Ugrás a tartalomhoz

Oldal:Zsidó nők a történelem, az irodalom és a művészet terén.djvu/121

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

Anglia, Skóczia és Irhon felséges királynőjének.

Miként a nap megvilágitja sugaraival a földet, ugy ragyogják be Felséged erényei és nagysága az egész mindenséget; olyannyira, hogy még azok is, kik különböző nemzetekhez és törvények alá tartoznak, szolgálni óhajtják Felségedet. F.zt magamra nézve mondom; mert ámbár vallásomra nézve zsidónő vagyok és más nemzethez tartozom, mint Felséged : mégis azon első órától fogva, hogy tetszett az Ur Istennek a mi legkegyelmesebb anyakirálynénk szivébe azon gondolatot adni, hogy magát általam szolgáltassa, mindig ohajtottam, vajha megadatnék nekem az alkalom ezen indulatomat Felségednek kimutathatnom, azonkivül, hogy Felséged ezen birodalomban székelő legkegyelmesebb követét ajándékokkal méltóztatott ezen legkegyelmesebb királynőhöz, az én urnőmhöz küldeni. Midőn szolgáltatni akará magát általam, késznek talált. Es mivel azon kegyelmes követ ur elutazása alkalmával a legkegyelmesebb királyné tanusitani akará szeretetét, melylyel Felséged iránt viseltetik, küld ő Felsége a kegyelmes követ ur által egy ruhát, egy övet, két aranynyal áttört kendőt, három selyemmel áttörtet e birodalom divatja szerint, és egy nyakéket gyöngyökből és rubintokból; a legkegyelmesebb királynő mindezeket Bostanggi Basi ur keze

által küldi a kegy elmes követ urhoz, és küldött az én kezeim által a kegy. követ urhoz egy koronát a legértékesebb gyémántokból, ő kegyel- mességének saját kezeibe adva; melyet, mint mondá, méltóztassék Felségednek az ő szeretetének okáért viselni, és őt annak átvételéről ér- tesiteni. És mivel Felséged álbüszkeséget nem ismerő hölgy, azon kérelmet intézném Hozzá, hogy mivel birodalmában mindenféle finom des- tillált vizek kaphatók az arczbőr számára, és illatos olajok a kezek számára, méltóztatnék Felségednek ilyeket az én kezeim által a leg- kegyelmesebb királynő számára küldeni, az én kezeim által — mert, mivel hogy hölgyeknek való dolgok, ő Felsége nem szeretné, ha más kezeken menne át. Szintugy, ha találtatnak Felséged birodalmában selyem- vagy gyapjukelmék, rendkivüli minőségüek és oly nagy királynőhöz méltók, a milyen ő, küldene Felséged azokból, mert az kedvesebb volna neki minden drágaságoknál, miket Felséged küldhetne számára. Nincs többet mit hozzá tennem, mint kérnem az Ur Istent, hogy adjon Felségednek győzedelmet minden ellenségei felett, és boldogságot és áldást mindenkoron. Ámen.

Konstantinápoly, 1599. november 16-án

Felségednek

legalázatosabb szolgálója Malchi Esperanza.

A zsidónők szivesen láttattak a háremben és a török udvarnál, és olyan zsidó asszonyoknak, kik félig-meddig orvosnők valának, mint Gerlach István störök napló«-jában állitja, »na- ponkint szabad bejárásuk volt a szultánnőknél, és sok mindent kaptak ezektől.« Orvosi tudománya által jutott tekintélyhez és vagyonhoz Is ka ti Bula, a fentebb emlitett, 16o2-ben elhalt orvos és államférfi Askenazi Salamon özvegye. Ez olyan szerencsés volt, hogy sikerült neki az ifju I. Achmed szultánt a himlőből kigyógyitani, mely trónralépte után rövid idővel 16o3-ban életét fenyegeté. ő ápolta és szolgálta ki teljes felépüléseig ; az ifju szultán igen hálásnak is mutatkozott iránta tanusitott jótéteményeiért, gazdag ajándékokat adott neki, és a fejedelmek is valamennyien dús ajándékokban részesitették őt.

AZ INQUISITIÓ MARTÍRNŐI.

Az inquisitó, e rettegést és borzalmat terjesztő vallási törvényszék, melynek hire egész Európát megremegteté, majd 300 évig dühöngött. Nem volt Spanyolországnak és Portugal- liának egyetlen városa sem, melyben ne gyuj- tattak volna legalább egyszer évenkintauto-da-fék a jámbor lakosság gyönyörüségére, és ne éget- tettek volna meg emberek vallásuk miatt.

Az inquisitió legkeresettebb áldozatai zsidók valának, különösen pedig a védtelen asszonyok és özvegyek. Azon sok ezrek, kik élethossziglani fogságra itéltettek, irigylék azoknak sorsát, kik — gyakran éltük virágában — máglyára vitettek, és igy minden kinszenvedéstől egyszerre megmenekedtek.

Csak néhányát ez áldozatoknak akarjuk elősorolni.

Lissabonban 16o3-ban a franciskánus de la Assencion Diegóval — ki nem titkolta el a zsidó vallás iránti hajlamát — egyszerre lépett máglyára, a magát hitéért hősiesen feláldozó B a r- rocas Thamar.

A Bourbon Erzsébet lebetegedésének ünnepére 1632. év julius 4-én Madridban tartott autodafén, a 60 éves Nunez Beatrice, több más nővel együtt, ezek között Nunez Alvarez Izabellával, egy a madridi titkos zsidók által gyakran látogatott zsinagóga tulajdonosnőjével, nyilvánosan megégettetett.

A legnagyobb és legfényesebb autodafék egyike volt az, melyet Madridban 1680. junius 3o-án, II. Károly ifju nejének, Bourbon Mária Luizának tiszteletére rendeztek. A vad tömeg ujjongása és örömrivallgása közt átalános bámulatot keltő szilárdsággal lépett hat nő a máglyára. Nogueira Franciska, egy ifju leány, még nem haladta meg a 17 évet, az utósó pillanatban bátorságot vőn magának, az ifju királynétól, kinek közvetlen közelében állott, kegyelmet könyörögni. Mária Luiza részvétteljes tekintettel fordult a bámulatos szépségü leány felé, szemei könnyekkel teltek meg, melyeket azonban hirtelen felszáritani iparkodott, mert a királylyal nem volt szabad észrevétetnie, hogy neje még részvéttel viseltetik az eretnekek iránt, és Nogueira Franciska élethossziglani börtönre itéltetett. Nővére Blanka, egy szép, karcsu, 15 éves leány, nagy fekete szemekkel, négy hónap mulva követte őt börtönébe.

1691. május 6 án Palmában, Mallorca sziget fővárosában huszonkét más, makacs zsidókul elitéltekkel együtt léptek máglyára a Benito Raphael testvérek és Terongi Katalina. Midőn a lángok égetni kezdék Katalint, velőtrázó módon felsikoltott, keservesen könyörögve, hogy vegyék ki a lángokból, ámbár Jézust el nem ismerheti istenének.

A zsidó hitben való állhatatosságuk miatt égettettek meg 1721. május 18-án, a 95 éves Carillo Mária Sevillában, és a 75 éves özvegy deRibera Mária 1722. márczius 15-én Toledóban. A 70 éves Gomez Cha- v e s Mária 1724. november 3o-án Murciában martirhalált halt.