Mint mindenütt, ugy az uj világban is magával ragadta az átalános áramlat a zsidónőket, és akármilyen máskülönben a nőnemü ifjuság; nevelése átalánosságban, azért itten is szép koszoruját találjuk együtt a zsidó költőnőknek és irónőknek.
Szelleméről és képzettségről ismert és ünnepelt volt a körülbelől tizenöt évvel ezelőtt elhúnyt miss Gratz Rebekka, ki Philadelphia Rahelének neveztetett. Salonja Amerika leghirnevesebb férfiainak gyülőhelye; és az amerikai irók egyik legszellemesebbje Washington Irving bizalmas barátai sorába tartozott, sőt ez kezét is megkérte, de Rebekka ősi hite iránti ragaszkodásból visszautasitá ajánlatát; szintugy mint minden más házassági ajánlatot, melyek keresztény tudósok és államférfiak által tétettek neki, és hajadon maradt. E szeretetreméltó Re- bekkát örökitette légyen meg Walter Scott, ki akkor ismerkedett meg Irvinggel, mikor »Ivan- hoe«-je tervét készité, Irving előadása nyomán e regény Rebek kájában.
Szellemre és tudományosságra nézve miss Gratz Rebekkához hasonló hölgy él öregen már s a világtól visszavonulva Charlestonban (Dél- Carolina): M o I s e Peninah, egy rendkivüli tehetséggel megáldott költőnő. Számos, különböző folyóiratokban megjelent dolgozatokon kivül, »Hymnusok« jelentek meg tőle egy kötet-
-.fSJ
ben, melyeket a Beth Elohim izr. reformhitkőzség számára irt.
Vallásos költeményeket és hymnusokat ir- tak mrs. Cohen P. M. és miss Harby Karolina is, mindketten Charlestonban; előbbi meghalt 1874-ben, utóbbi, Harby Izsák tanitó nővére, ki jártas volt a klasszikus nyelvekben is, 1877-ik év elején halt meg Sumterben (Dél- Carolina).
Kevésbé ismert miss Manahan, ki több essayt adott ki folyóiratokban és néhány év előtt halt meg.
Költői tehetségről tanuskodnak Levy Re bekkának Charlestonból az »Israelite«-ban megjelent költeményei, ki jelenleg Augustában él (Georgia).
Nagy tudománynyal biró hölgy volt az 1877. január havában 84 éves korában New-Or- leansban meghalt mrs. Hart Józsefné Bar- badoesból (Angol Nyugotindia), kinek költői és prózai dolgozatai különböző folyóiratokban jelentek meg »Egy anya Izraelben^ aláirással. Egy mrs. Hart szerkeszti, mint halljuk, 1875. szeptember hava óta a New-Yorkban megjelenő »Hebrew Leaderc czimü folyóirat szépirodalmi részét.
A pártatlan kritika a jelenkor legjobb amerikai költőnő sorába sorolja Lazarus Emma és Hynenian Rebekka költőnőket.
Lazarus Emma New-Yorkban született, és igen geniális és eredeti hölgy ; még igen fiatalon egy kötet költeményt adott ki 1866-ban »Költe- mények és költői forditások« czim alatt, mely átalános elismerést és bámulatot keltett. 1870- ben jelentek meg »Ujabb költemények« és »Ad- metus«, melyek első helyet biztositanak neki az amerikai költők között. 1874-ben adott ki egy prózában irt művet »Alida, egy epizód Goethe életéből« czim alatt. Azonkivül különféle költe ményeket irt e szép reményekre jogositó s a német és franczia irodalomban is jártas hölgy Lippin- cott »Magazine«-ja és más lapok számára.
Hyneman Rebekka Philadelphiában hamar magára vonta a figyelmet az »Occident«-ben és más folyóiratokban közlött dolgozatai által; különösen azonban a »The Leper« czim alatt megjelent saját költeményeit tartalmazó könyve által. Később német és franczia nyelvekből eszközölt forditásokat adott ki. Meghalt 1875. szeptember 25-én élte virágában.
Mint paedagogiai irónő tünteti ki magát Mordecai Emma Richmondból (Virginia) most Észak Karolinában. Félénk természetével nehezen határozta el magát, hogy irodalmi kisérleteivel a nyilvánosság elé lépjen; czikke- ket irt az »Occident« számára, melyet hosszu ideig Lesser Izsák szerkesztett, és később mint a Beth-Salom izr. hitközség hittanodájának főfelügyelőnője Richmondban, egy »Teacher's Guide«-ot (oktatási vezérfonal) irott.
Ismert irónő New-Orleansban D a l s h e i- mer A l i c e, ki a tiszt. Jacobs Henry S. által a Nephutot Jehuda községben New-Orleansban alapitott izraelita leányiskolát igazgatja. Több lapban jelentek meg tőle költői és prózai dolgozatok Salvia Dale álnév alatt.
A természet által dúsan megáldott lény Levy Ella. Atyjának jamaikai (Nyugotindia) telepitvényén nevekedvén, nélkülözve minden más oktatást, azonkivül, melyben anyja által részesült, szelleme mintegy önmagától fejlett ki. Levy Ella, ki a zongorán is virtuozitással játszik, több novellát adott ki, részben Ella Lee név alatt, melyekben előszeretettel rajzol zsidó jellemeket.
A még igen ifjú Cohen Mary Philadelphiában néhány kisebb dolgozaton kivül ujabban atyja utirajzait is közzétette a »Jewish re- cord«-ban Cornelia álnév alatt. Egy másik zsidó hölgy is szokott amerikai lapokban e név alatt irni.
Szép reményekre jogositó költőnő del Banco Miriam, portugall szülők gyermeke, ki New-Orleansban születvén, és Missourinak egy kis községében nevekedvén, most egy chi cagói nyilvános iskolában tanitónő, és igen tehetséges költőnő. Számos költemény jelent meg r.*-«
tőle folyóiratokban, irói neve, »Pansey« név alatt; közelebb dr. Kayserling »Júdische Frauen« czimű munkáját forditotta angol nyelvre.
UJABB HÉBER ÍRÓNŐK.
A zsidók mindinkább növekedő részvételével a népek kulturéletében, és a hazai nyelvek terjedésével, az ó tiszteletreméltó héber nyelv a zsidók által mindinkább elhanyagoltatott; el- annyira, hogy az ma már csaknem kizárólag csak a tudósok által használtatik. Mindazáltal ujabb időben is létezik több zsidó nő, kik a héber nyelvet művészien kezelik; ezen verselnek, és ezen fejezik ki szivük érzelmeit.
A gyöngéd nem egyik geniális képviselője a héber költészet terén, valóságos tünemény a zsidó irodalom láthatárán :
Morpurgo Rachel.
1790. április 8-án született Luzzatto Benetto és Benetta gyermekeül Triesztben. Ragyogó mintakép állott előtte anyja idősebb nővérében az egész életén át hajadonnak maradt Luzzatto Con s olában ki — mint unokaöcscse, a tudós paduai tanár Luzzatto S. D. mondja felőle — nemcsak a női munkákban volt kitünő,