„Wikiforrás:Formai útmutató” változatai közötti eltérés

A Wikiforrásból
Tartalom törölve Tartalom hozzáadva
FBöbe (vitalap | szerkesztései)
→‎Lapcímek: maradék fél mondat leford.
FBöbe (vitalap | szerkesztései)
→‎Wikilinks: fél bekezdés leford
18. sor: 18. sor:
# '''Headings used where there are no discrete sections or headings in the original text''' (ie, to separate stanzas) should use {{[[Template:stanzabreak|stanzabreak]]|number}}. The exceptions are headings used to distinguish between distinct versions of the same text.-->
# '''Headings used where there are no discrete sections or headings in the original text''' (ie, to separate stanzas) should use {{[[Template:stanzabreak|stanzabreak]]|number}}. The exceptions are headings used to distinguish between distinct versions of the same text.-->


=== Wikilinks ===
=== Wikilinkek ===
# <p>'''[[m:Help:Link#Subpage_feature|Relative wikilinks]]''' should be used to link to another page of the same work. This shortens the code and ensures that a work remains linked together even if it is moved or reorganised. The three formats are <nowiki>[[/subpage]]</nowiki> (subpage), <nowiki>[[../]]</nowiki> (parent), and <nowiki>[[../sibling]]</nowiki> (sibling); see the example usage on [[Template talk:Header]]. Note that <nowiki>[[../]]</nowiki> will expand to the title of the parent page, which is ideal if the work is renamed at a later time.</p><p>This depends on a page conforming to the page title standards.</p>
# A '''[[m:Help:Link#Subpage_feature|relatív linkek]]''' használata javasolt, ha ugyanannak a műnek egy másik lapjára szeretnél utalni. Így rövidebb a kód és ez hasznos lehet később ha a mű átszervezésre kerül<!-- This shortens the code and ensures that a work remains linked together even if it is moved or reorganised-->. A három formája <nowiki>[[/allap]]</nowiki> (allap), <nowiki>[[../]]</nowiki> (szülő), és <nowiki>[[../testvér]]</nowiki> (testvér)<!--; lásd a használati példákat a [[Sablon vita:Fej]] lapon-->.<!--ez mégegyszer ugyanaz, nem tudom mért van kétszer leírva Note that <nowiki>[[../]]</nowiki> will expand to the title of the parent page, which is ideal if the work is renamed at a later time. This depends on a page conforming to the page title standards.-->
# '''Context links:''' Words or references that may be difficult to understand should optionally be linked to their [[w:Wikipedia|Wikipedia]] or [[w:Wiktionary|Wiktionary]] entries using the syntax <code><nowiki>[[w:Article|word]]</nowiki></code> (Wikipedia) or <code><nowiki>[[wikt:Article|word]]</nowiki></code>. Commonly used words or well known references should not be linked.
# '''Tartalmi linkek:''' Nehezen érthető szavakhoz vagy utalásokhoz lehet [[w:Wikipédia|Wikipédia]] vagy [[w:Wikiszótár|Wikiszótár]] linket készíteni a <code><nowiki>[[w:Szócikk|szó]]</nowiki></code> (Wikipédia) vagy a <code><nowiki>[[wikt:Szócikk|szó]]</nowiki></code> forma használatával. Gyakran használt szavak vagy közismert utalások nem linkesítendők.
#* <span style="font-variant:small-caps;">'''Note:'''</span> words may be specifically used in a historical or cultural context. For example, the phrase ''Duke of York'' may refer to ''[[w:James II of England|James II of England]]'' rather than the actual phrase ''[[w:Duke of York|Duke of York]]'', or a reference to ''The Prime Minister'' may refer to ''[[w:Tony Blair|Tony Blair]]'' rather than the term ''[[w:Prime Minister|Prime Minister]]''.
#* '''Megjegyzés:''' lehet, hogy a szavakat történelmi vagy kulturális jelentésben használják.<!-- words may be specifically used in a historical or cultural context.--> For example, the phrase ''Duke of York'' may refer to ''[[w:James II of England|James II of England]]'' rather than the actual phrase ''[[w:Duke of York|Duke of York]]'', or a reference to ''The Prime Minister'' may refer to ''[[w:Tony Blair|Tony Blair]]'' rather than the term ''[[w:Prime Minister|Prime Minister]]''.


=== Egyértelműsítő lapok ===
=== Egyértelműsítő lapok ===

A lap 2006. december 8., 15:05-kori változata

Rugalmasság

Bár a formai útmutató széleskörűen támogatott szabványokat ír le, ezek mégsem merev szabályok. Lehet eltérésekkel próbálkozni, de más szerkesztők ezeket az eltéréseket elfogadhatatlannak találhatják, és visszaállíthatják őket az útmutatónak megfelelő állapotra. Pont olyan igazuk van a visszaállítással, mint neked az eltérésekkel. Készülj fel, hogy vitatkoznod kell a változtatásaidról; ha szeretnéd őket elfogadtatni, meg kell adnod az eltérések okait. Ha nincs jó okod eltérni, a szabvány használata rendszerint megfelelő. Ha nem vagy hajlandó vitatkozni a változtatásokról, vagy szerkesztési háborúba szállsz, az más területeken is csökkentheti a hitelességedet.

Általános útmutató

Lapcímek

  1. Általában a legtöbb betű kisbetű, nem használunk csupa nagybetűs és csupa nagy kezdőbetűs formákat. Kivétel az ami nyilván az, például a tulajdonnevek.
  2. Az allapcímeket a szülő lap címétől egy (előre dőlő) perjellel választjuk el ([[Cím/Első fejezet]]). Az allap címének az eredeti mű elnevezéseire kell utalnia (2. fejezet, II. fejezet, 2. szín, 2. felvonás, 2. levonás, stb.).
  3. Egyértelműsítő lapokat használunk, ha több műnek megegyezik a címe. Lásd az Egyértelműsítő lapok szakaszt.

Cikkek formázása

  1. A {{fej}} sablont minden cikklap tetején használni kell. Lásd a Új szöveg felküldése lapot és a sablon vitalapját a sablon használatáról szóló információkért.
  2. A szerkesztői megjegyzéseket a {{fej}} sablon megjegyzés paraméterébe kell írni.

Alcímek

  1. A lapok alcímeiként (például különálló versek vagy fejezetek egy lapon) másodszintű alcímeket kell használni, az alalcímekhez harmadszintűeket, és így tovább. Az első szintű alcímeket sehol nem használjuk, ezeket a lap címének tartjuk fenn. (Lásd Wikiforrás:Segítség/Hogyan szerkessz lapokat.)
  2. Ha nincsenek különálló szakaszok vagy alcímek az eredeti szövegben a versszakok különválasztására, használd a {{strófa|szám}} sablont. Kivétel, ha ugyanannak a szövegnek különböző verzióit kell különválasztani.

Wikilinkek

  1. A relatív linkek használata javasolt, ha ugyanannak a műnek egy másik lapjára szeretnél utalni. Így rövidebb a kód és ez hasznos lehet később ha a mű átszervezésre kerül. A három formája [[/allap]] (allap), [[../]] (szülő), és [[../testvér]] (testvér).
  2. Tartalmi linkek: Nehezen érthető szavakhoz vagy utalásokhoz lehet Wikipédia vagy Wikiszótár linket készíteni a [[w:Szócikk|szó]] (Wikipédia) vagy a [[wikt:Szócikk|szó]] forma használatával. Gyakran használt szavak vagy közismert utalások nem linkesítendők.
    • Megjegyzés: lehet, hogy a szavakat történelmi vagy kulturális jelentésben használják. For example, the phrase Duke of York may refer to James II of England rather than the actual phrase Duke of York, or a reference to The Prime Minister may refer to Tony Blair rather than the term Prime Minister.

Egyértelműsítő lapok

Lásd még az Elnevezési szokások lapot.

Az egyértelműsítő lapok arra valók, hogy egyértelművé tegyék a választást az azonos című művek között.

  1. A {{fej}} sablon szabványosított: a cím az egyértelműsítendő cím, a szakasz neve „(egyértelműsítő)”; a megjegyzés tartalmazza az {{egyért}} sablont.
  2. Az egyértelműsítendő művek lapjainak címeit az alábbi formában kell felsorolni:
    * '''[[The Raven (Vers)|The Raven]]'''—[[Szerző:Edgar Allan Poe|Edgar Allan Poe]] verse
  3. Az egyérteműsített és egyértelműsítő lapok címei: lásd Elnevezési szokások.

Particular guidelines

Szerzők lapjai

  • Szerző, ebben az esetben, az a személy, akinek legalább egy műve megtalálható a Wikiforrásban.
  1. A Lapcímekkel az Elnevezési szokások lap foglalkozik.
  2. Az információknak magyar nyelven kell szerepelniük.
  3. A műveket listaszerűen kell felsorolni. Többlapos mű esetén a linknek a címlapra kell mutatnia, ha ez lehetséges. A munkákat betűrendben kell felsorolni, ha lehetséges, a közzététel évével.
    • Ha egy szerzőnek nagyon sok műve van különböző műfajokban, lehet al-szekciókat létrehozni harmadik szintű fejlécekkel.

Poetry and annotations

There are supplemental guidelines for poetry and for annotation.