Az angol kereskedelmi társulat terve és törekvése, any- nyira megnyerte a czárnak tetszését, hogy vendége által levelet küldött Erzsébet királynéhoz, melyben kifejezést ad azon kívánságának, hogy igen óhajtana Angliával kereskedelmi szövetséget kötni, s előre is ígéri, hogy az angol kereskedők támogatására és pártfogására számíthatnak.
E jó hír vétele után, a társulat ügynökei megjelentek Moszkvában és Chancelourt bízta meg a királyné, hogy az oroszbirodalmi kormánynyal tárgyalásokba bocsájtkozzék.
Az egyezség létrejött; e szerint a társulat megkapta a kizárólagos jogot, Oroszországgal való kereskedelmet illetőleg, mely az angolokra nézve igen előnyös volt már eddig is.
E szövetség nyitotta meg az angolok előtt az útat, Per- zsia és Asztragánba, hová az orosz karavánokhoz csatlakozva, könnyen eljuthattak, az angol kereskedők is.
A sivatagok hosszú és fárasztó utazásainak uualmát, mivel űzhették volna el jobban, mint a dohányzással?!
Az oroszok csakhamar rabjai lettek az új szokásnak, mely egyhangú életökben kellemes szórakozást nyújtott nekik.
Olearius Ádám, a ki 1634-ben, űzleti dologban Perzsiába tervezett utazása alkalmából, hosszabb ideig kényszerült volt Moszkvában tartózkodni: beszéli, hogy már ez időben az oroszok között a dohányzás igen elterjedett szokás volt.
Azonban a városokban, melyeknek házai nagyobb részt fából voltak építve, a gyakori tűzvészek miatt, melyeket a dohányzók vigyázatlanságának tulajdonítottak: szigorúan el volt tiltva.
Támaszkodva a biblia azon mondására, hogy „a mi a szájból kirepül, az bűn;" a dohányzást is bűnnek tekintették, melynek jogos megtorlása, a büntetés.
A büntetés fokozata a tilalom kevesebb, vagy többszöri áthágása szerint különböző volt.
Legenyhébb volt: a kancsuka és az orrlyukak keresztülfúrása; a súlyosabbak pedig: Szibériába való számüzetés-, az egész orrnak levágása-, és a bitófára való elítéltetésből állottak.
E tilalmat Fedorovitsch Mihály orosz czár adta ki, a pat- riarchák tanácsára. A dohánykereskedelem ezáltal nagy kárt szenvedett.
E tilalom és büntetések fenmaradtak egész Nagy-Péter uralkodása idejéig.