Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/50

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

dohányzás. 1642-ben, a mint az egykorú Moscherosch író panaszolja, e pokoli füst bejutott a Rajna melléki tartományokba, továbbá egész Baden palotáiba, ép úgy, mint a szegény emberek kunyhóiba; már az asszonyok is rákaptak!

A westphali békekötés után (1648), úgy a világi, mint az egyházi hatóságok, hosszú időn át buzgólkodtak a tilalmak és büntetések kiszabása által: a dohányzás terjedésének gátat vetni és azt teljesen kiirtani.

De a mint a pipából fölszálló füstöt többé oda visszaszorítani nem lehet: ép oly sikertelen maradt a hatóságoknak a dohány használatának kiirtására czélzó minden igyekezete és törekvése!

Vagy állítsd meg a méllében orkánt és kipattanó villámokat rejtő felhőket futásaikban; emelj gátakat a hegyek tetejéről lerohanó lavinák ellen: munkád kárba veszett erőlködés lesz és be kell látnod, hogy képzeld hatalmad, erőd, tudományod, mind elenyészik az elemek ellen való küzdelemben.

Ép így nem lehetett a dohányzás elterjedését megakadályozni, vagy épen kiirtani Németországban is; sőt 1653- ban, már Svajez határain belül is hódítani kezdett, mint ezt Appenzeller város monographusa, Welser említi.

Igaz ugyan, hogy kezdetben annyira szokatlan látvány volt a dohányzás, hogy az utezán dohányzókat a gyerekek egész serege követé, mint a medvet tánczoltató és majmot mutogató komédiásokat; mindenfelé újjal mutogattak rájok, sőt a törvény elé idéztettek és büntetéssel sújtattak. Egyúttal a vendéglősöknek is szigoruan megparancsolták, hogy ily törvény ellenes cselekedetet vendéglőikben meg ne engedjenek.

Mint az elvetemült és a bűnök uudokságában megrögzött gyujtogató által okozott tűzvész elfojtására, minden felől összefutnak az emberek: ép így emelék föl tiltakozó szavukat és fenyegető újjokat a hatóságok mindenütt, a hol a dohányzás lábra kapni kezdett.

Bern városának tanácsa, 166 l-ben igen szigorú rendeletet bocsájtott ki a dohányzás ellen, a mely három rendbeli büntetést szabott a. tilalom áthágóira. A legenyhébb volt a pénzbírság, ennél sulyosabb az elzáratás a legkeményebb pedig a pellengére való állítás.

Külön bíróság a j-dohány-hatóság" (chanibre de tabac)