Wikiforrás:Kerüld a személyes támadásokat
Megjelenés
Az egész Wikiforrásban kerüld a személyes támadásokat! Hozzászólásaidat a tartalomról írd, ne pedig az azt író szerkesztőről! A személyes támadások káros hatással vannak a a Wikiforrás közösségére és elriasztják a felhasználókat. Senki sem szereti a mocskolódást.
Sok szerkesztő azonnal eltávolítja a személyes támadásokat. Különösen súlyos esetnek számít és ezért kerülendő az összefoglalókba írt sértegetés.
Ne felejtsd el, hogy a vitalapon megjelenő viták mindenki számára elérhetőek az Interneten. A Wikiforrásban tanúsított viselkedésed így hatással van a Wikiforrás, de a te személyes megítélésedre is.
Figyelmeztető sablonok személyes támadás esetén |
Mint jó szerkesztő:
- Légy civilizált!
- Kerüld az útszéli hangot és kifejezéseket!
- Kövesd a Wikikettet!
- Törekedj konszenzus kialakítására, azaz egyezz meg vitapartnereddel.
- Tartsd tiszteletben mások saját véleményhez való jogát. Ez nem jelenti azt, hogy egyet is kell értened velük.
- Szorítkozz a tények és azok kifejezésmódjának megtárgyalására, ne pedig a másik fél személyiségére.
- Soha ne utalj arra, hogy egy nézőpont helytelen csupán támogatójának személye miatt.
- Fontold meg, hogy kevésbé nyílt fórumon, például e-mailben beszéled meg azokat a véleménykülönbségeket, melyek várhatóan személyeskedéshez vezethetnek.
- Légy toleráns mások nézőpontjával, még akkor is, ha nem értesz velük egyet. Lehetséges, hogy szélsőségesnek tűnik számodra a véleményük. Ez akár így is lehet, de a Wikiforrás semleges nézőpontra törekszik, nem pedig arra, hogy a nem általánosan bevett nézeteket kirekessze. Mi nem az „igazság egyedüli helyes leírására” törekszünk.
A személyes támadások esetei
[szerkesztés]- Sértő személyes vagy személyeskedő megjegyzések.
- Más szerkesztő neme, kora miatti, családi állapota miatti, faji, szexuális, homofób vagy nemzetiségi megbélyegzése. A vallási csoportokhoz tartozás kiemelése még akkor sem megengedett, ha az illető egy szektának minősített csoport tagja.
- Egy személy támadása annak politikai nézeti miatt, például nácinak nevezni valakit, vagy politikai nézetekre való megalapozatlan utalások.
- Vulgáris vagy útszéli hangú megjegyzések egy másik szerkesztővel kapcsolatban.
- Jogi fenyegetések.
- Magán vagy közösségi wikilapokon és máshol személyeskedő, ellenséges hangvételű vagy sértő lapok létrehozása és fenntartása, melyekben a téma más szerkesztők személyisége és írásai.
- Nem számít személyeskedő lapnak az, amely személyeskedő, ellenséges vagy sértő tartalmát nem a lapot készítő írta, hanem azokat csupán idézi (lehetőleg hivatkozásokkal).
- Szintén nem számít személyes támadásnak, ha egy szerkesztő azért gyűjt példákat egy másik szerkesztő a Wikiforrás irányelveit feltételezhetően sértő szövegeire, hogy ezzel felhívja azokra a szélesebb közösség figyelmét illetve azokról kikérje véleményüket. (Természetesen csak akkor, ha ehhez nem fűz semmiféle személyeskedő vagy sértő megjegyzést.) (Erre alapul az angol Wikipédiában a Request for Comments és a Request for arbitration eljárás.)
- Fenyegetőzés általában.
- Halálos fenyegetés.
- Olyan fenyegetések vagy tevékenységek amik más Wikiforrás szerkesztőket politikai, vallási vagy egyéb megtorlásoknak tehetnek ki a kormányzat, a munkaadójuk vagy mások részéről. Az elvek ilyen megsértése különösen szigorú elbírálás alá esik és nagyon hosszú kizárást eredményezhet. Az ilyen szankciókat végrehajtó adminisztrátorok értesítik az Arbitration Committee-t és Jimbo Wales-t arról, hogy mit és miért tettek.
Más szerkesztők effajta támadására nincsen mentség. Ne írj ilyeneket!