Oldal:A Magyar Természettudományi Társulat évkönyvei 3. kötet 1857.djvu/18

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

8 SZABÓ

E homok szigetnek vagy 30□ ölnyi területén számos forrás bugyog fel, 8 azok közt 11-nek hőfoka 1856 November 16-án + 41°C volt. A Duna vize +4°, a ég (dél után 2 — 4 óra közt) +5° fokot mutatott. A források többnyire gyengén hydrothionsav ízűek.

A Duna homokja alatt kisebb nagyobb mélységben a tömött neogen agyag van, s világos példáját látjuk annak, hogy mennyire tartja a meleg forrásoktól a folyam vizét el. A fürdő sziget fölött télen sincs állandó jég.

Csekély vízálláskor a budai parton több helyen látni hogy a víz erősen gőzöl, magas álláskor ha jég tódul is oda, az nem sokára felolvad s a Duna ott tiszta. Ezt nem csak a császárfürdő és a Gellérthegy táján látni, hol ugy is tudjuk, hogy ömlik meleg viz a folyamba, hanem oly helyeken is hol a parton meleg forrás nincs, például a bombatér és a lánczhid közti partrészen, hol tehát a Dunába szintén kell hogy meleg forrás a víztükre alatt ömöljék.

Lássuk most a meleg források vegyalkatát. A szilárd részek összes mennyisége igen csekély, némelyikben 1 ezredrészt tesz, míg másokban e csekélységet eléri s valamennyire meg is haladja. Van sok kútvíz mely e részben meleg forrásainkat fölülmúlja.*) s ezzel megegyezőleg tömöttségök is oly csekély, hogy Molnár meghatározása szerint a lepárolt vizén alig tesznek túl. Az alkrészeket, 1000 rész forrásvízre számítva, két sorban következtetem egymásra: külön az electropositiveket s külön az elektronegatíveket, előre bocsátván mind a két sorban a gyakoriabbakat.

  • ) Ha az évkönyveink II. kötetében Molnárnak a pesti Eokuskóiliáz kutvizeinek vegybontásáról írt értekezésében a 195 lapon táblásán kimutatott alkrészeket összeadjuk, következő eredményre jutunk

szilárd részek 1000 részben :

1 Remetekút 2,67

2 Vendéglökút 2,93

3 Fürdöházi kút ....... 2,33

4 Lábadók udvarán első szám . . • 2,94

5 Kút a fegyenczek udvarán . . . 2,54

6 Lábadók udvarán második szám . . 3,18

7 Mosoházi kút 2,61

Ezek 2-3-szor annyi alkrészt tartalmaznak, mint a budai meleggyógyvizek, melyeknél, miként mondva volt, az alkrészek összege 1000 részben 0,9-1,5.