Oldal:Trienti Káté.pdf/502

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

„Távozzál tőlünk; tudni sem akarjuk utaidat.” A lélek ily dühében és az elme ilyetén vakságában vannak azok, kik megvetvén törvényszerű elöljáróikat, a kath. püspököket és áldozópapokat s a római sz. egyháztól elszakadván, az Isten igéjét elferdítő eretnekek tanításához szegődnek.

XIX. Az igazi természetfölötti kenyérről, a mely Krisztus Urunk.

Már pedig a kenyér Krisztus Urunk, a lélek eledele; mert maga mondja magáról:[1] „Én vagyok az élő kenyér, ki mennyből szállottam alá.” Hihetetlen, mily gyönyörrel és vígsággal árasztja el e kenyér a jók lelkét akkor, midőn a földi bajokkal és viszontagságokkal leginkább küzdenek. Például szolgál nekünk az apostolok sz. kara, kikről írva van:[2] „És azok örvendezve ménének el a gyülekezet elől.” Ilyen példákkal telve vannak a szentek életéről szóló könyvek: és a jóknak ezen benső örömeiről így szól az Isten:[3] „A győzelmesnek elrejtett mannát adok.”

XX. Krisztus Urunk az oltáriszentségben valósággal jelen van s azért tulajdonképi értelemben mondatik „a mi kenyerünknek”.

Főkép pedig a mi kenyerünk maga az Ur Jézus, ki az oltáriszentségben lényegileg foglaltatik. Midőn az Atyához vissza akart térni, szeretettnek ezen megfejthetetlen zálogát adta nekünk, melyről mondá:[4] „A ki eszi az én testemet és iszsza az én véremet, énbennem lakik és én őbenne.”[5] „Vegyétek és egyétek; ez az én testem.” Azokat, a mik a hívő nép hasznára szolgálnak, azon helyről vehetik a plébánosok, hol külön e szentség mivolta és lényege tárgyaltatik. Azért mondatik pedig e kenyér „mienknek”, mivel csak a hívőké, vagyis azoké, kik a hittel egybekapcsolván a szeretetet, a töredelem szentségével a bűnök szennyét lemossák; kik megemlékezvén, hogy Isten fiai, az isteni szentséget a tőlük kitelhető legnagyobb s legszentebb tisztelettel veszik magukhoz és imádják.

XXI. Miért mondatik az Oltáriszentség a mi mindennapi kenyerünknek?

Annak pedig, hogy miért mondatik mindennapinak, kettős

  1. Ján. 6, 41.
  2. Apost. Csel. 5, 41.
  3. Titk. Jel. 2, 17.
  4. Ján. 6, 57.
  5. I. Kor. 11, 24.