A dohányzás elterjedésére élesztő hatással volt, az 1665- évben, Londonban dühöngő ragályos betegség, mely ellen az orvosok, mint kiváló orvosszert ajánlották.
így játszott össze mindenféle körülmény a dohány elterjedésének javára Angliában; úgy annyira, hogy Misson frau- czia lelkész állítása szerint, ki hosszabb ideig élt Angolországban; már 1697. évben minden rendű és rangúaknál mindennapi kenyér volt a dohány; Devonshire és Cornwallis tartományokban az asszonynépség is dohányzott.
De valamint a tenger" tajtékzó habjai kifáradnak hány- kodásukban és kis időre pihenni térnek: úgy a dohányzás rohamos elterjedésének hullámai is, III. György király uralkodása alatt némileg erejöket vesztve, kissé elsimultak.
A szélcsend oka, az amerikai szabadságharez kiütésében rejlik.
A háborús idők megakasztják az ipart, lehetetlenné teszik a kereskedelmet; így történt itt is, hogy a Virginiai és Maryland szigetei nem küldhették termesztményeiket Angliába, még hozzá e két gyarmatot Anglia el is vesztette; mi által a dohánynak nagy drágasága, még nagyobb lett.
A fogyasztás azonban ismét nagy lendületet vett; a pipadohányt, a szivar fogyasztása kezdte háttérbe szorítani.
Ennek terjesztői, a Portugalliaban, Spanyol- és Pranczia- országban levő hadcsapatok, valamint a külföldi utazásaikból visszatért angol kereskedők voltak, a kik a szivarok kényelmesebb használata módjával megismerkedve, a szivarzásnak előnyt adtak a pipázás fölött.
Ily küzdelmes multja van a dohánynak Angliában.
Mindezek daczára itt is, mint mindenütt a hová a lábát betehette, minden veszedelemmel szembeszállott, nem adta meg magát gyáván, hanem harczolt a végsőig, míg végre a kitartó kűzdelmének jutalma: mindenfelé a telj es győzelem lett!
VI. Hollandia- éa Belgiumban.
A sok küzdelem és üldöztetések, melyeken oly szerencsésen át tudta magát vágni a dohány, hogy a győztes fél mindig ő maradt; oly elbizakodottá tették, hogy a tengeri viharok és az esetleges hajótörések halál-veszedelme sem ingatta meg abbeli szándékában, hogy Angliából, hajón tegye meg az útat Hollandia- és Belgiumba.
Talán a szárazföldi útazás hosszadalmasságától irtózott;