Oldal:Trienti Káté.pdf/371

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

nem szereti felebarátját, úgymond szent János,[1] a kit lát: Istent, a kit nem lát, hogyan szeretheti?” Hasonlóképen ha a szülőket, kiket Isten szerint szeretni tartozunk, nem tiszteljük és becsüljük, midőn majdnem mindig szemeink előtt vannak: Isten, a legfőbb és legjobb atya iránt, kit nem láthatunk, mily tisztelettel és becsüléssel fogunk viseltetni? Ebből látható, hogy a két parancs egymással megegyez.

II. Mily messze terjed ki e parancs ereje, s mennyire segíttetnek e parancs által a szülők?

E parancs hatása pedig igen messze kiterjed; mert azokon kívül, kik minket nemzettek, vannak még sokan, kiket szülők gyanánt tartozunk tisztelni, hatalom vagy méltóság, haszon vagy valamely kitűnő állás és hivatal tekintetéből. Azonkívül könnyíti a szülők és elöljárók kötelességét. Mert fő gondjuk lévén, hogy, a kik hatalmuk alatt vannak, illően és az isteni törvénynyel megegyezőleg éljenek: igen könnyű leend e gond, ha mindnyájan belátják, hogy Istennek rendelése és intése szerint a szülőket legfőbb tisztelet illeti; minek teljesithetésére szükséges ismerni ama különbséget, mely az első és második tábla parancsai közt létezik.

III. A törvény parancsai miért osztattak két táblára?

Először tehát ezeket fejtse ki a plébános: s mindenekelőtt említse fel, hogy a tízparancsolat két táblára vésetett, melyek elsején, miként a szent atyáktól tudjuk, ama három foglaltatott, a melyeket már kifejtettünk, a többi pedig a másik táblára volt vésve. S ez elosztás ránk nézve igen alkalmas volt, hogy a parancsok minőségét maga a remi különböztesse meg; mert mindaz, a mit a szentirásban az isteni törvény parancsol vagy tilt, a két osztály, egyikéből származik: mert minden kötelesség vagy az Isten, vagy az emberek iránti szeretetetre vonatkozik. És pedig az Isten iránti szeretetet a három első parancs tanítja; a mi pedig az emberek összeköttetésére és társaságára vonatkozik, a többi hót parancsban foglaltatik. Azért nem ok nélkül történt azon megkülönböztetés, hogy némely parancsok az első, mások a második táblához tartoznak.

  1. I. Ján. 4, 20.