Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/18

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

könnyen átrepülhetünk az örökös hóval borított óriási hegycsúcsokon, s pillanat alatt végig tekinthetünk: Quito, Peru és Chile keskeny partmelléki tartományokon.

Szemtanui lehetünk Pizarro Perencz és Don Diego hadviselésének, midőn 1524 —1534-ig Peru és Quito meghódításán fáradoznak.

Megfigyelhetjük a benszülöttek szokásait és életmódját; de ezek között a dohányzást nem láthatjuk.

Hiába duljuk föl és kutatjuk át temetkezési helyeiket, nem találunk egyikben sem nyomára annak, hogy a dohányzás nálok az ős időkben már el lett volna terjedve; a mint ezt Mexikó és éjsz. Amerika sirgödrei elég világosan be- bizonyiták.

Történeti tény, hogy Quito-, Peru- Bolivia- és Chileben akkor lett ismeretes a dohányzás, midőn a spanyolok oda megérkeztek, még pedig nemcsak a férfiak, hanem a nők is hódoltak e szokásnak.

Hisz még a XVIII. sz. közepe táján, midőn Ulloa Antal, Peru fensíkjain járt; az indiánok nem ismerték a dohányt; most azonban igen sokan élvezik annak füstjét.

A conventionalis társadalmi szokások egyik sajátságos esetét beszéli el D'Orbigny, aki az indiánok által, Bolivia tartományának Santa Cruz városában tartott ünnepségére szintén kapott meghívót.

Alig léptem be — úgy mond — megjelent a ház asz- szonya, egy szivart vett elő, azt meggyújtva, szeretetreméltó kecses mozdulattal nyújtá át nekem.

A szíves látásnak e gyöngéd jelét kétszer-háromszor ismételte, a mint észrevette, hogy az égő szivar a vége felé jár.

Búcsúzáskor pedig egy rózsaszínű szalaggal átkötött szivar-csomagot adott ajándékul.

Pöppig említi, hogy Chile-ben, ha valamely utazó egy benszülöttnek kunyhójába lép; a szokásos köszönés után a család minden tagjának, elkezdve a családfőtől le a legkisebb gyermekig, az asszony-népet is beleértve, egy-egy szivart nyujt át; de viszont ő is kap a család részéről tanusított szíves látás jeléül egy szivart.

Hogy mennyire kapós volt a dohány azon helyeken, a hol azt a talaj kopársága miatt nem tenyésztették, mutatja, hogy Darvin Károly, egy kis csomag dohányért, mely alig ért egy-két krajczárt: egy tyúkot és egy kacsát kapott cserébe !