Oldal:Trienti Káté.pdf/337

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

Atyával saját vére által s a ki, „miután az örök váltságot megszerezte,”[1] bemenvén egyszer a szentélybe, érettünk közbenjárni meg nem szűnik: abból mindazáltal semmikép sem következik, hogy a szentek pártfogását kérni nem szabad. Mert, ha a szentek segedelmével nem szabad élni azért, mivel Jézus Krisztus az egyedüli pártfogónk: soha sem tette volna az apostol,[2] hogy az élő atyafiak imáival oly nagy buzgalommal kívánjon Istennél segittetni: mert az élők könyörgései a közbenjáró Krisztusnak dicsőségét és méltóságát nem kevésbbé csökkentenék, mint a mennyei szentek esedezése.

XV. Hogyan bizonyítható az ereklyék hatása s minő erővel és hathatóssággal vannak azok felruházva?

De kit nem győznek meg mind a tiszteletről, mellyel a szentek iránt tartozunk, mind a pártfogásról, melyet érettünk gyakorolnak, az ő sírjaiknál történt csodák, a vakok, bénák, sánták vagy bármely tagjaikban hibásoknak meggyógyulása, a holtaknak feltámasztása, az ördögök kiűzetése az emberekből? melyekről szent Ambrus és Ágoston, – leghitelesebb tanuk, – nem, mint hallottakról, mint sokan, nem, mint olvasottakról, mint igen sok nagy tekintélyű férfi, hanem mint látottakról tesznek bizonyságot irataikban. Röviden: ha a szentek ruhái, kendői, árnyéka, mig ők ez életben voltak, a betegségeket megszüntették s a testi erőt visszaadták: ki merné tagadni, hogy Isten a szenteknek hamvai, csontjai s egyéb maradványai által mindezeket csodálatosan műveli? Kitűnt ez ama holttest példájából, mely, miután esetleg Elizeus[3] sírjába került, azonnal újra feléledt, mihelyt annak testével érintkezésbe jött.

XVI. A következő szavak nem külön, hanem az előbbiekkel együtt egy parancsot képeznek.

A mi pedig következik: „Faragott képet ne csinálj magadnak, se valami hasonlatosságot arról, a mi ott fenn az égben, vagy itt lenn a földön, vagy a vizekben vagyon a föld alatt. Ne imádjad azokat, se ne tiszteljed; mert én vagyok a te Urad

  1. Zsid. 9, 12. és 7, 25.
  2. Róm. 15, 30. Efez. 3, 18. 19. I. Tessz. 5, 25. és II. Tessz 3, 1. 2.
  3. Kir. IV. K. 13, 21.