédia projektek

[szerkesztés]

Wikiforrás vagy Wikikönyvek?

[szerkesztés]

A megkülönböztetés e két projekt között viszonylag könnyű.

  • A Wikiforrás korábban valahol publikált anyagokra összpontosít. A Wikiforrás szabad munkák könyvtára.
  • Wikikönyvekben a szerkesztők által írt oktatási anyagok szerepelnek (pl. tankönyvek, és egyéb iskolai használatra szánt szövegek).

A jegyzetekkel ellátott szövegek bizonytalan területnek számítanak, és átfedést jelentenek a Wikiforrás és a Wikikönyvek között.

További információért lásd:

Wikiforrás vagy Wikipédia?

[szerkesztés]

Míg a Wikipédia egy enciklopédia, a Wikiforrás egy könyvtár. A Wikipédia szócikkeket tartalmaz a könyvekről, míg a Wikiforrás a könyveket magukat tartalmazza. Mindkettőben található bizonyos mennyiségű bibliográfiai anyag.

Lapvédelem

[szerkesztés]

A wikilapok a legtöbb Wikimedia projektben örökké fejlődnek. Tipikus példák a Wikipédia szócikkei vagy Wikikönyvek study guides.

Ezzel szemben a Wikiforrás olyan, változatlan szövegek könyvtára, amelyeket már publikáltak valahol. Legtöbb esetben ezek a szövegek nem változnak vagy fejlődnek, mert ez súlyosan sértené eredetiségüket! Ezért a Wikiforrásban irányelvet fogadtunk el a szövegek minőségének megállapításáról és jelzéséről. Ennek értelmében "levédjük" a lapokat a szerkesztésektől, ha már helyesen formázottnak, és hibamentesnek gondoljuk őket. A vitalapra ezután is lehet megjegyzéseket írni változtatások szükségességéről vagy korrekciókról, és ha szükséges, a lap védelmét fel lehet oldani.

Így a Wikiforrás hasonlít a Wikihírekre, amely "levédi" a lapokat, ha az archívumba kerülnek.

További információért lásd:

Semleges nézőpont

[szerkesztés]

A semleges nézőpont (angolul Neutral Point of View, NPOV) fontos szabály a Wikipédia összes testvérprojektjénél. Nem szükséges az eredeti forrásszövegeknek semleges nézőpontot tükrözve kifejezniük magukat. Amennyiben pontosan másolunk egy hitelesnek tartott szöveget, nem sértjük a semleges nézőpontot. Azonban a szöveg egyes részeinek kihangsúlyozása, vagy csak egyes részleteinek beidézése aggályosnak tekinthető, egyoldalú álláspont kifejtéseként értelmezhető.

A bevezetőket és más értelmező, magyarázó anyagokat mindig semleges nézőpontból kell megírni.

Szerzői jogok

[szerkesztés]

A szerzői jogok épp úgy vonatkoznak a Wikiforrásra, mint a többi Wikimedia projektre, ezért nem szabad megfeledkezni róluk.

További információért lásd: