Oldal:Trienti Káté.pdf/116

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

mondja, hogy[1] „az ő testében látja meg Istenét” s Dánielnél:[2] „azok közöl, kik alusznak a föld porában, némelyek örök életre és némelyek örök gyalázatra ébrednek föl;” az uj szövetségben pedig azok, melyeket sz. Máté[3] az Urnak a Szadduczeusokkal tartott vitatkozásáról ad elő; továbbá miket az evangélisták az utolsó ítéletről felsorolnak. Végre ide tartoznak azok is, miket az apostol a korintusiak[4] és Tesszalonikaiakhoz[5] irt rendszeres beszédében tárgyal.

IV. Mily hasonlatokkal lehet ezen igazságot megerősíteni?

Azonban, habár mindez a hit által bizonyos, mégis fölötte hasznos vagy példákkal vagy okokkal megmutatni, hogy az, mit a hit élőnkbe ád, nem ellenkezik a természettel vagy az emberi ész felfogásával. Ugyanis az apostol az őt kérdezőnek, hogyan támadnak föl a halottak, így felel:[6] „Balgatag! a mit elvetsz, nem éled fel, hacsak előbb meg nem hal; és a mit elvetsz, nem a leendő testét veted el, hanem pusztán a magot, t. i. a búzát vagy egyéb magot: az Isten pedig annak testet ad, amint akarja;” és alább mondja: „Nemtelenségben vettetik el, dicsőségben támad föl.” Hogy ugyanazon hasonlathoz még sokat lehet, kapcsolni, bizonyítja szent Gergely:[7] „Mert a világosság, úgymond, naponkint mintegy meghalván, eltűnik szemeink elől és ismét mintegy föltámadván visszatér; a fák elvesztik lombjaikat és ismét mintegy föléledvén kizöldülnek és a mag megrothadván elhal és kicsirázván ismét életre kél”.

V. Ez igazságot megerősítő érvek.

Ezenkívül az egyházi Íróktól felhozott okokat elég alkalmasaknak találhatjuk ugyanazon tárgy bizonyítására. És pedig először, mivel a lelkek halhatatlanok és mint az embernek része természetes vonzódással bírnak az emberi testhez: természetellenesnek kell tartanunk, hogy azok a testektől örökre elválasztva maradjanak. Minthogy pedig a mi a természettel ellenkező és erőszakolt, tartós nem lehet: következik, hogy azoknak a testekkel

  1. Job. 19, 26.
  2. Dán. 12, 2.
  3. Mát. 22, 23.
  4. I. Kor. 15, 12.
  5. I. Tessz. 4, 13.
  6. I. Kor. 15. 36. s. k.
  7. Erk. 14. k. 55. fej.