Lajtabánsági Függetlenségi Kiáltvány
A nemzetek önállósága elvének hangoztatásával diktált trianoni béke megkérdezésünk és meghallgatásunk nélkül a legyőzött Ausztria kommunistáinak koncául akarja dobni ezeréves egyetértéssel kezünkben tartott területünket.
Ezen erőszakolt átcsatolás ellenkezik a joggal és igazsággal, mert önrendelkezési jogunkat figyelmen kivül hagyja, mert a legyőzött érdekében sujt bennünket.
Mélyen sérti nemzeti önérzetünket és történelmi hagyományainkat, a melyek évszázadokon át Ausztria gyűlöletében testvériségbe forrasztotta a hazájukat egyformán szerető magyar, német, horvát polgártársainkat.
A végből, hogy nyílt, igazságos és becsületes nemzetközi összeköttetéseket tarthassunk fenn, hogy a szabad népek kölcsönös érintkezésében az igazság uralmát és mindennemű nemzetközi kötelezettségek lelkiismeretes tiszteletben tartását biztosithassuk és biztosittassuk, fegyvert fogtunk s most egyetlen ellenség sincs ősi földünkön.
Kivivott szabadságainkat megtartandó és biztositandó a trianoni békeokmány 27. cikkének 1. pontja értelmében kiüritett területek és lakosainak
kikiáltjuk és a Lajtabánságot megalakitjuk.
Az államfő jogait a bán gyakorolja, akit az alkotmányozó gyűlés választ. A végrehajtó hatalmat a bán a hattagú kormányzótanács útján és felelőssége mellett gyakorolja. A bánság hivatalos nyelve a magyar, anyanyelvét azonban úgy a hivatalos, mint a magánéletben minden polgár szabadon használhatja.
A törvények, rendeletek magyar, német és horvát nyelven jelennek meg. Átmenetileg a magyar állam törvényei maradnak érvényben.
A bánság minden polgára nemzetiségi, nyelvi, vallási különbségre való tekintet nélkül a törvények előtt teljesen egyenlő s ugyanazon politikai és polgári jogok és kötelezettségek részesei.
Ezen függetlenségi kiáltványban foglaltakat magunkra nézve kötelezőknek elfogadjuk, mind magunk megtartjuk, mind másokkal megtartatjuk, aláirásunkkal és pecsétünkkel ellátjuk.
Kelt Felsőőrön, 1921. október 4-én.