1990. évi XLIV. törvény
A Magyar Köztársaság Alkotmányáról szóló – többször módosított – 1949. évi XX. törvény 76. §-a (2) bekezdésének helyébe a következő rendelkezés lép; egyidejűleg a jelenlegi (2) bekezdés számozása (3) bekezdésre változik:
(2) „A Magyar Köztársaság címere hegyes talpú, hasított pajzs. Első mezeje vörössel és ezüsttel hétszer vágott. Második, vörös mezejében zöld hármas halomnak arany koronás kiemelkedő középső részén ezüst kettős kereszt. A pajzson a magyar Szentkorona nyugszik.”
Ez a törvény a kihirdetése napján lép hatályba.
Indokoltnak látszik, hogy – tekintettel az állami szimbólumok nagy jelentőségére és érzelmi színezetére – a címerről alkotmányi rendelkezés szóljon.
A javaslat szerint a magyar államiságot a közjogi hagyományoknak megfelelően és a közvélemény többségének álláspontját tükrözően az úgynevezett koronás címer hivatott jelképezni. Ezzel kívánja helyreállítani azt a rendet, amely szervesen illeszkedik szuverén államiságunk történelmi folyamatainak sorába.
Lábjegyzetek
[szerkesztés]- ↑ A törvényt az Országgyűlés az 1990. július 3-ai ülésnapján fogadta el. A kihirdetés napja: 1990. július 11.