Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/53

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

Az tagadhatatlan, hogy a dohánynak ily gyors és nagy mértékben való elterjedése, Németország iparának fellendűlése és fejlődésére élesztő hatással volt.

Ezer és ezer embernek nyitott új jövedelmi forrást.

Az angol és hollandi gyártású agyagpipákat, az új talál- mányú és honi készítésű pipák csakhamar háttérba szorították. Ekkor jöttek divatba: a fa-, fém-, üveg- és porczellánból készített pipák; majd a mult században a tajtékpipák, melyek némely tehetős dohányzóknál valóságos fényűzési tárgyakká váltak.

Drágák voltak ezek mindenképen, először, mert az anyagot Görögországból, Kis-Ázsiából, Krím félszigetének, Kaffa városa környékéről, kellett beszerezni; továbbá azok faragása, kidolgozása ügyességet és kellő jártasságot kivánt.

Nem kevesebb ügyességet fejtettek ki a pipaszárak készítésében is; kezdetben a pálmalevelek rostjait fonták össze olyformán, hogy a fonadék közepén a kellő tágasságú csotorna huzodott végig; majd összegöngyölített és sodronynyal körűl csavargatott bőr, azután szarú, fa, üveg, fém és borostyán szolgált e czélra, a pipaszárnak a szájba veendő végére borostyán szopókát alkalmaztak.

Tobák szelenczéűl kezdetben kis üvegecskék szolgáltak, melyek hasonlítottak a lőportartó-tülökhöz. Persze ezekből nem lehetett egy-egy adagot, a hüvelyk- és mutató újj együttes müködésével kivenni; azért a kezökfejére öntötték a tobákot és innen szippantották azt föl.

Később azonban, a födéllel nyíló szelenczék föltalálása után, nagy luxust űztek ezekkel is, valóságos művészeti kivitelű szelenczék jöttek forgalomba.

Különböző fémek, achát, márvány, fa, sajtolt bőr, elefántcsont, békateknő, tengeri kagylóhéjak szolgáltatták a szelenczék készítéséhez az anyagot.

Készítettek drágakövekkel kirakott és miniatur festvé- nyekkel ékesített aranyszelenczéket is; melyek az ötvösművészetnek valóságos remekei voltak.

Az uralkodók, kegyök nyilvánításának maradandó emlékéűl, ily szelenczével ajándékozták meg alattvalóik közűl azokat, a kiket kitűntetni akartak.

IV. Olaszországban.

Italia, egykor a világuralmat kezében tartó nagy római birodalomnak, összetöpörödött maradéka; mely az őseitől