Segítség:Archiválás
- Wikiforrás:Irányelvek A Wikiforrás irányelvei és útmutatói...
- Segítség:Tartalom Felhasználók munkáját segítő lapok...
- Wikiforrás:Wikiforrás Mi is a Wikiforrás, hogyan működik, egyéb lehetőségek és szabályok...
Ki kell jelentenünk, hogy nincs kifejezett szabály, hogyan kell a Wikiforrásban archiválni. Néhány különösen nagy forgalmú lap, mint például a Wikiforrás:Társalgó saját archiválási módszert használhat.
A külön létrehozott archívumoknak az az előnye az egyetlen fájlt (laptörténettel) használókkal, hogy indexeltek és kereshetők. Ezt érdemes figyelembe venni azoknál a lapoknál, ahol rendszeresen lehet arra számítani, hogy az embereknek visszatérő kérdései vannak, és keresésre van szükségük.
A vitalapod archiválása
[szerkesztés]Kivágni és beilleszteni az archiválásra szánt szöveget egy új lapra összességében a legjobb megoldás a vitalap régebbi részeinek leválasztásához. Amikor archiválunk, szokásosan meghagyjuk a folyó, aktuális témákat a meglévő lapon. Érdemes még meghagyni a másodszintű címekre való hivatkozásokat, hogy láthassák a szerkesztők azokat a témákat, amik már ki lettek vesézve.
Vitalap egyszerű archiválása
[szerkesztés]1. Az userlapod, vagy a vitalapod alatt hozz létre egy "Archív (dátum)" nevű lapot..., Így néz ki:
- [[user:XY/Archív1 (06.06.06.)]], vagy a vitalapod alatt:
- [[user vita:XY/Archív1 (06.06.06.)]]
2. Dupla kapcsos zárójelek között írd be "archívum", {{archívum}}
3. Mentsd le
4. Menj vissza az archiválandó lapra, és jelöld ki, majd másold át az archiválandó részt.
5. Mentsd le a lapot...
Az archiválás sablon berak egy figyelmeztetést, és a lap alapszínével is felhívja a figyelmet, hogy egy archivált lap.
- Így néz ki:
Az első archív lap létrehozása
[szerkesztés]Vegyük például azt, hogy a Foo szócikk vitalapját archiváljuk.
1. Lépj a Foo cikk vitalapjára.
2. Kattints a szerkeszt fülre.
3. A szerkesztési terület tetejére másold be ezt a szöveget, cseréld le a DÁTUM szótt az archiválás időpontjára, és a Foo-t a valódi címre:
Because of their length, the previous discussions on this page have been archived. If further archiving is needed, see [[Wikiforrás:Segítség/Arhiválás]]. '''Previous discussions:''' *[[Vitalap:Foo/archívum(DÁTUM)]]: *[[Vitalap:Foo|Archive 2 (next to start)]]: <!-- Amikor másolgatod a sorokat, ne feledd legelőször átírni a Foo -t az igazi szócikk címre --> <!-- melynek a vitalapját archiválod, és a DÁTUMOT is aktualizálni. --> <!-- ez után töröld ezt a három sort. --> ----
4. Kattints a szerkeszési terület alatti Előnézet megtekintése gombra.
5. Amint az előnézet megjelenik a képernyődön, a szerkesztési dobozban jelöld ki az archiválandó részt. Vágd ki a kijelölt részt a ctrl+X billentyűk, vagy a böngészőprogram Kivágás (Szerkesztés menüben) parancsának használatával.
6. A vágólap tartalmának biztos megőrzése érdekében mentsd el egy fáljba, egy tetszőleges szövegszerkesztőben, a ctrl+V gombokat, vagy a szerkesztő Beillesztés parancsát használva. Ez még jól jöhet a 13. lépésnél.
7. A böngésző nézethez való visszatéréshez kattints a lap mentése gombra.
8. Kattints a piros színű linkre (Archív_DÁTUM), mely már a vitalap tetején található. Ez megnyit egy új lapot, (Vitalap:Foo/Archív_DÁTUM), egy üres szerkesztési területtel. (Emlékezz: ahelyett, hogy a Vitalap:Foo-t látnád, Vitalap:Archív_DÁTUM szerkesztés alatt-ot kell látnod. ha mégsem, térj vissza a 3. ponthoz)
9. A ctrl+V gombokat, vagy a böngésző Beillesztés parancsát használva illeszd be az archiválandó szöveget az új lap szerkesztési területére. (In case you've managed to stuff up your computer's clipboard contents after step 5, here's where the separate text file created in step 6 comes in handy.)
10. Szúrd be a következő szöveget a szerkesztési terület tetejére, közben ügyelj a DÁTUM szó aktuális dátumra való javítására, és a Foo valós névre való cserélésére:
'''EZ A LAP EGY ARCHÍVUM. NE SZERKESZD, NE REAGÁLJ EZEKRE A HOZZÁSZÓLÁSOKRA.''' Ez az archív lap DÁTUM-ig tartalmazza a hozzászólásokat. Hozzászóláshoz használd az [[Vitalap:Foo|aktuális vitalap]]ot, az itt található témaindító másolásával, ha szükséges. A további archiválást kérünk új lapra készítsd, az aktuális dátummal. (részleteket lásd:[[Segítség/Arhíválás]].) köszönettel: ~~~~ <!-- Amikor másolgatod a sorokat, ne feledd legelőször átírni a Foo -t az igazi szócikk címre --> <!-- melynek a vitalapját archiválod, és a DÁTUMOT is aktualizálni. --> <!-- ez után töröld ezt a három sort. --> ----
11. Kattints a Lap mentése gombra. A további lépések választhatóak, a témákra való hivatkozások készítéséhez.
12. Kattints a "main talk page" link on top of the page. On the main talk page, click on the Edit this page button.
13. The text file you saved in step 6 now becomes useful again, for copying the the second-level headings (==Such as this==) of the page you just archived. Assuming that the just-archived talk page's second-level headings are "Bar", "Faz", and "Bleh", add links in the following manner:
*[[Talk:Foo/Archive01|Archive 1 (DATE to DATE)]]: <small> : [[Talk:Foo/Archive01#Bar|Bar]], [[Talk:Foo/Archive01#Faz|Faz]], : [[Talk:Foo/Archive01#Bleh|Bleh]] </small> *[[Talk:Foo/Archive02|Archive 2 (next to start)]]:
14. Kattints az Előnézet megtekintése gombra, make sure the links came out right, and edit if necessary.
15. Kattints a Lap mentése gombra.
További archív lapok létrehozása
[szerkesztés]Use the instructions above, except
- in step 3, replace the text next to start by the dates the newly created archive page covers;
- in step 3, add one new line with a new link number, for the next archive page to be created; and
- in step 10, increase the number in the „next to start” link by one, to point to the next archive page to be created.
In due time, you will end up with a sequence of archives files named Archive 1, Archive 2, Archive 3, and so forth, all linked to from the main talk page.
If the set of links from the main talk page to the archived pages grows unwieldy, you may want to consider deleting the second-level heading links to some of the older archive pages.
Al-témák archiválása
[szerkesztés]To complement or replace a series of sequential archives, consider organising archives by sub-topic. This is less appropriate for personal Talk pages than for Talk pages in the article or Wikipedia namespace, where it may be desirable to be able to refer to earlier discussions quickly.
Good examples of sequential archives can be found at Wikipedia talk:Deletion policy and Wikipedia talk:Naming conventions
Sometimes subpages under the given Talk page are appropriate. Other times, it may be best to move comments to the Talk page of a logically related article. So, for example, a discussion of French politics at Talk:France could be moved to the talk page of the Politics of France article.
In general, if you have two or more sequential archives, organising archives by topic may be a better alternative.
Egyetlen vitalap korábbi változata
[szerkesztés]For certain discussion pages, particularly those concerned with policy, which don't lend themselves to organising by topic, the following alternative archiving strategy may be preferable.
In this method, texts are simply deleted from a page and not moved to a different file. To reference an earlier discussion, you simply provide a link to an earlier version of the page. All discussions remain in one monolithic page file. One small caveat: it is not possible to link to an earlier version of a page with a Wikipedia style link. You have to supply the full URL.
To create a link to an earlier version of a Talk page:
- Open the Page History of the page
- Open the relevant earlier version of the page which still contains the discussion.
- Copy the complete URL from the navigation bar of your browser.
- Paste this into the latest version of the Talk page. It will look something like this:
- http://www.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Wikipedia_talk:How_to_archive_a_Talk_page&oldid=1709131
You would then format this like this:
- Also see this [http://www.wikipedia.org/w/wiki.phtml?title=Wikipedia_talk:How_to_archive_a_Talk_page&oldid=1709131 earlier discussion].
- Note: because this is an URL and not a Wikilink, you use single square brackets ([ ]) rather than double ([[ ]]) and you use a space rather than a vertical bar (|) to separate the URL from the label.
The final result will look like this::
- Also see this earlier discussion.
This archiving strategy can be particularly useful for summarising discussions; you provide a succinct overview of the various points of view and a link to the complete discussion.