Trienti Káté/NEGYEDIK RÉSZ. I. FEJEZET.

A Wikiforrásból
← HARMADIK RÉSZ. X. FEJEZET.Trienti Káté
szerző: Trienti Zsinat, fordító: Szombathelyi Papneveldében fennálló Szt. Ágoston Társulat tagjai
NEGYEDIK RÉSZ. I. FEJEZET.
NEGYEDIK RÉSZ. II. FEJEZET. →
[428]

NEGYEDIK RÉSZ.

I. FEJEZET.

Az imáról s főkép annak szükségességéről.

I. Hogyan kell Istenhez imádkozni?

A hívő nép üdvére igen szükséges a lelkipásztori tiszt és hivatal betöltésében az ima sürgetése, melynek hasznát és módját sokan nem fogják tudni, ha a lelkipásztor jámbor és hű szorgalommal elő nem adja. Azért a plébános fő gondja arra irányuljon, hogy ájtatos hallgatói megértsék, miért és hogyan kell Istenhez imádkozni. A szükséges imának minden kellékét magában foglalja azon isteni minta, melyre Krisztus Urunk az apostolokat s azok és utódaik által mindazokat, kik a keresztény hitet felveszik, megtaníttatni akarta; melynek szavait és értelmét úgy szívünkbe s emlékezetünkbe kell vésnünk, hogy tétovázás nélkül tudjuk. Hogy pedig a lelkipásztorok útmutatással bírjanak arra nézve, hogy miképp kell a híveket az imádság ezen módjára megtanítani, előadjuk itt a szükségesebbeket, – azon írókból véve, – kiknek e nemben való bő tudománya különösen dicsértetik; a többit, ha szükséges lesz, ugyanazon kútfőkből meríthetik a lelkipásztorok.

II. Az ima az üdvösségre szükséges.

Először is tehát ki kell fejteni, mily szükséges az ima, melynek törvénye nem egyedül tanácsképen adatott, hanem kötelező parancs erejével is bír. A mit Krisztus Urunk e szavakkal fejezett ki:[1] „Szükséges mindenkor imádkozni.” Az ima ezen [429]szükségességét maga az anyaszentegyház is kijelenti az Ur imádságának azon mintegy bevezetésével:[2] „Üdvösséges rendelet által figyelmeztetve és isteni tanítás által oktattatva, bátorkodunk mondania.” Minthogy tehát az ima a keresztényeknek szükséges vala és a tanítványok őt kérék:[3] „Uram! taníts minket imádkozni;” az Isten Fia imamintát adott nekik, s reményt nyújtott azok megnyerésére, a mikért könyörögnek. És ő maga példájával ment elől az imádkozásban, melyet nemcsak folytonosan gyakorolt, hanem abban egész éjeket is töltött.[4] És ezen kötelességre utóbb az apostolok nem mulasztották el megtanítani azokat, kik Jézus Krisztus hitére tértek. Mert mind sz. Péter[5] és János[6] gondosan intik arra az ájtatos híveket, mind az Apostol, fontosságáról megemlékezve, több helyen figyelmezteti a keresztényeket az ima üdvös szükségességére.

III. Hogyan lehet az embereket leginkább e szükséges kötelesség megismerésére bírni?

Azonfelül oly sok, a lélek és test védelmére megkívántató jóra és előnyre van szükségünk, hogy szükségkép az imához kell fordulnunk, mint a mely szükségeink legjobb tolmácsa és megnyerője azoknak, a mikre szükségünk van. Mert Isten senkinek semmivel sem tartozván, nincs más mód, mint, a mire szükségünk van, tőle imával kérni, melyet, mint szükséges eszközt adott nekünk annak megnyerésére, a mit óhajtunk.

IV. Nem tehetünk eleget minden szükségletünknek, hacsak nem ima által.

Főképen, mivel tudjuk, hogy vannak, a miket csak annak segedelmével lehet megnyerni. A szent imának ugyanis azon kitűnő ereje van, hogy leginkább az által űzetik ki a gonosz lélek. Mert van az ördögöknek oly faja, mely nem űzetik ki, csak imádság és böjtölés által.[7] Azért a jeles ajándékok nagy kincsétől fosztják meg magokat azok, kik az ájtatos és gyakori imádkozást szokásba és gyakorlatba nem veszik. Mert nemcsak kellő, hanem folytonos ima szükséges annak megnyerésére, a mit óhajtunk. [430]„Mert,” mint szent Jeromos mondja:[8] „írva van: minden kérőnek adatik; ha tehát neked nem adatik, azért nem adatik, mert nem kérsz; „kérjetek tehát és adatik nektek.”

  1. Luk. 18, 1.
  2. A római misekönyv szavai.
  3. Luk. 11, 1.
  4. Luk. 6, 12.
  5. I. Pét. 3, 7. és 4, 7.
  6. I. Ján. 3, 22. és 5, 14. 16.
  7. Mát. 17, 20.
  8. Sz. Jer. Mát. 7. fej. f.