Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/70

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

közé beékelődött Adriai-tenger hullámai, verdesik a magyarkirálysághoz kapcsolt tartományok partjait.

De a tenger-öböl, a világkereskedelem útvonalaiból, kivált abban az időben, midőn a dohány a Pyrenaei-félszigetről diadalmi útjára indult: szintén kiesett volt.

A szárazföldi közlekedés, a vasutak hiányában, igen hosszadalmas és nehézkes volt.

Hogy egyebet ne mondjak, a kit körülményei Kolozsvárról Budapestre utazni kényszerítettek: az oly aggodalmak és félelem közepette ült kocsira, mint a ki manapság a föld körüli útazásra, vagy a legsötétebb Afrika ismeretlen vidékeinek kikutatására szánja el magát.

Volt rá eset, hogy az erdélyi ember, ha Budapestre indult, előbb elkészíttető végrendeletét; családjától elbucsuzott, mint a háborúba induló katona, a kinek életét a gyorstüzelésű puskák és ágyúk minden perczben ezer halállal fenyegetik.

Erdélyt és Magyarországot a Kárpátok keleti és délkeleti karjai úgy ölelik körül, hogy a kettőt egynek kell tekintenünk; vagy a mint mondani szokták: egy oly geographiai egészet képez a kettő, melyet csak erőszakos politikai okok választhatnak el egymástól.

így Erdély és Magyarország, a honfoglalás befejezésétől kezdve egész a mohácsi gyászos napok után beállott szomorú állapotokig, egy országot képezett.

A törökök győzelme, nemcsak Erdélyt szakította el Magyarországtól, hanem magát hazánkat is szétdarabolta és adófizetőjévé tette.

Erdély első fejedelme János Zsigmond volt 1540-ben; az utolsó pedig, a kinek 1690-ben bekövetkezett halálával az erdélyi fejedelmek trónusa összeomlott, Apafi Mihály volt.

De azért Erdély nem egyesült az anyaországgal, hanem külön kormányzóság alatt folytatta politikai küzdelmeit.

Pedig nemcsak az erdélyi magyarok, hanem még a szászok is óhajtották az egyesülést, a mi világosan kitűnik Brun- kenthal Mihálynak, 1790-ben, a magyarországi rendekhez intézett memorandumából, melyben élénk színekkel van lefestve az isolált ország állapota, és kimondva, hogy Erdély jólléte csak az egyesüléstől várható; miért is kövessenek el a rendek mindent, hogy az egyesülés létesülhessen.

Azonban ez óhaj nem teljesült, egész 1848-ig; ekkor kimondatott ugyan az unió, de a bekövetkezett absolutismua