Oldal:Trienti Káté.pdf/388

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

híveket, mivel a felebaráti szeretet erénye ebből tűnik ki leginkább. Mert, midőn e parancs által a gyülölség nyíltan tiltatik, mivel, „ki atyjafiait gyűlöli, embergyilkos az,”[1] bizonyára következik, hogy a szeretet parancsoltatik.

XVII. Melyek a szeretetnek azon kötelességei, melyek e parancsolatban foglaltatnak?

S midőn e törvény a kegyeletet és szeretetet parancsolja, parancsolja egyszersmind mindazon kötelmeket és cselekedeteket, melyek a szeretet következményei. „A szeretet tűrő,” úgymond sz. Pál[2] apostol. Megparancsoltatik tehát nekünk a béketűrés, melyben lelkeinket bírni fogjuk, amint az Üdvözítő[3] tanítja. Továbbá a szeretetnek kísérője és társa a jótékonyság; mert a szeretet „kegyes.”[4] A kegyességnek és jótékonyságnak erénye pedig messze kiterjed, s feladata leginkább a körül forog, hogy a szegényeknek a szükségeseket megszerezzük, az éhezőknek ételt, a szomjuhozóknak italt adjunk, a mezíteleneket ruházzuk, s minél inkább segedelmünkre szorul valaki, annál nagyobb bőkezűséggel legyünk iránta.

XVIII. A szeretet minden kötelmei között legtökéletesebb az ellenség szeretete.

A jótékonyság és jóság e kötelességei, melyek már magokban dicsők, még dicsőbbekké lesznek, ha az ellenség iránt gyakoroltatnak; mert azt mondja az Üdvözítő:[5] „Szeressétek ellenségeiteket, jót tegyetek azokkal, kik gyűlölnek titeket;” erre int az apostol is e szavakkal:[6] „Ha éhezik ellenséged, tápláljad őt: ha szomjuhozik, adj italt neki; mert ezt cselekedvén, tüzes szenet raksz fejére. Ne hagyd magadat meggyőzetni a gonosztól, hanem jóval győzd meg a gonoszt.” Végre ha a szeretetnek, – mely kegyes, – törvényét tekintjük, megértjük, hogy azon törvény által mindazon kötelességek gyakorlását meghagyja, melyek a szelídség, gyöngédség s egyéb ilyféle erényekhez tartoznak.

  1. I. Ján. 13, 15.
  2. I. Kor. 13, 4.
  3. Luk. 21, 19.
  4. I. Kor. 13, 4.
  5. Mát. 5, 44.
  6. Róm. 12, 20. 21.