Oldal:Zsidó nők a történelem, az irodalom és a művészet terén.djvu/151

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

II.

IRODALOM.

A TALMUD NŐALAKJAI.

Mint minden keleti népnél, ugy a zsidóknál is a női ifjuság nevelése csaknem teljesen el volt hanyagolva. A zsidó leány korán férjhez ment és nevelése csak annyira szoritkozott, hogy a legszükségesebb házi dolgokkal megismerked- tették, szellemi kiképzésre még csak gondolni sem lehetett. A számkivetésig, a zsidó állam felbomlásáig, ennélfogva csak csekély számban emlittetnek oly tanultabb és különösen felvilágosult asszonyok, kik, mint Mirjam, Debora, Hu Ida, a vallással való foglalkozásuk és a vallási ügyekben való jártasságuk miatt - sőt egyesek mint lelkesült költőnők és prófétanők is — magasztaltatnak.

Az asszony könnyelműnek tartatott és ezért a zsidók azon alapelvhez ragaszkodtak, hogy mindazon ismeretek, mikkel asszonyok birhatnak, csak roszra vezethetnek. Ezen átalánosan uralkodó nézet örökittetett meg e mondatban: »Az asszony bölcsesége ne terjedjen tovább a rokkánál.« Ezért az asszonyoknak meg volt tiltva a törvény tanulmányozásával és magyarázgatá- sával foglalkozni; ellenben kötelessége volt minden apának, leányait az őket illető vallási kötelességekben oktatni.

Idegen nyelvek ismerete az ókor zsidónőinél igen ritkán találtatott, csak egyes előkelő családok tanittatták leányaikat a különben megvetett görög nyelvre és gondoskodtak róla, hogy azok a nőknek diszére való görög miveltséget elsajátitsák.

Minden mellőzés és korlátozás daczára, melyet a talmud nagyjai .részéről tapasztaltak, — kiknek viszont nem ritkán kellett nem egy asz- szony rendreutasitását és oktatását elhallgat- niok — mégis voltak zsidónők, kik tudományosságuk és szellemük által kitüntek. Igaz, hogy Aspasia vagy Corinna nem találkozott közöttük ; s a zsidó irodalom nem mutathat fel Sapphót és más oly költőnőket, kik a gyöngéd gyönyöröket kedvelék és korlátlan szabadságban érintkezének a férfiakkal; ellenben már a legrégibb ókorban sem hiányzottak olyan asszonyai, kik a közönséges képzettség szinvonalán felülemelkedő müveltséggel birtak és előkelő modoruk miatt átalános tiszteletben részesültek, s a TM-'

törvénynek oly kiterjedt ismeretével birtak, mely tudósokat is megszégyeníthetett.

A talmudban nevezett nők közül leghire- sebb :

B e r u r i a,

rabbi Chanina ben Tradjon leánya. Az atyai házban tartatni szokott tudományos viták hallgatásában és kora legjelesebb férfiaival való érintkezésben fejlett ki ritka szelleme, mely férjének, a rendkivüli tudományossága miatt hires rabbi Mei'rnek éleselméjü előadásait hallgatva, még jobban kiképeztetett. Fáradhatatlan szorgalommal adta rá magát a tanulmányozásra — több esztendőn át naponkint háromszáz törvény- czikket tanult be — és oly bámulatos előmenetelt tett, hogy nemsokára tudósnőnek tartatott és a talmud korifeusai között nagy tekintélyben állott. A nemes sütő- és szakácsmüvészetre vonatkozó néhány halachikus itélete megnyeré néhány hires törvénytudós — mint rabbi Jehuda ben Baba és rabbi Josua ben Chananja — tetszését.

Beruriának a tudósok iránti magaviselete nem volt minden gúny és metsző él nélkül.

Egyszer rabbi José, a galilei (az, ki gonosz, tőle különválva élt, és nagy szegénységbe jutott felesége iránt igen nagylelküen viselé magát, eltartva az asszonyt, szemevilágát vesztett má