Oldal:Ormándy Miklós - A dohány.djvu/31

A Wikiforrásból
A lap nincsen korrektúrázva

volt magas műveltségének kézzelfogható bizonyítékai gyanánt szolgálnak.

A templomok rom maradványai között talált szobrok, az itt-ott fönmaradt írások és egyéb régiségek; az ásatások alkalmával napfényre került bútordarabok, vízvezetéki csövek töredékei; a kőből, agyagból és kagylóhéjakból készített különféle eszközeik és szerszámaik; az arany- és t'irkiz-éksze- reik: mind arra mutatnak, hogy e nép a civilisált nemzetek sorában állott.

Peruban talált régiségek közt igen érdekesek és nevezetesek a szépen díszített különféle edények.

Peruban, ahol az eső ritkán esik, villámlás és égi-hábo- rúra még a legidősebb emberek sem emlékeztek; ezek teljesen ismeretlen tünemények ott; ha egy évszázadban egyszer villámlik és menydörög; az egész népség remegő félelembe esik. Példa erre Lima város, ahol 1877-ben decz. 31-én a város lakossága egy-két villámot látott és mennydörgést hallott, teljesen meg volt zavarodva és rémülve, és a mintegy negyedóráig tartó esőt rendkívül megbámulta; de volt is rá oka, mert Limában 1803—1877-ig egy csepp eső sem esett.

Száraz lévén a talaj, így az évszázados sírgödrök lakói, a velök eltemetett élelmi szerek, fegyverek, ruházattal együtt, az enyészettől mentek maradtak.

Nehány kézírással készített könyv is fónniaradt az utókor számára, melyeket ugyan eddig nem tudtak megfejteni; de mint ez eltünt nép műveltségének bizonyítékai: igen érdekes és nagybecsű ereklyék gyanánt őriztetnek, részint a cambrigei, waschingtoni, berlini, londoni és párisi néprajzi muzeumokban.

Mi söpörte el e művelt népet és törülte ki az élő nemzetek lajstromából, azt nem tudjuk.

Azon néptörzsek tehát, melyeket a fölfödözések idejében az európaiak vad- vagy félvad állapotban ott találtak: a nor mád élettel járó s csak a létért való küzdelemben megedzett, de szellemileg elsatnyult, visszaesett ivadékai voltak az egykor hírneves ősapáiknak, kiktől egyebet alig örököltek, mint a dohányzás után való kiirthatatlan vágyódást.

Hogy e szokás mély gyökeret vert az egész nyugati nagy kontinens indiánjainál, arról Amerika nevezetesebb pontjainak beutazása alkalmával meggyőződhettünk.

Továbbá abból, hogy az éjszaki sarktól le egész a déli Jegestengerig, mindenütt ismerték és használták a dohányt;