Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/39

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

IV. ábra: a pipa szája — a a szopóka — b

VI. ábra: a pipa szája — a

u szopóka — b

A VI. ábra az emlősök osztályához tartozó, hód (Castor fiber) alakjáról készült pipa, mely szintén egy lapos agyagtalapzaton nyugszik; hátán a szükséges nyilassal és a fejnek megfelelő részen: a szo- pókával.

Hogy jól ismerték ezen állatokat, mutatja azok természetes alakjának megfelelő hű utánzása ; de egyúttal bizonyságot szolgáltatnak ezek a rajzolás és a mintázásban való tökéletes jártasságukról is. A művészi fölfogás és találékonyság még eklatansai))) példáját mutatja a VII.) ábrán bemutatott valami gémféle madár alakjának az élethű utánzása.

Ezen alak már a szobrászat köréhez tartozik, mert az anyag melyből készült, kemény porpyr közetből való. Sikerült módon vau ebben egyesítve a természetes alak a célszerüség és az akkori műizlés követelményeivel.

A madár törzsét támasztó hengerben és a lapos talapzatban : a mai pipák prototyp alakját igen könnyü fölismerni.

Pipák anyagául kezdetben az agyag szolgált; későbben szerpentin, zöldkő, steatit, vörösmárvány, sőt egyes phorphyros közetekből is faragtak pipákat.

A mindennapi használatban levő pipákon kívül, minden indián néptörzsnek meg van a különbözőképen földíszitett kakimet, az az békepipája is

Az egyes néptörzsek féltett kincse ez; büszkeségük tárgyát képezi az ékesen földíszitett kalumet.