Oldal:Trienti Káté.pdf/304

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

azért, mivel, ha valamely halálos vétekben akarja vagy engedi magát fölszenteltetni, uj és pedig igen nagy bűnnel terheli lelkét; hanem azért is, mivel az erény és ártatlanság világával kell mások előtt járnia. Azért fejtsék ki a lelkipásztorok, mit parancsol az apostol Titusnak és Timoteusnak[1] s egyszersmind jelentsék ki, hogy azon testi hibák, melyek miatt valaki az ó törvényben Isten parancsa szerint az oltár szolgálatából kizáratott, az uj törvényben főkép a lelki hibákról értendők. Azért azt látjuk, hogy az egyházban azon szent szokás tartatik meg, mely szerint a felszentelendők arra törekesznek, hogy előbb a penitencziatartás szentségében lelkiismeretüket megtisztítsák.

XXIX. Minő és mily nagy tudomány kívántatik az áldozárban?

Azonfelül a papban nemcsak azon ismeretet kell megkívánni, mely a szentségek kezelésére és kiszolgáltatására szükséges, hanem a sz. irás ismeretével is bírnia kell annyira, hogy a népet a keresztény hit titkaira s Isten törvényének parancsaira tanítani, az erényre és jámborságra buzdítani s a bűnöktől elvonni képes legyen. Az áldozárnak ugyanis kettős tiszte van; az egyik, hogy a gondjára bízott népet az üdvösségre szükséges dolgokban és intézményekben oktassa. Mert Malakiás tanúskodása[2] szerint: „A pap ajkai őrzik a tudományt, a törvényt az ő szájából kérdezik, mert ő a seregek Urának angyala”. Ha tehát ezek közöl az elsőnek kellőleg eleget tehet középszerű tudományossággal bírva: a másik bizonyára nem valami közönséges, hanem inkább kitűnő tudományt kíván; ámbár minden papban egyaránt nem kívántatik meg a titkos dolgoknak legalaposabb tudománya, hanem a minő a fölvállalt kötelességnek és tisztnek teljesítésére kinek kinek elégséges.

XXX. Kiket kell az áldozópapság méltóságából kizárni?

Gyermekeknek pedig továbbá őrjöngőknek vagy eszelősöknek, mivel az ész használatával nem bírnak, ezen szentséget nem kell föladni, ámbár hinnünk kell, hogy, ha ilyeneknek adatnék is föl, a szentség jellege lelkükre nyomatnék. Hogy pedig mily életkort kell minden egyes rendnél bevárni, könnyen meg

  1. Tit. 1. — I. Tini. 3.
  2. Malak. 2, 7.