Oldal:Zsidó nők a történelem, az irodalom és a művészet terén.djvu/291

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

tetett ez iránt, párbajra kényszerité, melyben a herczeg- halálosan találva elesett. Ez az esemény egész Bécs városát nagy izgatottságba hozta; a legelőkelőbb és leghatalmasabb családok érdekelve valánafc benne. De a mélyen megrendült asszony, ki teljesen ártatlanul e szerencsétlenség oka volt, mindenfelől a legnagyobb részvéttel és vigasztalással találkozott. Az udvar és a város vetekedtek egymással, hogy hódolatukat iránta kifejezzék ; e viszonyban tanusitott nagylelküségének, nemeslelküségének és önmegtagadásának legkétségtelenebb bizonyitékai kerültek napfényre. Azért is bátran átengedheté magát a szomoru benyomásnak, melyet ez az esemény reá gyakorolt, s melyet — mint mondják — egész életén át sem tudott teljesen leküzdeni. Mindenki szépnek és igazoltnak találta gyászát és ő tartózkodás nélkül sirathatá a férfiut, ki mint lovagja, életét áldozta neki. »Eszünkbe jut« — irja Varn- hagen von Ense.— »hogy egy angol utleirásából, kinek könyve azonban nincsen kezeink közt, olvastuk: hogy Arnstein asszony mindenkor csöndes gyászban szokta a herczeg halálnapjának évfordulóját megünnepelni; fekete kabinetbe szokott ilyenkor bezárkózni, mely egészen az elhúnyt emlékezetének volt szentelve és hol máskor is nem egy órát szokott ájtatos magábaszállással és teljes elvonultságban tölteni. Senki sem dicsekedhetett azzal, hogy e kabinetet valaha

S*

látta volna; a felőle szóló monda azonban igen el volt terjedve és átalában igaznak tartatott.«

Arnstein asszony életleirásának nagy részét pár sorba foglalhatjuk össze, határtalan jótékonyságát magasztalva, megemlitve gyöngéd szeretetét egyetlen leánya Henriette iránt, ki szépségre, müveltségre és kedvességre nézve anyjához teljesen méltóan nevekedett fel és kiemelve második hazája, Ausztria iránti lelkesült szeretetét, mely mellett azonban Poroszország és Berlin iránti hű ragaszkodása is mindenkor érvényesité magát. A »honfitárs« czime szent volt előtte és viselője részére szives barátságot és minden lehető segély t biztositott nála. Kiszámitathatatlanok azon jótétemények, melyeket közelben-távolban, szivélyes részvéttel, de egyszersmind okos belátással és fáradhatatlan tevékenységgel osztogatott. Sok embernek alapitá meg szerencséjét egész életére ; sokakat segitett jómódba ; és nem egyet ajándékozott meg oly összeggel, mely akár önálló vagyonnak is beillett volna.

Bonaparte Napoleon konzulsága idején utazást tett Párisba. Francziaországból igen kedvezőtlen benyomásokkal tért vissza. A későbbi háboruk és ellenséges megszállás, melyet Ausztria szenvedett, lángoló gyülölettel töltötte el Napoleon és a francziák ellen ; még az ellenség jelenlétében is kifejezést adott e gyülöletnek, és mivel sem kedveskedhettek neki jobban, mint ha hasonló érzelmeket tanusitottak.

Az 18o9-iki háboru után, melynek kimenetele személyes szerencsétienség gyanánt sujtotta szivét, ujból a legnagyobb buzgalommal segélyezé a szegényeket, kiknek száma a háboru és ennek utóbajai következtében tetemesen megszaporodott. Bécsben előkelő hölgyekből álló társaság alakult a szükölködők segélyezésére; a császárság legelőkelőbb és tekintélyesebb hölgyei valának ezek, de hiányosnak s a legjobb erőt és belátást nélkülözőnek tekintették volna körüket Arnstein asszony nélkül, és őt is beválasztották maguk közé. Ez a legnagyobb kitüntetés volt, mely a kitünő asszonyt érheté; a valódi érzelem és képesség hatalma előtt minden elő- itélet ledől. Nemcsak vallására nézve volt ő az egyedüli, e magas rangu hölgyek, herczegnők és grófnők között, hanem egyszersmind az egyetlen, ki nem volt oly előkelő rangu, mint ők.

Midőn e nemes hölgytársaság a közjó elő- mozditására 18n-ben Bécs mellett Badenben egy kórháznak tette le alapkövét, Arnstein asszony közel 7000 forintot adott át e czélra, ezt az összeget hitsorsosnői között gyüjtötte volt. Ugyanekkor küldött nővére Eskeles Czeczilia az Elisabethinusnők kolostorának — mely hitkülönbség nélkül szolgálja az emberiséget — szintén 7000 forintot.

Jótékonyságával a legszebb összhangban állott vendégszeretete is. £ szeretetreméltó erényt egészen szokatlan mértékben gyakorolta. Városi lakása a nagy vásártéren, a három házhoz nevezett nyári laka a schönbrunni uton, badeni nyári laka, — mind számos vendég befogadására volt berendezve, egész családok laktak ottan és élvezék, a változatos, mindig élénk társaséletet ; barátokat és ismerősöket naponkint fogadott és vendégeltetett meg.

Poroszország és Ausztria győzelmei az 1813. és 1814-iki szabaditó harczokban örömmel tőlték el szivét; mindkét hazájáért ugyanazt az örömet élvezheté. Fáradhatatlanul járult mindenféle ajándékokkal és adományokkal a sebesültek és más szenvedők felsegéléséhez.

A bécsi kongresszus, mely Napoleon bukását követé, az 1814/15-iki tél, Arnstein asszonyra nézve az öröm és dicsőség legnagyobb fokát és társadalmi tekintélyének és működésének leg- dusabb virágkorát képezé. Szépség és szeretetreméltóság ragyogtak körülötte ifjabb rokonok és barátnők képében, kiket már előbb házához csatolt. A legmagasabb rangu és legkiválóbb jelességü egyének : nők és férfiak, idegenek és városbeliek találkoztak salonjában. Ugyanegy estén ott lehetett látni Wellington herczeget, Consalvi bibornokot, Hardenberg herczeget, Capo d'Istrias és Pozzo di Borgo grófokat, Humboldt bárót, Hessen-Homburg főherczegeket, Bernstorff, Münster és Neipperg grófokat, és sok más kitünőségeket.

Napoleon második bukása után Arnstein asszony rajnamelléki és később olaszországi utazásra indult. Betegeskedve tért vissza és — fájdalom, nagyon is hamar — 1818. junius 8-án halt meg — gyászt kellett övéinek ölteni a remek asszonyért; ki tán örökre egyetlen marad a maga nemében. Működésének eredménye fen- maradna még akkor is, ha nevét könnyen el lehetne felejteni; de ez is ezereknek van -bevésve hálás emlékezetébe.

Az Arnstein Fannyénál nem kisebb körnek képezé sok izléssel és belátással központját, nővére

Eskeles Czeczilia.

Czeczilia, vagy — mint a szülők nevezték — Czippora, néhány évvel volt ifjabb Fannynál, 1760. január havában született. Ő nem birt nővére élénkségével, de az előkelő háziasszony finom modorát és társadalmi tapintatát a legszelidebb jóindulattal egyesité. Salonjában minden : a kiálli- tás pompája és izlésessége, valamint a társaság válogatottsága s a társalgás választékossága, a legmagasabb bécsi körökéivel vetekedett. A legbefolyásosabb diplomaták, a leghiresebb irók, művelt és magas állásu francziák ki- és bejártak