Oldal:Trienti Káté.pdf/439

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

által, a miket kérünk, naponkint inkább akarja tanúsítani és hirdetni hozzánk való jótékonyságát.

VIII. Hogyan gyakoroljuk az ima által Isten iránti szeretetünket?

Öregbíttetik a szeretet is; mert minden jó és haszon szerzőjének, melyeket bírunk, őt ismervén, a tőlünk telhető legnagyobb szeretettel viseltetünk hozzá és valamint az egymást szeretők beszélgetés és társalgás által még nagyobb szeretetre gyulladnak: úgy a jámbor emberek, Istenhez imádkozván és jótékonyságát minél gyakrabban kérvén, úgy szólván beszélgetnek vele, minden egyes imánál annál nagyobb örömmel eltelve, lángolóbb szeretetére és tiszteletére buzdulnak.

IX. A gyakori ima által mind az isteni kegyelemre méltókká leszünk, mind az alázatosságra és az ördög elleni fegyverekre szert teszünk.

Azért akarja, hogy az imához gyakran folyamodjunk, hogy a mit óhajtunk, buzgósággal kérve, folytonos és buzgó kérés által méltókká legyünk azon jótétemények megnyerésére, melyeknek elfogadására előbb szívünk üressége és korlátoltsága miatt alkalmatlanok valánk. Azonkívül akarja, hogy megismerjük és tettleg tanúsítsuk azt, – a mi kétségen felül áll, hogy – a mennyei kegyelem segedelme nélkül, saját működésünk által semmit el nem érhetünk és azért teljes szívvel az imára támaszkodunk. Azonfelül az ima igen hathatós fegyver az emberi nem halálos ellensége ellen. Mert azt mondja sz. Vidor:[1] „Az ördög és az ő fegyverei ellen imával kell küzdenünk.”

X. Miben áll az imából származó negyedik haszon?

Továbbá az imából azon kitűnő hasznot nyerjük, hogy jóllehet, a velünk született gyarlóság fogyatkozásából a rosszra és az érzékiség különféle kívánságaira hajlandók vagyunk, mégis lélekben hozzá emelkedhetünk: hogy midőn őt kérjük és ajándékait megérdemelni törekszünk, az ártatlanság óhajtását

  1. Sz. Vid. a 65. zsoltárr.