Ugrás a tartalomhoz

Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/40

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

VII. ábra: a pipa szája — a a szopóka —6

A földíszités művészete, itt is a gyöngéd női kezek feladata.

Magát a pipát és annak szárát beszerezni a férfiak kötelessége. A pöröly alaku nagy pipafej legtöbbnyire vörös pipakóből van kifaragva, de előfordul fehér vagy fekete szinti is.

Azon esetben, ha békeszerződések kötésénél a kalumet szívására, mint a szerződésnek jogerőre emelkedett elmaradhatatlan szertartására, kerül a sor: ha a kalumet eredetiben vörös szinü, akkor ez alkalomra fehérré mázolják, mert ez a béke színe náluk is; ellenben ha háboruba indulás előtt a mikor a kalumet-táncot járják, ha esetleg a pipa fehér anyagból készült: vörösre füstik, mert ez a vér színe illik ezen ünnepséghez.

A kalumet szára gyakran l1/* m. hosszú könnyü fából készült cső.

A földíszités, a mint már említém, az asszonyok gondja és műizlésének megfelelő pipere munka.

Először is egy sasféle madárnak evező- és kormányzó tollait erősítik arra két oldalt, a madarak szárnyait utánzólag. Azon kívül rikító színü szalagok, női hajból készített fonadék, fehér korall-gyöngy-or, a sündisznó kűlönböző színüre föstött tüskéi; ragyogó tollazatú madarak fedőtollai és többnyire ragadozó madarak csőrei pompáznak a kalumet szárán, phantas- ticus csoportosításban.

Az asszonyok szerfelett büszkék és féltékenyek a kalumet díszítésének sikerére. Minden törekvésük oda irányul, hogy más törzseket fölülmuljanak ebben.

Ügy annyira kidomborodik ebben az összes indián néptörzsek aesthetikai fejlettsége, hogy az egyes béke-pipákat megtekintve: meg lehet mondani, hogy melyik nemzet ka- lurnetje az, a mely esetleg kezünkbe került.

Egy ily kalumet-et ábrázol a VIII. ábra, melyet Wied Miksa leírása után mutatok be a szíves olvasónak.

A kalumet a népek fejének az, a mi a civilizált országok királyainak a korona.

Nem a mindennapi hásználatra való szerszám ez, hanem csak az ünnepélyes alkalmakkor a néptörzs közös érdekeit érintő szertartásos ténykedésekben szereplő szent ereklye, melyet hétköznapivá lealacsonyítani, még az élet- s halál urának, a néptörzs főnökének sem engedtetik meg.