Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/52

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

Hosszú fenyőfa-asztal mellett, faszékeken ülve, mindenki előtt sörös-kancsó állott és kis hollandi pipákból füstölve, fesztelen módon beszélték meg a napi eseményeket.

A társaságnak minden tagja, köteles volt a pipát szájában tartani; azok a vendégek, a kiknek természete nem vette be a dohányfüstöt, üres pipát tartoztak a szájokba venni, ne hogy a mulatságot megrontsák, ilyen volt a többek között Dessau éltes fejedelme, továbbá Seckendorf gróf, az osztrák követ.

A tobákolást, a németeknek annyira kedvelt élvezeti módját, a Francziaországból bevándorló hugenották honosították meg Németországban.

A fejedelmi paloták ép úgy, mint a földhöz tapadt napszámosok kunyhóiban csakhamar otthonossá vált e szokás.

Savoyai Eugen herzeg, Nagy-Frigyes szenvedélyes to- bákolók voltak.

A dohány élvezetének ezen új módja ellen is kikeltek a papok; mert már annyira általánossá és megszokottá vált, hogy a templomokban, istenitisztelet alatt sem tudtak ettől tartózkodni.

Hannover királyságnak Limmer nevű községében történt, hogy a lelkész egy ügyvédet, ki a szent beszédet a tobákolás okozta tüszszentésekkel megzavarta: a templomból kiutasította.

Königsmann Róbert, 1620-ban, Hollandiából dohány-magot hozott Straszburgba, megkísérlendő annak termelését; de a tanács megakadályozta őt tervének kivitelében; azon aggodalom szülte motívumból, hogy a dohánytermelés behozatala ártalmára lesz a gabona-termelésnek.

De már 1660-ban, Elszasz-ban, Badeni-őrgrófságban és több más helyen nagy terjedelmű dohány-ültetvények voltak láthatók.

1681- és a következő években rohamosan terjedt el a dohány-termelés: Magdeburg, Halle vidékén, továbbá Thürin- giában, Szüéziában, az utóbbi helyeken, a XIV. Lajos seregei által elpusztított, Pfalz tartományból kivándorlottak áltat honosodott az meg.

A dohány-termelésnek mind szélesebb körben való elterjedését, elősegítette a fejdelmek pártfogása, kegye; kivált Nagy- Frigyes fordított erre nagy gondot, jutalomdíjakat tűzött ki és így buzdította a népet a dohány-termelésre, de csak azért, hogy 1765-ben a dohány-monopoliumnak megvethesse alapját.