mert még az ő idejében nem röpítették az útasokat a szél- sebességű villámvonatok!
Azért tehát nem a szomszédos Francziaországból indult tengelyen éjszakfelé, hanem a délnyugatra fekvő Angolországból vitorlázott föl, az új otthon elfoglalására.
A tengerészek, a kik régen a zsoldjában állottak, talán egész önkéuytelenül ismertették meg a dohányt és annak használati módját ezen országok lakóival.
Továbbá a tudományszomjas angol fiatalság, mely e korban nagy számmal tódult a hírneves Leydeni tud. egyetemre : szintén nagy mérvben, hozzájárult annak terjesztéséhez.
Delft városának nevezetes orvosa, Wilhelm van der Meer, Neanderhez írt egyik levelében említi, hogy 1590. évben, mikor ő Leydenben tanulmányait végezte: először angolokat és francziákat látott dohányozni.
Neander, a Tabacologia czímű munkájában említi, hogy ő sem tudott ellentállani a kísértésnek: megpróbálta a dohányzást, de igen roszul lett tőle; feje szédült, gyomra fölháborodott; szóval egész betege lett oktalan kívánságának.
Honfitársai, a kik hihetőleg szintén átestek e bajokon: csakhamar megszokták a dohányzást; úgy annyira, hogy most alig van ország, melynek minden rendű és rangú lakói között annyira el volna terjedve a dohányzás, mint Hollandiában, mert itt már nem csak a férfiak, hanem az asszonyok is igen rákaptak.
De ennek természetes magyarázatát is iparkodik adni az által, hogy a dohány-füst igen hathatós ellenszer, a csatornák és egyéb mocsaras gödrökből fölszálló émelyítő kigőzölgések ellen.
Hollandia élelmes kereskedőinek csakhamer dús jövedelmi forrást nyitott ezen bevándorlott új szokás.
Már 1610-ben, jelentékeny kereskedelmi czikk volt a dohány Hollandiában.
A dohányt eleintén, Dél-Amerikából, nevezetesen Venezuela, Guayana tartományokból és a Nyugot-Indiai szigetekről szállították.
A dohány ültetésnek első kisérlete, az európai kontinensen Hollandiában, Amersfort város határában tétetett 1615-ben.
A jó sikert ígérő kísérlet, annak szélesebb körben való tenyésztését, igen előmozdította; így keletkeztek Utrecht