Oldal:Zsidó nők a történelem, az irodalom és a művészet terén.djvu/286

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

zése következtében le kellett mondania. Már ezzel egyidejüleg tisztelője volt Mariánnának Reuss herczeg, a berlini osztrák követ, ez derék jó ember volt, de Mariánnánál jóval idősebb és rút mint az éjszaka. Mint a herczeg halála után kiderült, formaszerinti házasság létezett közöttük, és igy Mariánnának, mint a herczeg özvegyének, teljes joga volt a Reuss herczeg nő czimet viselni. De a fejedelmi rokonok rávették, hogy bizonyos kárpótlás mellett lemondjon e czimről, mire Ferencz császár által a von Eybenberg név adományoztatott neki. Az 1799-iki évtől fogva többnyire Bécsben élt a legfensőbb körökben, hol kellemes és kiváló társaskör központját ké- pezé; Kurland herczegnők, a Ligne, Clary és más elsőrendü és kiváló tekintélyü családok képezék bizalmas környezetét.

Határtalan perlekedési dühe következtében majdnem szegénységre jutott, de a legszükebb körülmények között is mindig bátran viselte magát. Sokat kellett utósó éveiben szenvednie; 1814-ben halt meg Bécsben, előkelő barátaitól elhagyatva.

Mariánna fensőségteljes szellemnek és tudós nőnek tartatott, de irni nem igen szeretett. Volt egy kézirati lapokból összeállitott gyüjteménye; ugynevezett karczképek vagy jellemrajzok a legmagasabb társaság egyes személyeiről, melyeknek éle és találó volta bámulatra keltő volt. Állitólag saját magát is igy rajzolta volna le, minden kimélet nélkül és a legtalálóbb módon.

A BÉCSI SALONOK.

A Mendelssohn nővérek, Herzné és Rahel ifjukori barátnői által a Berlinben adott példa az osztrák császári városban is csakhamar utánzásra talált. Az északnémet miveltség és romantikus lendületesség, egybeolvadva a bécsi élet fényével és kedélyességével, sajá.tszerü bájt kölcsönzött a császári városban zsidónők által nyitott eme salonoknak; ugy hogy ezek képezék diplomaták és fejedelmek, irók és müvészek társaséleti központját és nem csekély müvelődéstörténeti jelentőséggel birának. Az Arnstein asszony és Eskeles asszony salonjait értjük.

Ezek az asszonyok nővérek voltak, a Nagy Frigyes által az összes poroszországi zsidó hitközségek fődékánjául kinevezett, gazdagsága és bőkezüsége által egyaránt ismeretes Itzig Dánielnek, a nagyszámu család törzs atyjának, leányai. Itzignek tizenhárom gyermeke volt; ezek között kilencz leány, kik mindannyian mi- velt szellem és szivjóság által tüntették ki magukat és tisztelt, sőt a korviszonyokat tekintve,

, jelentékeny állást foglaltak el a társadalomban, Igy Blümchen (született 1752. május havában) Friedlánder Dávid neje volt, Mendelssohn Mózes ismert tanitványáé, ki mindkét Humboldtnak számos éveken át barátja volt; és gazdagságánál és befolyásánál fogva — ő volt az első zsidó városi tanácsos Berlinben — nagy tekintélyben állott. R e b e k k &, ki »ugy beszélt mint költő«, a pénzverőmester Ephraim egyik fiának, Jett- c h e n, a legifjabb pedig egy Oppenheimnak volt neje. Ezek az, egy ifju lengyel költő által még 1771-ben megénekelt »muzsabarátnők« gyermekei és unokái mint diplomaták és irók máig is nagy tekintélyben állanak.

Az Itzig-leányok közül a legkiválóbb és legünnepeltebb volt:

Arnstein Fanny.

Fanny. vagy — miként a szülői háznál és> zsidó körökben nevezték Vögelche, 1757-ben november 2g-én született Berlinben. Még nagyon fiatal volt, mikor a később nemességre emelt bécsi bankár Arnstein Náthán neje lett. »Magas, karcsu alak, ragyogó szépséggel és kellemmel, előkelő modorral és élénk tüzes kifejezéssel; vidám kedélylyel éles észt és elmésséget egyesitve ; nem is minden olvasottság nélkül és idegen nyelveket valamint anyanyelvét is mesterileg értve.« Bécsben fölötte feltünő és nevezetes jelenségként fogadtatott. Oly tulajdonokat, íne-1 lyekkel a legmagasabb rendek hölgyei közül is csak kevesen vannak felruházva, bámulva láttak egy zsidónőben ragyogni, kinek nagy Frigyes uralkodásának áldásos befolyása alatt kifejlett szabad szelleme és képzettsége annál nagyobb feltünést okozott e városban, mivel ez utóbbi előnyök itt még nem igen valának elterjedve, de már itt is elkezdték azokat becsülni és áhitani.

Kellemes ház, mely naponkint nyitva állott a társadalom minden osztályából való számos vendég előtt; kiváló, diszes környezet' gazdag ellátás; kitünő idegenek összetalálkozása; előkelő igények és modor; polgári — sőt nem is polgári, hanem egész kivételes helyzetcel egybekötve ; szeretetreméltó és tevékeny asszony föltétlen uralma, ki maga körül mindent fölele- venit és lángra gyujt; — és mindez egy fővárosban, számos ország és nép központjában, hol a legnagyobb élvvágy s a legkényelmesebb jóllét büszke előkelőséggel és durva elő- itéletekkel, de egyszersmind pezsgő naivitással és kedélylyel valának egyesülve: képzeljük e kétféle elemet naponkinti érintkezésben, szakadatlan kölcsönhatásnak kitéve és felfoghatjuk, hogy az Arnstein asszony háza sok éven át mint missió-intézet működött; és hogy annak igazgatónőjét illeti az elismerés ama közvetités-

Zsid« nők. H. S

ért, mely nélküle nem jött volna létre és melynek hatása ki nem számitható mérvben ment át a mindennapi élet áramlatába. Sokáig volt az Arnstein asszony háza egyetlen a maga nemében ; és ha keletkezett is később sok más, bár ehhez hasonló egy sem, az is csak e kitünő asszony érdeme, ki először nyitotta meg e pályát és tette járhatóvá az őt követők számára. A szabad, becsült és előitéletektől ment helyzet, melyet a zsidók mai napság Bécsben elfoglalnak, tagadhatatlanul csak az Arnstein asszony hathatós működésének és tevékenységének eredménye.

Eg^ tragikus esemény, mely annak idején a lapokban sokszoros megbeszélés tárgyát ké- pezé, megzavarással fenyegette e sokszoros életfejlődés menetét; de csak ujabb lendületet adott neki. A szép, tündöklő asszony imádói között volt egy Liechtenstein Károly nevü herczeg, kinek vonzalma egész szenvedélylyé fokozódott és ezt oly hódolattal egyesité, hogy sokszor sür- getőleg kérte Arnstein asszonyt, hogy térjen keresztény hitre ; mit azonban ez, mint minden túlheves kérelmet, okos szilárdsággal visszautasitott. A herczeggel egyidejüleg egy kanonok, Weichs báró is buzgó hódolataival járult Arnstein asszony elébe; nem hallgattatván meg általa, ezt vetélytársa kegyeltetésének tulajdonitá és a legengesztelhetetlenebb gyülölettel visel