Wikiforrás:Szabad licenc
Megjelenés
A szabad licenc kifejezés olyan licencszerződési formákat jelent, melyek biztosítják, hogy a licencelt szellemi termék szabadon felhasználható. A leggyakoribb formája a számítástechnikában használatos szoftverek licencelése.
A fogalmat a szerzői jogilag védett, zárt forráskódú, kereskedelmi, védjegyoltalom alá eső licencekkel szemben használjuk, azoktól való megkülönböztetésre.
A „szabad” értelmezése ebben a környezetben fontos: szabad az, amit bárki jelentős korlátozások nélkül:
- felhasználhat, (program esetén pl. futtathat);
- tanulmányozhat; működését (forráskódját) megvizsgálhatja;
- lemásolhat;
- módosíthat;
- a módosított változatokat publikálhatja.
A szabad licenceknek három fő irányát különböztetjük meg:
- Közkincs - amiknek a szerzői oltalmi ideje lejárt, vagy a készítőjük azt közkincsnek nyilvánította.
- BSD-jellegű licencek - melyek az eredeti BSD rendszerről kapták nevüket; lényegük, hogy a szerző megtartja szerzői jogát azon célból, hogy kijelenthesse azt, hogy nem felelős a szoftver életéért, valamint hogy joga legyen nevének feltüntetéséhez; lehetővé teszi a licencelt szoftver akár zárt forráskódú felhasználását is.
- Copyleft - ezen licencek legismertebbike a GNU nyilvános licenc. ezen licencek szintén megőrzik a készítő jogait azon célból, hogy biztosítsák, hogy a software minden változata szabad maradjon.
Creative Commons
[szerkesztés]A Creative Commons kezdeményezés lényege az, hogy bármilyen igényre nyújtson egy egyszerűen érthető, mégis jogilag stabil licencet. A CC licencek igyekeznek lefedni a szabad licencek minden irányzatát.