Létfontosságú önvédelem
Létfontosságú önvédelem Szerző: Horváth László Judo szakedző - Budapest, 2017. január 27. Előszó
Létfontosságú az egészségvédelem, szellemi önvédelem, erőforrást biztosító önvédelem és testi önvédelem oktatása. Ehhez kapcsolódóan eredményes életet biztosít az érdekképviselet, a manipuláció, a manipuláció-kontroll, a stressz elleni védekezés, a konfliktuskezelés és az önismereten alapuló életstratégiák tanulása.
A gyors társadalmi fejlődés miatt emberséges, eredményességet adó, erőforrásokat biztosító együttélési életismeretek szükségesek. A japán „do” (szellemi erkölcsi út) céljaihoz hasonlóan, európai szubkultúrára épülő, létfontosságú életismereteket igyekeztem rendszerbe foglalni.
Az ismeretterjesztő jegyzet készítése mögött 30 éves fejlesztőmunka áll. A szakmai fejlesztést - a jegyzet különböző részeinél - neveléstudományi és küzdősporti tanszékvezetők, orvosok, iskolaigazgatók és igazgatóhelyettesek, egy budapesti középfokú intézmények osztályfőnök munkaközösség-vezető konferenciája, nevelőtestületi konferenciák, Magyar Judo Szövetség szakmai bírálóbizottsága, állam által működtetett kuratórium (pszichofizikai nevelési kísérlet), jóga tréner, tanítványaim, edzőkollegáim segítették, véleményezték.
A jegyzet központi kérdése, hogy mennyi esélyünk van emberként jól működő társadalmakat és intelligens személyi önvédelmet létrehozni a jövőben. Ehhez próbáltam tudományos kutatási ismereteket és népi bölcseleteket szerezni – részben a jegyzet végén ismertetett szakirodalomból.
Horváth László judo szakedző
Milyen az élet?
[szerkesztés]Érzékelésen alapuló. Öröm, bánat, fájdalom - feszültség és nyugalom váltakozása.
Gyermekkorban a játéköröm boldogság, de bánatot és feszültséget okoz az első kudarc és fáj az első gyermekkori pofon. A legnagyobb pofont mégis az élettől kapjuk. Meghalnak szeretteink, vagy mások becsapnak, kihasználnak. Rájövünk. Igazán a lélek fájhat a test nem.
Aztán felnövünk, okosabbak leszünk. Túl vagyunk a csalódásokon és újabb örömforrásokra lelünk.
Aztán megöregszünk. Egyre több feszítő vágyunkat feledve, keressük a nyugalmat és nézzük a fiatalokat. Hogyan védhetnénk meg őket a bántó, fájó feszültségektől – és hogyan segíthetnénk őket az öröm, a nyugalom megtalálásában?
Az önvédelmi életismeretek ebben segítenek, de mik a legfontosabb önvédelemi ismeretek? Első az egészségvédelem, mert betegen keserves és gátolt az életünk. Második a szellemi önvédelem, mert irányító erőt és ellenőrzést ad. Harmadik az erőforrást biztosító önvédelem, mert nélkülük szegény és magányos az életünk. Az élelem, lakás és családunk létfontosságú. A negyedik a testi önvédelem, mert sérülésektől véd és hiányában baj esetén védtelenek vagyunk. Hatékony ismeretek alapján mind a négy önvédelmi ismeretcsoport eredményesen tanulható.
Hogyan alakult ki az emberi élet?
[szerkesztés]A tudományok szerint az anyag jelenségei mozgatják a világot. Biológiai molekulák jöttek létre az anyagból. Mindez a Földön, vagy a Földön kívül történt. A baktériumszerű szervezetek kibírják az űrutazást. Ezt vizsgálatok igazolják. A biológiai molekulák élő organizmusokká váltak. Ez a folyamat életet hozott létre.
A fejlődés során állatfajok is megjelentek. Az egyik fajnál elindult az emberré válás. Az emberré váláshoz még hiányos a viselkedésünk. Jelenleg kultúrát építő állatok vagyunk. Ezt a viselkedésünk bizonyítja. Mindezt kutató tudósok állítják. Kulturált viselkedésünk viszont fejlődik. Emberséges viselkedésválaszokat keresünk a gyors társadalmi fejlődéshez.
Milyen erők hatnak az életben?
[szerkesztés]Mindezt jól bemutatja a filmművészet alkotása a "Csillagok háborúja". Felkavaró hatást gyakorolt az emberekre. Mi lehetett a jelentős hatás oka? A sötét és világos erő megjelenítése, ami tulajdonképpen a jóindulatú és a kegyetlen vetélkedés. Az emberek felfigyeltek a filmre. Figyelték a tanítást. Várták a világos jóindulatú erő győzelmét.
A judo szóról nevezték el a filmben a jedi lovagokat, mert a judo eléggé közismert. Gondolkodása egyezik a jedi lovagokéval. Tanítja a sötét és világos erőt. A szellemi, erkölcsi utat. Indulataink legyőzését. Az élet létfontosságú, de bölcs szolgálatát. A jedi és a judo öltözet is hasonló. Így a mai judo tanítványok ősi jedik. Legalábbis a filmművészet alapján.
Valóban létezik sötét és világos erő?
[szerkesztés]Az emberek számára igen. A sötét erő indulatos, kegyetlen. Önző, kirekesztő, gyengéket elnyomó. Fájdalomokozást felvállaló állatias viselkedés. A természet által kialakított és rögzített sikerparancsokon alapul. Egyéni sikerekre épít.
A világos erő jóindulatú, segítőkész. Együttműködő, gyengéket védelmező. Fájdalomokozást, kegyetlenséget kerülő emberséges viselkedés. Közösség sikerére épülő.
Mekkora a sötét erő hatalma?
[szerkesztés]Jelenleg az indulatos, sötét erők hatnak. Többnyire a vetélkedési kényszer miatt. A kulturált törekvéseket sokszor legyőzi az indulatos önzés, mely kirekesztő, nyerészkedő, gyengéket elnyomó, kegyetlen társadalmakat alkot.
Részben most is győzhet a kulturált, világos erő. Védheti a természetet kíméletes technológiával, születésszabályozással. Védheti az embert együttműködő társadalmakkal.
Sajnos az önző vágyak ezt gátolják. 60-120 ezer évente 5%-ot tud változni az ösztönös, indulatos viselkedés. A kulturált viselkedés ezért alulmarad. Ide illik a következő vicc. A Jóisten találkozik a szegény emberrel. Megszólítja és mondja – én vagyok a Jóisten. A szegény ember csak ámult. Aztán megkérdezte - Te az örökkévalóságnak élsz? Igen – válaszolta a Jóisten. A szegény ember csodálkozva kérdezte - Én jó, ha 70 évet. Mennyi neked tízezer év? Egy pillanat csupán. – válaszolta a Jóisten. A szegény ember megint gondolkozott. Majd így szólt. Te csodát tudsz csinálni. Én szegény vagyok. Dúsgazdaggá tennél? Szívesen - válaszolta a jóisten. Csak várj egy pillanatot. - Így a szegény emberen még a csoda sem segíthet. Az emberiségnek szerencsére nem 70 éve van a változást kivárni. Az intelligens, kulturált, tanult viselkedés is sokat segíthet.
A jóindulatú, békés viselkedés sikeres?
[szerkesztés]Az emberi viselkedés új célokkal kulturáltabbá vált. Jóindulatú, kegyetlenséget kerülő, de nem mindig sikeres.
A jólét miatt nőtt az átlagéletkor és ez siker az egyénnek. A jóléti társadalmakban kevesebb a gyerekszülés és ez feszültséget okoz. - Az emberiség génkészlete folyamatosan romlik a kegyetlen kiválasztódási folyamat elmaradásával. Civilizációs betegségek jelentek meg. Ilyen a magas vérnyomás, cukorbetegség, migrén. A szénhidrátban bővelkedő táplálkozás okozza!- Az ülő életmód gyengíti a testet.
Van jó is rossz is. Fontos, hogy eredményesen kell jóindulatúnak lenni. A hibákat javítani kell egészséges életmóddal. Sokan példamutatóan egészségesen táplálkoznak és sportolnak.
Mitől függ az indulatos és békés viselkedés?
[szerkesztés]Szűkölködő környezetben vetélkedési kényszer van. Végszükség esetén a kulturáltság elveszhet, és sokszor kegyetlenül küzdünk az életünkért, másokat elárulva, letaszítva. Sokan ilyenkor is emberségesek. Ahogyan a közmondás mondja
„Bajban ismerni meg az embert.”, vagy „Aki támadni akar, könnyen talál botot.”
Bőséges környezetben nincs vetélkedés, mert nincs hiány. Békés a viselkedés. "Békés folyónak virágos a partja." ahogyan mondják.
Az indulatos önző viselkedés elavult az együttműködést igénylő társadalmakban. Zavarokat okoznak, a társadalmi erőtérben. Ilyen a kirekesztő, gyűlölködő, gyengéket kizsákmányoló, viselkedés. Természeti katasztrófát is okoz az önzőség. Ilyen a nyereségre törő ipar működése, az emberi túlfogyasztás és túlszaporodás. Ez mind a sötét erő oldala. Akkor miért az elavult viselkedést használjuk? Az ok egyszerű. Nagyon erős az ösztönparancs. Tömegesen hallgatnak szavára. Önzőségében pedig, egyénileg eredményesen működik. Az elnyomott emberekért, a természet védelméért sok kiváló ember valódi jedi lovagként harcol.
Hogyan működnek vágyaink?
[szerkesztés]A vágyaknak titkos a működése. Létezik egy központ. Édes és keserű érzést ad. Vonzó a győzelem édes íze. Taszít a sikertelenség keserű íze.
A bosszú végrehajtása vagy a sikeres segítségadás egyformán édes ízű. Pedig az egyik indulatos, a másik kulturált érzés. Tulajdonképpen minden sikert hozó érzelem vágyainknak vonzó.
A kegyetlen viselkedés csak a kulturált embereket taszítja. Szerencsére sok példát látunk arra, hogy a bajban segítjük egymást. Például személyes, társadalmi, nemzetközi segítséggel sietünk a bajbajutottak megmentésére árvíz, földrengés esetén.
Mire jó az ösztönélet?
[szerkesztés]Az ösztönélet rögzíti a legsikeresebb viselkedést. Főleg az erőforrásszerző-védő területeken. Ilyen terület például a rangsor, lakás, birtok, házastárs.
A viselkedés sikerparancsok használatát édes ízzel ösztönzi a vágyközpont. Az indulatos viselkedésparancsokat – az édes íz mellett - felerősítik a hormonok. A hormonok belső elválasztású mirigyek váladékai. Például a szaporodási viselkedésparancsot felerősítik a nemi hormonok. llyenkor könnyen jön az édes ízű szerelem.
Mi lehet az élet értelme, célja?
[szerkesztés]A sötét és világos erők meghatározzák vágyainkat, gondolatainkat, cselekedeteinket.
Az élet értelmeként a legfontosabb a gyerekvállalás és sikeres nevelés. Nagyszámú sikeres utódok nélkül kihal az emberiség.
Van még értékes cél. A hasznosság tudata értelmet ad az életnek. Az önmegvalósítás felemelő érzést. A vágyak feletti létezés felszabadító hatású. Az élet értelme a küzdeni tudás is. Ahol a gonosz és a jó küzdenek. Nemcsak környezetünkben, hanem bennünk is, az emberré válás folyamatában. Ahogyan ezt Madách Imre megírta. "Az ember tragédiája" színművében. "Ember küzdj és bízva bízzál".
Az egészségvédelem ösztönző rendszere.
[szerkesztés]Miért első az egészség védelme?
[szerkesztés]Az egészség nem minden. Viszont egészség nélkül minden semmi. A test szabályozórendszere az egészséget védi. Hőséggel, hideggel, éhséggel, szomjúsággal, betegségekkel szemben. Sokszor egészségvédelmi ismeretforrás az internet. A gyógyító információit nem tudják eltitkolni.
A közmondások mit mondanak? Ha te nem törődsz magaddal, más nem fog helyetted. (Vagyis egészségtudatosan kell élni.) A fogával ássa meg a sírját a falánk. (Vagyis nem mindegy mennyit és mit eszünk.)
Lehet inzulin nélkül élni?
[szerkesztés]Az önvédelem legfontosabb része az egészség megőrzése. Nélküle az élet keserves és gátolt. Egy cukorbeteg férfi felakasztotta magát. A veséje már alig működött. Halálos beteg volt.
Volt egy másik cukorbeteg. Közepesen súlyos veseproblémái voltak. 15 év cukorbetegség és inzulinadagolás után. Veséje egyre rosszabbul működött. Orvosával elkerülhetetlennek látták a lassú leépülést. Orvosa felírt új gyógyszert, amely tetemes pénzösszeg volt havonta. Szerinte ez volt a leghelyesebb megoldás. Ezután a beteg az interneten körülnézett. Azt írták, a szénhidrát a baj forrása. Csökkentse nagymértékben! Pótolja a zsírosabb ételekkel! A veséje meggyógyult. A laboreredménye kiváló lett. 20 kg-ot fogyott, megfiatalodott. A gyógyszerfogyasztást abbahagyta.
Ezért az orvosa kirúgta. Mert nem az ő előírásait követte. Elmondta, az előírások erre kötelezik. Kirúgják, ha eltér tőlük. Eszembe jutott egy vicc. Egyik beteg fizetett egy orvosnak. Mert gyógyszert írt fel neki. Miért fizetett? – kérdezték. Az orvosnak is élni kell - válaszolta. A patikában a gyógyszerért is fizetett. A patikusnak is élnie kell valamiből. A gyógyszert már nem szedte be. Miért? – kérdezték. Mert én is élni akarok – válaszolta.
Az igazsághoz tartozik, hogy az orvosok többsége nem csak kezelést, hanem gyógyulást segítő gyógyszereket ír fel, amit érdemes beszedni. A fenti történet sikeres egészség önvédelmi esetet ismertetett.
Meg lehet szabadulni a migréntől?
[szerkesztés]Volt, aki fejfájásban szenvedett. A legerősebb migrénes fájdalommal. Meg akart halni. Az óriási gyógyszerfogyasztás és kiadás nem segített. A 25 év orvosi kezelés eredménytelen volt. Az internetről tudta meg a megoldást. Szénhidrátszegény étrenddel fejfájás nélkül élhet. Gyógyszerek nélkül. 3 nap után véglegesen meggyógyult. Nem értette az egészet. Miért kellett 25 évet szenvednie. Sokszor betegállományban lennie.
Illett rá is ez a mondás. Így szól. Az orvosok gyógyszereket rendelnek. Melyekről csak nagyon keveset tudnak. Betegeiknek, akikről még kevesebbet tudnak. Olyan betegségekre, melyekről semmit sem tudnak. Természetesen az ellenkezője is igaz. Sok gyógyító tudású orvos létezik, akit eredményessége igazol.
Van olyan orvos, aki nem akar gyógyítani, csak kezelni?
[szerkesztés]Természetesen esküjük szerint gyógyítani akarnak. Az ösztönző rendszer viszont már ennek ellentmond.
Az egészségügyi ösztönző rendszer a betegellátást támogatja. A gyógyszergyártók és orvosok így a kezelésből profitálnak. A gyógyult egészségesekből nem. Öt-tízféle gyógyszert is felírnak a betegnek. Ezek mellékhatásai kiszámíthatatlanok. A gyógyszergyártók gyógyszerírásra ösztönzik az orvosokat. Nem rövid távú gyógyításra. Hanem hosszútávú tüneti kezelésre. Egy amerikai orvost börtönbüntetésre ítéltek. Gyógyszergyári jutalékért dolgozott éveken át. Indokolatlanul kemoterápiára küldte a betegeket. A helytelen kezelésbe rengetegen meghaltak.
Ráadásul egyszerűbb munka gyógyszert adni, mint a betegség okait felderíteni. Nagy Sándor hatalmas uralkodó volt. Busásan fizette az orvosait egészségesen. Betegen semmit nem adott. Ez az igazi gyógyításra ösztönző rendszer.
Igazak a közmondások. Egy gramm elővigyázat többet ér, mint egy mázsa gyógyszer. A legtöbb ember nem betegségébe hal bele, hanem az orvosságaiba.
Tisztelet a gyógyító orvosoknak, nővéreknek. Akik alulfizetve, rengeteget dolgoznak. Ez ellen küzdeni kell. Ám nem a beteg rovására.
A civilizációs betegségek okai és védekezés ellenük.
[szerkesztés]A civilizációs táplálkozási betegségek gyorsan terjednek?
[szerkesztés]Igen, az Egészségügyi Világszervezet szerint, 2020-ra első helyre kerülnek (70%-kal). Utána a fertőző betegségek (25%-kal) és a balesetek (5%-kal). Civilizációs betegség a túlsúly, migrén, a magas vérnyomás, ABS szindróma, a gyulladások nagy része, allergia. 2-es típusú cukorbetegség, daganatok, stb. Ideillő közmondások. Ételben az orvosság. Az vagy, amit megeszel. Mozgásban az élet.
Mi az oka a civilizációs betegségeknek?
[szerkesztés]A Földön 7,4 milliárd ember él. Ez nagyon sok. Ellátásukat főleg olcsó előállítású és tárolású szénhidráttal tudják biztosítani. A túlzott szénhidrátbevitel és az élelmiszeripari tartósítók, ízfokozók egy része betegségeket okoznak. Az emberek nagy részét érinti. Szénhidrát érzékenyek emésztő enzimszerkezetük miatt. Az éhínség így is emberiséget fenyegető rém. Ezért nem számít a civilizációs betegségek növekedése.
Mi vár a táplálkozási betegekre? Pusztulás, vagy lassú alkalmazkodás? Van gyors megoldás? Igen, a szénhidrátszegény étkezés. Ez gyógyszernélküli tünetmentesítő étkezés. Megszünteti például a migrén, a cukorbetegség és sok más civilizációs betegség tüneteit. Sajnos az ösztönéleti program raktározni, felhalmozni akar. Falánkságot és kalóriadús szénhidrát étkezést parancsol. Ennek oka az emberi fejlődés alatt sokszor tapasztalt éhínség. Emberek tömegei nem tudják legyőzni a viselkedésparancsot. Még így is lehet csökkenteni a szénhidrátfogyasztást.
Ketózisban szervezetünk zsírszövetünket bontja le, ami energiát, fogyást és jobb emésztést biztosít. A szénhidrátot zsírfogyasztással is pótolhatjuk.
A túlzott kényelem beteggé tesz?
[szerkesztés]Igen, mozgáshiányból is erednek civilizációs betegségek. Például túlsúly, gerincferdülés, lúdtalp, látásromlás, stb. A sík járda gyengíti a lábszerkezetet. A mozgólépcső, gépkocsi, ülő-életmód mozgás szegénnyé tesz. Ez hizlal és gyengíti testünket.
A TV és számítógép rövidlátóvá tesz. A normális nyolcvanszorosa szemünk közelnéző terhelése. Távoli tájakat nem láthatunk. Városi életmódunk nem engedi. Régen a természetben messze kellet nézni. A szemizmok ma korcsosulnak. A szemüveg csak kezel, de nem gyógyít. A szemtorna gyógyít. Időigényessége miatt kevesen csinálják. Az emberek többsége a szemüveget választja. Az egyszerűbb és azonnali megoldás.
Fontos a közmondás. Ha nem törődsz magaddal, más nem teszi helyetted.
Van jó és rossz feszültség?
[szerkesztés]Igen a feszültség segíthet és akadályozhat. Segít jogos önvédelemnél, alkotásnál. Életműködést segítő feszültség a lámpaláz, izgalmi készenlét. Ártó feszültség például állandó fenyegetettségben dolgozni, tanulni. Életműködést gátló feszültség például a szorongás, bénultság.
A feszültség kezelésének lehetőségei: kiegyező magatartás hasonló erőviszonyoknál, megadó magatartás túlerő esetén, támadó magatartás kedvező erőviszonynál. Segítenek a közmondások. Ami jön, fogadjátok, ami megy, engedjétek! Ennyi az egész. Minden vitát megnyersz, amit el sem kezdesz. Ugyanaz a dolog lehet veszélyes, vagy esélyes. A hozzáállásunktól függ.
Milyen a feszültség? Szeretteink halála, lakásunk, kocsink elvesztése sokkoló. A felmondás, válás elkeserítő. A tiszteletlenség, ügyetlenség, kialvatlanság ingerültté tesz. Rossz közérzetet, bénultságot okoz.
A feszültég ellen védekezni kell megelőzést segítő, feszültségoldó ismeretekkel. A feszültség mindenkire másként hat. Feszültségtűrő alkatúaknak nem okoz gondot. A feszültségtűrők vezetői terhelést vállalhatnak. Érzékeny, vagy szorongó alkatnál nyugodt életmód kell, mert őket a feszültség könnyen lebéníthatja. Az indulatos, vagy önmagukat őrlő emberek hamar feszültté válnak. A sokáig tartó feszültség betegséget okoz. Legyengíti szervezetünk ellenálló képességét. Rák, magas vérnyomás kialakulhat. A túlzott feszültség ellen védekezni kell.
Hogyan védekezzek a rejtett feszültségek ellen? A feszültséget kiváltó ok felderítésével, megszüntetésével. A városok alakja derékszög rendszerű. A természetben a fák görbe vonalúak. Az ember főleg a természetben élt. Terheli a sok derékszög az idegrendszert. Mesterséges zajforrások, a hűtőgép, ventilátor, televízió, stb. Az idegrendszernek feszültségkeltő beazonosítani hangjukat, viszont óvatosságból figyelnie kell, tehát megteszi. A természet hangja megszokott zaj. A szél zúgása, hullámverés, madarak hangja. Könnyen felismeri az idegrendszer. A hal szíve ritmusra ver. Az eltérő ritmusú zaj megöli. A szervezet feszültsége ilyenkor halálos. Ez számunkra is fontos tanulság. Igyekezzünk kerülni a túl gyors életritmust. A városi terhelés nem megszokott. Védekezhetünk életmódváltással ellene.
Fertőzések elleni védelem
[szerkesztés]Gazdatestek vagyunk fertőzések esetén?
[szerkesztés]Igen. Vírusok, baktériumok táplálkoznak, szaporodnak bennünk. Sokszor az életünkre törnek. Ilyenkor élethalálharc folyik szervezetünkben. Ebben a harcban az emberi szervezet öngyógyító képességű. Gyermekkori betegségek miatt felnőttkorban emlékszik az ellenanyagra. Betegségnél így gyorsabban elkészíti a gyógyszert. A gyógyító láz pedig lelassítja a kórokozókat. A fehérvérsejtek hátukon viszik az ellenanyagot. Megölik vele a betolakodókat. A nyirokrendszer a harcoló sejtek temetője. Amikor kifújjuk az orrunkat, távoznak.
A baktériumok és vírusok ölhetnek?
[szerkesztés]Igen és gyorsan, vagy lassan fertőzhetnek. A baktériumok megtanulnak ellenállni gyógyszereknek. Vírus ellen nincs gyógyszer. Vannak olyan baktériumok, amik segítenek. Védenek más kórokozóktól.
Megelőző védekezés a fertőzőek elkerülése. Ehhez a fertőzéseket fel kell ismerni. Fertőző bakteriális betegségnél a gyógyszerek sokat segítenek. Fertőző betegségek a rubeola, influenza, pestis, kolera, stb. Egészségvédő közmondás. Egy gramm elővigyázat többet ér, mint egy mázsa gyógyszer.
Örökletes betegségek ellen van védelem?
[szerkesztés]Nincs, de nem mindig jön elő a hajlam. A környezet erősíti, vagy gyengíti az örökletes betegséghajlamot.
Megrázó a beteg szívvel született gyermek. Lehet, hogy szüleitől örökölte. Azoktól, akiknek a szíve megszakad érte. Örökölhető betegségeknél fontos a partnerválasztás. Az állatvilág csak egészségesekkel szaporodik. A betegek kiesnek a párválasztó csatában. Az embernél nincs kiválasztódási folyamat. A beteg hajlamúak is szaporodhatnak. Elmebetegségnél a törvény tiltja a gyermekszülést.
Balesetek elleni védelem. Elsősegélynyújtás ismeretek
[szerkesztés]Elkerülhető a baleset?
[szerkesztés]Az önvédelem oktatás megmentette egy gyermek életét. Többek között esni tanult. Egy autó elgázolta, de nem sérült meg. 8 métert repült. Talajtérésnél különleges eséstechnikával gurult. Az orvosok bent tartották. Ilyenkor a belső vérzés gyakori. Csak horzsolása volt.
Van, aki magának okoz balesetet. Önveszélyes, aki óvatlan, ügyetlen. Az előrelátó, gondolkodó figyelem segít. Van, aki másnak okoz balesetet. Közveszélyes az önző, indulatos viselkedés. Ilyenkor a másokra vigyázást tanulni kell.
Ideillő közmondások. Mindenkit érhet beleset. Lassan járj, tovább érsz. Az ember nem lehet elég óvatos.
Elsősegélynyújtásnál mi a legfontosabb?
[szerkesztés]A delfinek az újszülött delfint a víz fölé tolják, így az levegőhöz jut. Így mentik meg az életét. A delfinek fuldokló embereket is megmentenek. Segítséghajlamuk erős a fuldoklók esetében. Az emberekben is erős a segítő ösztön. Az elsősegélynyújtás ismeretei tapasztalatokra épülnek.
Legfontosabb ismeret az érintett személy állapotának kiderítése a baleset helyszínén. Például az élet alapvető jelei: beszéd, tudati állapot, mozgás, szívműködés, keringés, légzés.
Vérző sérülésnél hogyan segítünk?
[szerkesztés]Ütőeres vagy visszeres vérzés csillapítása esetén fontos a vérző végtag függőleges helyzetbe hozása. Nyomókötés, különleges esetben szorítókötés csökkenti a vérzést. Szükséghelyzetben ujjal is lenyomhatjuk az ütőeret.
A seb ellátása fontos. A seb környékét tisztítjuk, fertőtlenítjük. A sebtől távolodó mozdulatokkal tisztítunk, fertőtlenítünk. Kötözés szükség szerint.
Égésnél, áramütésnél mi a teendő?
[szerkesztés]Nagy felületű III. fokú égésnél vigyázunk. Steril lepedőbe csavarjuk a sérültet. Ruháját nem távolítjuk el. Az arcégést befedjük steril gézzel. 3-5 dl. víz itatása célszerű. Enyhébb égési sérülések gyakoribbak. Hideg vizet folyassunk a sebre!
Az áramütés ellátása összetett. Hasonló, ha égéssel együtt jár. Ellátása olyan, mint az égésnél. Előfordul, hogy a keringés, légzés leáll. Ilyenkor újraélesztést kell alkalmazni.
Súlyos sérülésnél milyen az ellátás?
[szerkesztés]A ficam, rándulás, végtagtörés fájdalmas. Ellátása rögzítés a talált helyzetben. Óvatos a koponya és agysérülés ellátása. Az eszméletnél lévő beteget fektetjük, kissé megemelt fejvéggel. Szigorúan fektetendő a mentők megérkezéséig.
Súlyos mellkas sérült, gerinc-, medence- vagy combcsonttörés esetén tájékozódjunk. Ha a beteg eszméletlen, hátára fektetjük. A fejét baloldalra kell fordítani. Ha hány, az alsó állcsontot előre kell billenteni. A hányást a szájából ki kell törölni.
Eszméletlen betegnél stabil oldalfekvő helyzet kell. A mellkasi sérülés ellátása kíméletes. A beteget félülő testhelyzetbe kell hozni. Szoros ruházatát meglazítani. Levegőt biztosítani. Nyílt sérülését bekötözni.
Életveszélyes sérülésnél mit tegyünk?
[szerkesztés]A nyílt hasi sérülés ellátása óvatos. A sebet sterilen befedjük. Törölközővel vagy lepedővel a sérült hasát átkötjük. Tilos a hasűri tartalom visszahelyezését megkísérelni! Tilos a beteget mozgatni, itatni, gyógyszert bevetetni!
Tompa hasi sérülés ellátása, ha a hasfal nem sérül, de a belső szervek igen. A beteget szigorúan fektetni kell. Alig megemelt fejvéggel. Térdben behúzott alsó végtagokkal. Tilos folyadékot, gyógyszert vagy bármi anyagot a szervezetbe juttatni szájon át.
Gerinctörés esetén a beteg lapos kemény talajra fektetendő. Mozdítani csak szigorúan egyszerre, szabad. Több ember együttműködésével. - A nyaki gerinctörés és ficam sérültjeit célszerű mozgásmentesen ültetni.
Újraélesztés esetén hogyan segítsünk?
[szerkesztés]Az ABC módszerével. "A" = átjárható légutak. Fejet hátrahajtjuk, az alsó állcsontot tenyérrel a felsőhöz szorítjuk. "B" = be-fúvás. A légzésritmushoz hasonlóan a balesetes orrába fújjunk levegőt, mély lélegzetvétel után percenként 16-20-szor. A balesetes száját zárva kell tartani a befújás alatt. A beteg hányása esetén a szájüreget meg kell tisztítani. "C" = kompresszió (toló lökés bordán keresztül) a szívre.
Mérgezéseknél mi a teendő?
[szerkesztés]Növény-védőszeres mérgezésnél szappanos víz vagy szódabikarbónás oldat itatása és a hánytatás segít.
Szénmonoxid mérgezésnél biztosításunk friss levegőt. Szükség esetén lélegeztetni kell.
Altatószeres mérgezésnél, öntudatánál lévő esetében ajánlott a hánytatás, és szénpor itatása keserűsós vízzel.
Sósav, hypó mérgezésnél tej itatása a helyes. Hánytatni tilos! Lúgos anyagok bőrre kerülésénél híg ecetes folyadékkal, savas anyagoknál szappanos vízzel lemossuk, közömbösítjük a maró anyagot. A szemet bő vízzel öblítsük ki.
Elsősegélynyújtásnál igaz a közmondás. Kétszer ad, aki gyorsan ad (időben segít).
Miért fontos a szellemi önvédelem?
[szerkesztés]Szellemi irányítással emberek vagyunk. Indulatosan viszont állatias a viselkedésünk. A szellemi önvédelemnek civilizáltak a céljai. Ilyen a békés együttélés, az önismereten alapuló személyiségfejlődés, az egészséges lelki élet, jól működő értékrend kialakítása, káros befolyás ellenőrzése.
Egy tanulságos közmondás ideillik. Aki másokat megismer, tanult, aki önmagát, bölcs. Aki másokat legyőz erős, aki önmagát, hatalmas.
Mire jó a szellemi önvédelem?
[szerkesztés]Erőt, önellenőrzést ad. A középkorban történt egy rabbal a vár pincebörtönében. Mélyen élt a föld alatt. Sötétben, hidegben, penészben, patkányokkal. Legtöbben hamar megőrültek, meghaltak. Ő elképzelt egy rekettyebokrot. Ragyogó fénnyel a sötétben. Naponta öntözte, gondozta. Nézte a virágok, levelek fejlődését. Ez örömet, erőt adott neki. Rab maradt élete végéig. Sokkal később halt meg a többieknél.
Mi ellen véd a szellemi önvédelem? Rengeteg jó szándékú ember és társadalmi szervezet van. Mégis előfordul, hogy valakit kívülről irányítanak. Kegyetlenül, félelemmel, hatalommal elnyomva, vágyain keresztül csábítással kihasználva. Azért, hogy becsapják nyereségért, banki kölcsöncsapdával, hamis reklámokkal. Hatalomszerzésért hazug ígérgetéssel, ellenségkép gyártással uszítva szavazatát megszerzik. Valójában kihasználják, leépülést, kudarcot, szegénységet okozva.
Mohó vágyaink is irányíthatnak károsan. Belülről, önpusztító telhetetlenséggel. Van, aki önmagát irányítja. Önfejlesztően, szellemi önvédelemmel. Értéket, harmóniát és egyensúlyt keresve. Uralkodik a vágyain, ha kell. Észreveszi, ha megpróbálják irányítani, cselekvéseit. Látja ilyenkor, ha segítő, értékadó a szándék. Tudja, ha ártó, kifosztásra irányuló.
Tanít a közmondás. Ügyelj vágyaidra, mert azok szabják meg gondolataidat, szavaidat, tetteidet, szokásaidat, jellemedet, és sorsodat.
Fontos vágyaink megismerése?
[szerkesztés]A vágyak hajtóerőt adnak az élethez. Van, akit a vágya felemel. Van, akit romlásba dönt. Sokan nem ismerik vágyaikat. Ha szeretünk egy tevékenységet, vágyakozva csináljuk. Nagy szerencse, ha a munkánkat szeretjük.
Életben tartanak az alapszükségleti vágyak. Ilyen az élelem, ivóvíz, ruházat, lakóhely, alvás utáni vágy. Az alapszükségleteket erőforrások biztosítják. Vágyakozunk utánuk. Erőforrás a rangsor-, terület-, birtok-, partner-, utód szerzés-védés. A rangsor elosztja az erőforrásokat. A területen megtalálhatóak az erőforrások. Az erőforrásokat birtokolni kell. Jó partnerrel életet adhatunk. Az utód folytatja életünket. Legyőzve halálunkat.
A vágyaknak fontossági sorrendjük van. Első az alapszükséglet és annak raktározása. Azután a biztonság, nyugalom. Feszítő a megismerési és megértési vágy. Erős a szeretetvágy. A rend és szépség iránt szintén vágyakozunk. Az önmegvalósítási vágy lehetőséget kibontó. Egyéni tehetségek számára az alkotás.
Vágyaink megismerését segítő szellemi iskolagyakorlatok kérdés és válaszadással.
[szerkesztés]Milyen vágyaim vannak?
- Sokan mondják, hogy mihez kezdenének, ha nyernének a lottón. Ilyenkor a vágyaikról beszélnek.
- Sokan repülnek álmukban. A hétköznapok valóságából kiemelkednek, elszakadnak. A csodák valóra válhatnak. Verne repülő hajója valósággá lett. Repülőgép, űrhajó már létezik. Álmodozni kell a saját csodánkról. Valami megvalósulhat belőle.
- Sokan képzelik el életüket. Elképzelnek óriási sikereket, a valódi bukásaik ellensúlyozására. A sikerek sokszor valóra válnak.
- Amikor azt csinálunk, amit akarunk, akkor lehet, hogy a sikeres vágyaink irányítanak.
Ne feledjük a közmondást. Mikor arra vágysz, hogy észrevegyenek, megértsenek és szeressenek, tudd, hogy a többiek is erre vágynak.
Milyen viselkedéssel érjük el vágyainkat?
[szerkesztés]Van, aki mindenkin átgázol vágyaiért. Törvényesen hatalmas, gazdag emberként. Törvénytelenül kegyetlen bűnözőként. Van, aki szerény vágyakkal él. Szegényebben, békésebben. Képes segítségnyújtásra elvárások nélkül így is.
Eredményesek az általunk választott úton leszünk. Indulatos vagy kulturált viselkedéssel. Az állati viselkedés indulatos. Néha elavult sikerparancsokra épül. Önző, kirekesztő, gyengéket elnyomó viselkedéssel az erősebb érvényesül. A kulturált viselkedés emberséges, meggondolt. Kegyetlenséget kerülő vágyakra épül, törvények, népszokások, viselkedésszabályok alapján. Önzetlenül, együttműködően, gyengéket védelmezően. A tehetségesebb érvényesül. Élni és élni, hagyni viselkedéssel. A viselkedésszokások sokszor vegyesek, egyszer indulatosak, máskor meggondoltak vagyunk. Váltakozva indulatosak, vagy meggondoltak vagyunk.
A közmondások is utat mutatnak vágyaink elérésében. - Ne felejtsd el, hogy nem megkapni azt, amit kívánsz, néha csodálatos szerencse. (például káros vágyaink esetében) - Furcsa dolog az élet, ha nem vagy hajlandó elfogadni mást csak a legjobbat, akkor nagyon gyakran meg is kapod azt! (Vagyis kitartóan küzd vágyaiért.) - A nélkülözőnek sok minden hiányzik, a kapzsinak minden. (Az elégedettség személyi hozzáállásunkon is múlik.)
Vágyaink elérését segítő szellemi iskolagyakorlatok kérdés és válaszadással.
[szerkesztés]Hogyan érjük el a vágyainkat?
Jó a viselkedésszabályokat betartani?
Igen, mert biztonságot ad.
Nem, mert mást akarok és korlátoz.
Jó csalni?
Igen, mert hasznot hoz.
Nem, mert becsületesen jobb.
Jó önzetlennek lenni?
Igen, mert segíthetek.
Nem, enyém legyen minden.
Milyen értékrendet akarok?
Önző, másokat kihasználó viselkedést, mert hasznot hoz.
Önzetlen viselkedést, mert „jut is, marad is”. Szeretek segíteni.
Hol önző, hol önzetlen viselkedést szükségtől függően.
A múltamra, jelenemre, vagy a jövőmre gondolok szívesebben?
A múltra, mert tanulok belőle.
A jelenre, mert a mának élek.
A jövőre, mert szeretem tervezni. Vagy mindegyikre egyformán.
Honnan vegyem az erőt, ha a nehezebb, becsületes, segítőkész utat választom? Őszinte szembenézéssel és fejlődni vágyással erőt meríthetünk. Célirányosan töprengő gondolkodás segítségével erőhöz jutunk. Életbölcselettel, gyengeségünkből is meríthetünk erőt, környezetünkben élők bátorítását elfogadva.
- === Mit érdemes tanulni vágyaink megvalósulásáért? ===
A vágyakhoz tartozó értékes tanulás felemel. A tudatlanság mélybe taszít. Így lehetünk gazdagok – szegények, vonzóak – taszítóak, boldogok – bánatosak, nyugodtak – feszültek.
A hatékony háttérismeretek tanulása segíti vágyaink megvalósulását. Különböző tanulási célok lehetnek.
- Lehet erőforrás szerző-védő tanulási cél. Jövedelemszerző szakmai és eredményes együttélési ismereteket tanít.
- Fontos a tulajdonságokat fejlesztő tanulási cél. Önismereteket is tanít.
- Az önmegvalósítási tanulási cél tehetséggondozási ismereteket tanít.
- A belső egyensúlyt megőrző tanulási cél életbölcseleti ismereteket tanít.
Hogyan érdemes tanulni? A tanulásnak hatékony lehetőségei vannak. Ilyen az érdeklődési területhez kapcsolódó tanulás. A gyorsolvasás, a lényeg kiragadása. Fontos az értékes, célzott ismeretek kutatása. Az ismeretek képzettársítása, összevonása. Véleményképzés más dolgokról, ismeretekről. A bátor alkokotókészség új gondolatokat szül. Fontos gondolataink, következtetéseink ellenőrzése.
A közmondások is segítenek. Jó pap holtig tanul. Tanulni sohasem késő. Mindenki magának tanul.
Tanulást segítő szellemi iskolagyakorlat kérdéssel és válaszadással.
[szerkesztés]Miért tanuljak?
Jó a tanulással járó érvényesülés?
Igen, segíti az életcélok megvalósítását.
Nem, mert fárasztó. Jobban szeretek pihenni, kikapcsolódni.
Jó a céltudatos tanulás?
Igen, mert hosszú távon hasznos. Nyugodt, szép életet biztosít.
Nem, mert rövidtávon elveszi az időt. A játék, kikapcsolódás fontosabb. Nos, ilyenkor okos tanulás kell. Például tanuljuk, ami érdekel. Játszva csináljuk és kikapcsolódást adjon.
Tudok jó és sikeres célokat kitűzni?
Igen, fogékony, alkotóképes, kipihent állapotban töprengek rajta.
Nem, mert nem szeretek feladatokat adni magamnak.
Mások segítéséért, vagy önmagam hasznáért tanulok?
Csak én számítok.
Elsősorban másokon segítek tudásommal.
Mindkettőért - önmagam hasznáért és másokon segítségére.
Miért érdemes a tulajdonságaimat felfedezni?
[szerkesztés]Az eredményes tulajdonságok értékesek. Érdemes felkutatni őket. Különösen a vágyainkat segítőket. Mintha jó szellemeket találnánk. Segítségükkel a vágyaink beteljesülnek.
Érzelmi tulajdonságok a szeretet, türelem, bizalom, remény, kapcsolatteremtés, hit.
Teljesítő tulajdonságok a pontosság, rend-, és tisztaságszeretet, engedelmesség, udvariasság. A becsületesség, hűség, igazságosság. A szorgalom, takarékosság, megbízhatóság, alaposság.
Észre sem vett tulajdonságunkat nem fejlesztjük, nem használjuk. Más boldogan birtokolná.
Tulajdonságaink felfedezéséhez szellemi iskolagyakorlat kérdéssel, válaszokkal.
[szerkesztés]Milyen titkos jó tulajdonságaink vannak? Régen vonzódtunk valamilyen tevékenységünkhöz. Talán ügyesek voltunk benne. Érdemes visszaemlékezni a hozzátartozó tulajdonságainkra.
Milyen átlag feletti tulajdonságaink vannak? Rabjai lehetünk egy tevékenységnek. Rálelhetünk kiemelkedő tulajdonságainkra a rajzolásban, makett készítésben, versírásban, éneklésben, viccmesélésben.
Mit látsz szívesen a TV-ben, neten, újságokban, könyvekben? Itt milyen tulajdonságok játszanak szerepet?
Milyen érzelmi, vagy teljesítő tulajdonságok tartoznak a legjobban szeretett tevékenységedhez?
- === Az érvényesülést gátolhatják tulajdonságaink? ===
Igen gátolhatják. Ha nem tevékeny, lustának mondják. Ha nagyon ügyetlen kétbalkezesnek hívják. Ha nem hisz az eredményben kishitűnek nevezik. Ha kihagyja a lehetőségeit, élhetetlennek titulálják. Ha képtelen dönteni, önállótlannak tartják.
Az érvényesülést segíthetik tulajdonságaink. Ezeket kiemelten kell fejleszteni. Ebben segít az új szokások, feladatok felvétele. Szorgalmas akaraterővel a tehetség fejlődik. Ösztökél a kudarctól való félelem. Hajt a sikervágy. Vonz az elérendő cél. Ezekre hajtóerőként érdemes gondolni. Amit szeretünk, abban tehetségesek lehetünk. A tehetséggondozás különleges tulajdonságok fejlesztése, egyénekre szabva.
Az érvényesülés titka az alkotó rendszerezés. Önálló helyzetekben anélkül káosz alakul ki. Ezért aki ebben hiányos képességű - elemző, alkotó helyzetekben csak útmutatással tud létezni, dolgozni. Alkotó rendrakás területe: a lakás, munkaterület rendbetétele, pénzügyi rendszerezés és könyvelés, feladatok rendszerezése és fontosabb célok kijelölése.
A közmondások megemlítik. Rend a lelke mindennek. A boldogsághoz két út vezet. Vagy csökkentjük a vágyainkat, vagy növeljük lehetőségeinket. Ha bölcs vagy, mindkettőt megteszed. A győzni akarás mit sem ér, ha nincs meg az akaraterőnk a felkészüléshez.
Érvényesülésünket segítő szellemi iskolagyakorlatok kérdés és válaszadással.
[szerkesztés]Mikor nem vagy lusta?
Ha azt csinálom, amit szeretek.
Mindig.
Hogyan lehetsz ügyesebb?
Gyakorlással.
Csak úgy magamtól.
Hogyan lehetsz bizakodóbb?
Sikeres feladatokkal.
Inkább rosszabbra számítok.
Mitől leszel élelmesebb?
Gondolattársító figyelem alkalmazásától.
Nem tudok élelmes lenni.
Hogyan lehetsz önálló döntésű?
Alkotó elemzéssel. Feladattervek sikereinek ellenőrzésével.
Szeretem, ha más dönt.
Jó, ha elképzeled előre a sikeredet?
Igen, elégedettséget ad. Biztat, megerősít.
Nem, fárasztó előre gondolkodni.
Milyen tulajdonságokat érdemes fejleszteni?
Ami segíti azt csinálni, amit szeretek.
Minél többet.
Milyen új szokásokat találok ki?
Egyénit, vagy társaságit.
Semmit, mert fárasztó, időigényes.
Gyakorlod tulajdonságfejlesztő új szokásaidat?
Először magamban lámpaláz miatt. (Tánctanulás tükör előtt.) Később társaságban félelem nélkül.
Nem, mert nem szeretek szerepelni.
Hogyan legyen több gyakorlási időd? Például otthagyod a számítógép játékod?
Igen, ha szeretem a másik tevékenységet. Például csillagászat.
Nem, mert kellemesebb játszani.
Ha sikerül fejlődni, jutalmazod magad?
Igen, ajándékkal, édességgel, programmal.
Nincs szükségem rá, csak elégedett vagyok.
- === A hibák erénnyé is válhatnak? ===
A bizalmatlan viselkedés az üzletkötésnél előnyös. A lustaság hatékony időbeosztásra ösztönöz. A rossz gyerek nem engedelmeskedik. Felnőttként hős forradalmár lehet.
A hibákat érdemes kijavítani. Ehhez önismeret és önkritika kell. A görcsös hibajavítás szorongóvá tesz. Önbecsüléssel a hibajavítás értékesen fejleszt.
Megjelenésnél hibák előfordulhatnak. Például az ápolatlanság, túlsúly, gerincferdülés, lúdtalp.
Érzelmi képességeink taszítóak lehetnek. Ilyen az érzéketlenség, türelmetlenség, reménytelenség, bizalmatlanság, bezárkózás.
Hibás teljesítő képességeink hátrányosak. Leminősít a lustaság, hanyagság, rendetlenség, piszkosság. Ingerel az engedetlenség, udvariatlanság. Kirekesztő a becstelenség, mások elárulása, igazságtalan viselkedés. Ellenszenves a herdálás, megbízhatatlanság és felületesség.
Tanít a közmondás. Mindenki azon van, hogy változtasson a világon, de senki nem gondol arra, hogy megváltoztassa magát. Észreveszi más szemében a szálkát, de magáéban a gerendát nem.
Hibáink javítását segítő szellemi iskolagyakorlat kérdéssel és válaszadással.
[szerkesztés]Észreveszed megjelenési, viselkedési, gondolkodási, vagy képességbeli hibáidat?
Igen, őszinte, tárgyilagos önvizsgálattal. Mások véleményének figyelembevételével.
Nem, mert úgy érzem nincs hibám. Mindig nekem van igazam.
Hogyan javítom ki, vagy csökkentem a hibáimat?
Szerep gyakorlatokkal, új szokásokkal.
Háttérbe húzódással, rejtőző életmóddal.
A hibáimra, vagy a fejlődésemre koncentráljak?
A hibákkal nem törődöm, mert a fejlődés fontosabb.
Elsősorban a hibák eltitkolására, kijavítására figyelek, mert félek a csúfolódástól.
A hibák kijavítása mellett a fejlődés fontosabb.
Mik a túlzott pótcselekvéseim? Milyen hibámat, hiányosságomat pótolom velük?
Szeretethiány miatt túl sokat bohóckodom.
Valódi sikerek helyett PC játék sikereket keresek, vagy valami mást.
Miért kell védekeznem a túlzott pótcselekvések ellen?
Mert elviszik az időt a valódi fejlődéstől.
Nem akarok védekezni, mert kellemesebb számomra a pótcselekvésem.
Mire jó az önmegvalósítás?
[szerkesztés]Az emberi fejlődésigény az élővilágban egyedülálló. Öntudatra ébredés, önmegismerés és önmegvalósítás. Az egészséges önmegvalósítás jóakaratú. A belső harmóniát használja. Békességet, kölcsönösséget, szeretetet. Vágyak, tehetséges képességek kibontakoztatása. Az emberek 10%-át érdekli az önmegvalósítás a felmérések szerint. A mindennapi létbiztonság 85%-át.
A közmondások szerint: Üres hassal nincsenek nagy érzések. Nagy akarással nem leszünk önmegvalósítók. Meg kell tanulni szárnyalni érzésekben, gondolatban! Az önmegvalósítás új utakat keres, és nem törődik azzal, hogy más követni tudja-e vagy megérti-e. Az önmegvalósító elsőrendű minősége az eredetiség.
Önmegvalósítást segítő szellemi iskolagyakorlat kérdéssel és válaszadással.
[szerkesztés]Mi kell az önmegvalósításhoz?
Mik a legerősebb vágyaim? (Amit szenvedélyesen szeretünk megvalósítani, vagy csinálni.) Tudsz személyes példát mondani?
Mitől érzem azt, hogy szárnyalhatok? (A szenvedélyes vágyaink sikeres megvalósításától.) Tudsz személyes példát mondani?
Mit szeretnék alkotni, megvalósítani? (Közhasznú, vagy saját örömömre szolgáló alkotást.) Tudsz személyes példát mondani?
A gondolataim mikor és milyen úton tudnak kibontakozni és a felfedezés eredményét adni? (Megfelelő mennyiségű ismeret, minőségi eredményre törő átgondolásával.) Tudsz személyes példát mondani?
Melyik az a tevékenység, ami többet ér számomra, mint a pénz? (Segítés, alkotás, szemlélődés, játék, tanulás, stb.) Tudsz személyes példát mondani?
Mikor és mitől érzem szabadnak magam? (Ha szárnyalhatok gondolataimmal, érzéseimmel - nem érzek korlátokat és jó a közérzetem.) Milyen tevékenység közben érzem ezt? Tudsz személyes példát mondani?
Hogyan lehetek "szabad"? (Ha kikerülöm, vagy legyőzöm korlátaimat és harmonikus közérzetre törekszem jóindulatú erők használatával.) Tudsz személyes példát mondani?
Igen, ilyen a békesség, nyugalom, jóindulat, szeretet érzésének élvezete. A természet, művészet, gondolatok, alkotás harmóniájának élvezete. A társasági harmónia élvezete.
Nem tudok példát mondani, mert még nem ismerek ilyen érzéseket.
Milyen a bánat?
[szerkesztés]Az ösztönprogramunk „keserű ízű” bánattal, szomorúsággal, feszültséggel bünteti, ha a vágyaink nem teljesülnek. Fontosságtól függően emelkedik a keserű érzés mértéke.
Törvényszerűek a válságkorszakok. Ilyen a leválás szüleinkről. Szeretett társunk halála. Így a fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés viszont választás dolga. Egy arab férfi a sivatagban vándorolt. Zsákkal a hátán szomjasan a homokban. Találkozott egy bölccsel és panaszkodott neki. A bölcs a folyóhoz irányította. Hosszabb úton, de könnyebben ment. Ihatott és a talaj járhatóbb volt. A zsák így is nyomta a vállát. Egy másik bölcsnek is panaszkodott. - Mi van a zsákodban? - kérdezte a bölcs. - Homok építkezéshez. - válaszolta a férfi. - Öntsd ki, ne fáradj a cipelésével! Ráérsz a falud határában megtölteni. Hangzott a válasz. A férfi fütyörészve, megkönnyebbülve továbbvándorolt. Csak faluja határától vitte terhét. Van, aki ragaszkodik bánatterhéhez és van, aki megszabadul tőle.
A bánatot okozó kirekesztő magatartásnak céljai vannak.
[szerkesztés]A kirekesztő magatartás erőforrást biztosít. Ilyen az élelem, terület, rangsor, stb. Mindezt rokonok számára biztosítva. Idegenek elűzésével.
Az elmebeteg kirekesztése szaporodását gátolja a jövendő egészséges utódok védelmében.
Az életveszélyes fertőzőbeteget a csoport egészségvédelme miatt karanténba zárják. Ilyen fertőzőbetegség például a pestis, kolera, AIDS.
Segítenek a közmondások bánat esetén.
[szerkesztés]Ami fáj, az nevel. (A bánat tanít meglátni, megérteni fontos dolgokat.)
Könnyű sebet ejteni, de nehéz gyógyítani. (Könnyebb bánatot okozni, mint feledtetni.)
Ha begyógyul is a seb, megmarad a helye. (Nem felejti bánatát.)
Borúra derű, derűre ború jön. (A siker és kudarc – váltakozva - életünk része.)
A fájdalom elkerülhetetlen. A szenvedés választás dolga. (Bánat terheinktől megszabadulhatunk.)
Kutyaharapást szőrivel gyógyítsd! (Ha nem sikerült, próbáld újra hasonló területen!)
Ki mint veti ágyát, úgy alussza álmát. (Sorsunkat viselkedésünkkel, tetteinkkel befolyásoljuk.)
- === Bánatkezelést általánosan segítő szellemi iskolagyakorlat kérdéssel és válaszadással. ===
A bánatot hogyan kezelhetjük? Érdemes a kérdésekre válaszolni.
Milyen az a fájdalom, amit eltitkolunk? Amivel nincs erőnk szembenézni? Tudsz személyes példát mondani?
Érdemes szembenézni a bánatommal? Segít őszintén bevallani, hogy fáj? (A fájdalom nevel. Aki őszintén szembenéz, legyőzheti. Megszabadulhat tőle bánatűző technikákkal.) Tudsz személyes példát mondani?
Hogyan csökkentem a bánatom fájdalmát? Örömforrásokkal (kiskutya, zene, filmek, játék, stb.) vigasztalással. Más területen sikerekkel. Felemelő feladatokkal, gyásztechnikákkal. Tudsz személyes példát mondani?
Hogyan tudom elkerülni a kirekesztést? (Az okok, felhívó jegyek feltárásával, részben vagy egészben történő megszüntetésével. Derűs, viccelődő, figyelemelterelő viselkedéssel.)
- === Egyedi bánatkezelést segítő szellemi iskolagyakorlat kérdéssel és válaszadással. ===
Gyermekkori leválásnál, ha a szülők már nem segítenek, mi vigasztalhat?
- Miért jó, ha önálló vagyok? (Mert önellátó tudok lenni. Meg tudom védeni magam.) Tudsz személyes példát mondani?
- Párkapcsolati válásnál, hogyan lehet védekezni a válásból eredő bánat ellen? (Önbecsülés erősítésével. Új sikeres párkapcsolattal.) Válást okozó viselkedés megértésével. (Ilyenek az ösztönvágyak parancsai, például az új izgalmak keresése, eltérő értékrendek és érdekek, férfi - női viselkedés zavarok.)
Kudarcélményből eredő bánat ellen, hogyan lehet védekezni?
Mi az eredménytelenségem oka? Túl sokat akarok. Nem készülök fel hatékonyan. Vagy. Mert nem vagyok céltudatos, kitartó. Milyen más területen lennék eredményesebb?
Magányból eredő bánat ellen, hogyan lehet védekezni? Hogyan lehetek önmagam legjobb barátja? (Megbeszélek mindent magammal. Önmagunk szeretete, elismerése, kényeztetése, biztatása fontos.)
Mire jó egy kiskutya, növények szeretete? (Magányt feloldó érzelmi barát. Gondoskodási feladatot adó családtag.)
Mire jók a feladatok? (Erőt, eredményt adnak, fejlesztenek.) Hogyan találjak jó feladatokat? (Önfejlesztő, felemelő, hasznos, segítő, alkotó, örömöt adó területeken kell keresni.)
Milyen a boldogság?
[szerkesztés]Az ösztönprogramunk „édes ízű” örömmel, boldogsággal, oldottsággal jutalmaz, ha a vágyaink teljesülnek. Fontosságtól függően emelkedik az édes érzés mértéke. Legerősebb édes ízzel a kalóriadús ételt, szerelmet, gyermekszülést jutalmazza. A vágyakon alapuló boldogság múló állapot. Boldogság nélkül nehéz élni. A nyugalmon alapuló boldogság tartós. Vágyainkról történő lemondással, belső harmóniakereséssel érjük el.
A boldogságkeresést segítő közmondások tanítanak.
[szerkesztés]Például:
A boldogsághoz két út vezet. Csökkentjük a vágyainkat, növeljük lehetőségeinket. (Vagyis, a szerénység és az igyekezet segít.)
Minden talajban megterem valamiféle virág. Minden napnak van valamilyen öröme. Neveld rá a szemedet, hogy meglássa azt. (Vagyis, tudj örülni a jelennek.)
Akinek jó szíve van, azt az öröm látványa boldoggá teszi. (Vagyis, a jóindulat segít.) - Sokan elengedik az élet apró örömeit, miközben a nagy boldogságot várják. (Vagyis, ne tegyük túl magasra a boldogság mércéjét.)
Az öröm képessége – az életrevalóság nagy képessége. (Vagyis, legyen életörömünk.) Szakíts időt a vidámságra, ez a lélek zenéje! (Vagyis, a vidámság boldoggá tesz.)
A lélek békéje nélkül nincs boldogság. (Vagyis, a harmónia segít.)
Mi a belső egyensúly?
[szerkesztés]A belső egyensúly harmónia és béke. Harmónia a test és lélek működésében. Béke külső-belső környezetünkkel. Felszabadult közérzet és nyugalom.
A belső egyensúly felborulhat a vágyaink miatt. A lelki egyensúly visszanyerése létfontosságú. Komoly tudást igényel. A tartós lelki egyensúly ritka. Jellemzi a rendíthetetlen nyugalom és békesség. Ehhez vágyainkról le kell mondanunk. A vágyak megsemmisítése nagyon nehéz. Tömegek számára elérhetetlen életükben. A természeti vágyak rendszere része a testünknek. Beszélik, hogy pár embernek sikerült.
A teljes szabadságban nincsenek vágyak például életben maradás, szaporodás érdekében. A vágyak nem irányítanak. Nincs boldogság, öröm, szomorúság, bánat. Semmilyen érzelem nincs. Nincs semmilyen érdek és idő. Létezik viszont a szellemi szabadság. A korlátlan megismerés és gondolkodás. Belső egyensúly és nyugalom.
A vágyaink hogyan parancsolnak?
[szerkesztés]Létezik bennünk egy irányító központ. Vágyak teljesülésénél ízzel jutalmaz. A győzelem, érvényesülés édes ízű. A sikertelenségnek keserű az íze.
Vágyérdekek alapozzák meg az érzelmeket. Édes és keserű íz irányítása alapján. Ilyen érdek a rangsor, terület, zsákmányszerzés, szaporodás. Teljesítményfokozóak az indulatos érzelmek érvényesülésért. Ilyen a gyűlölet, gyilkos hajlamok, kegyetlenség, önzés. A kárt okozó vágyak elfojtása hasznos lehet. A falánkság, a dohányzás betegséget okoz. Az indulatos viselkedésvágy bűnözővé tesz.
A vágyakat kívülről is irányítják. Általában nyereségért, hatalomért. A reklámok vásárlási lázat keltenek. A média erőszakkal, szexszel figyelmet sokkol. A politika ígérget, uszít és félelmet gerjeszt.
A harmonikus érzelmek együttműködőek, békések. Jóindulatúak, megértőek, segítőkészek, befogadóak.
Belső egyensúly elérését segítő szellemi iskolagyakorlat kérdéssel és válaszadással.
[szerkesztés]- Siker és kudarcélmények után kibillenünk. Hogyan nyerjük vissza belső egyensúlyunkat? (A tapasztalatokat beépítve a jövőnk felé fordulunk.)
- Hogyan erősítsük belső egyensúlyunkat? (Önmagunk önkritikus szeretete fontos. Önmagunk becsülése, biztatása szintén. A bátor, felemelő feladatvállalás erősít.)
- Az életbölcselet hogyan segíti belső egyensúlyunkat? (Ok – okozati életbölcsességek előrelátóvá, békéssé, megértővé, nyugodttá tesznek)
- Hogyan fogadjam el a világot olyannak amilyen? (Életbölcsességgel.)
- Mi teremt rendíthetetlen, belső egyensúlyt? (Harmonikus közérzetre törekvés. Jóindulatú erők használata. Életbölcsesség. A vágyak ellenőrzése vagy elvetése. A kudarc és boldogság fölé emelkedés.)
A közmondások tanítanak.
- Könnyebb száz világi vágyat teljesíteni, mint egyről lemondani.
- Amikor a bölcs a holdra mutat, a féleszű csak az ujját látja.
- Csírájukban meglátni a dolgokat, ahhoz kell bölcsesség.
- Van olyan, akinek a beszéde hasonlít a tőrszúrásokhoz; de a bölcseknek szava orvosság.
Minek kell az erőforrást biztosító önvédelem?
[szerkesztés]A szükségletek biztosítása létfontosságú. Élelem nélkül éhen halunk. Lakás, munka nélkül, magányosan, nyomorúságos az életünk.
Ki hatalmas, ki elnyomott. Ki gazdag, ki szegény. Ki szeretett, ki magányos. Mindez a vetélkedéskultúra eredményességétől függ. Az erőforrásszerzés szükségszerű hatékony viselkedéssel járó önvédelem. Ilyen a rangsort-, területet-, zsákmányt-, birtokot-, partnert-, utódot szerző és védő magatartás.
Ideillő közmondások. Nem az a lényeg, honnan jössz, hanem az, hogy hová tartasz. (Szegényből is lehet gazdag.) Tanulni sohasem késő. (Mindig lehet fejlődni.)
Milyen erőforrások vannak?
[szerkesztés]Erőforrás a jó rangsor, terület, birtok, partner és utód.
A rangsorszerzés előnyöket biztosít. Iskolában, munkahelyi jövedelemben, közéletben, családban, párkapcsolatban.
A területszerzés lakást, munkahelyet ad.
A birtokszerzés pénzre, vagyonra tesz szert.
A párválasztói vetélkedés partnert biztosít. A gyermekszülés célja a halál kijátszása. A gyermek őrzi szülei tulajdonságait. Szülei halála után is. Az életadás vágya a pároknál a szerelmi vágy igazi célja.
A nevelés sikeressé teszi, majd a későbbi elválasztás önállóságra kényszeríti a gyermeket. Ilyenkor már nem a szülő tartja el. A szülő csak korlátozottan segít.
Mi jellemzi a vetélkedést?
[szerkesztés]Békés vetélkedésnél nincs sérülésokozás. Például kereskedelemmel és nem erőszakkal jutunk pénzhez. Békés vetélkedésnél is az erőforrás megszerzése és megvédése a cél. A vesztes itt is kisemmizett lehet.
A támadó vetélkedésnél a fenyegetés, sérülésokozás elterelő viselkedés. Erőforrásszerzés - védés a valódi cél.
A vetélkedéseknek vannak fontos önvédelmi területei. Egészségvédelem a balesetekkel, betegségekkel szemben. Szellemi önvédelem helyes életmódért. Erőforrás védő önvédelem erőforrások biztosításáért. Testi önvédelem támadó ellen.
Mi az erőforrásokért folyó vetélkedés két fő célja?
[szerkesztés]Az életben maradás, család létrehozása és védelme. A vetélkedések oka, hogy nincs elég erőforrás mindenki számára (pénz, élelem, ivóvíz, lakóhely, ruházat, partner). Ez vetélkedési kényszert hoz létre.
A természetben az életben maradás nehéz. Az erőszak teljesítményfokozó viselkedés. „Vedd el az erősebb jogán.” Ez az állatvilág túlélési törvénye.
Az emberi civilizált társadalmakban az „Élni és élni hagyni” törvénye a cél és a kulturált együttműködés sikeres. Ugyanakkor a természetrombolás, háború erőszakot is jelez. Sokszor vagyunk önzőek, indulatosak. A tudósok szerint még fejlődnünk kell. Az embert kultúrát építő állatnak tartják.
Törvényszerű a sok érdekütközés?
[szerkesztés]Igen, mert nem lehet mindenki főnök, gazdag, jóllakott. - Ezért fontos a békéltetés. Az ártalmas indulatok korlátozása. Érdeksérelemnél a higgadt viselkedés eredményes.
Az érdeksérelem megelőzése lehetséges. Viselkedésismeret alapján elkerülhetjük az érdekütközést. Előre kell látnunk az érdeksértéseket. Mert ahogyan a közmondás mondja: „Eső után köpönyeg.” „Késő bánat eb gondolat.”
Összetűzés oka lehet a félreértés, eltérő értékrend vagy gondolkodás. Az érdekellentét is feszültséget szül. A tiszteletlen viselkedés ingerlő.
A feszültségeket kezelhetjük megfelelő hozzáállással.
- Erőszakosan. Az van, amit én akarok.
- Engedékenyen. Legyen, ahogy akarod.
- Szőnyeg alá söprően. Nem történt semmi baj.
- Kiegyezően. Én engedek, de te is.
- Probléma megoldóan. A feszültség okát megoldja.
Az erőviszonyoktól, lehetőségektől függ a helyzetmegoldás. Az együttérzés is segíti a megoldást. „Képzeld magad a helyembe!” - A konfliktusok sokszor kikerülhetetlenek. Ha jól kezeljük, a fejlődést szolgálják kapcsolattartásban, önfejlődésben.
Hogyan küzdünk válásnál vagy munkanélküliségnél?
[szerkesztés]Ilyenkor halmozódhatnak az érdeksérelmek és zsákmányért, birtokért, partnerért, utódért sokszor egyszerre megy a vetélkedés. Ez felerősíti a támadó viselkedés hajlamokat. Támadóak a viselkedések nyomor esetén is. Békésen vetélkedők jólét esetén.
Milyen vetélkedési szükségletek vannak, és hogyan követik egymást?
[szerkesztés]- Első a létszükséglet az éhség, szomjúság kielégítése.
- Utána biztonsági szükséglet az állandóság, veszélymentesség, raktározás. Ennek a fejlődés szükséglete némileg ellentmond. Hiszen a változás kockázattal, veszélyekkel jár.
- A szeretet szükséglete, befogadottnak lenni.
- A megbecsülés szükséglete elismertnek lenni.
- A megismerés szükséglete érteni, megismerni.
- A szépérzék szükséglete a rend, szimmetria.
- Az önmegvalósítási szükséglete az önkiteljesítés elérése. Tehetségek kibontakoztatása, eredményessége.
Fiatalon vetélkedés tanulása a cél. - Felnőttként vetélkedés alkalmazása a cél. Önfenntartás, családalapítás, utódnevelés érdekében. - Idősként létfenntartó vetélkedés a cél.
Milyen vetélkedési részcélokat érdemes megtervezni?
[szerkesztés]A szakmai, műveltségi rangsorcélok alapoznak. A jó szakmunkás, orvos, vonzó személyiség, mert lakást, jövedelmet, közéletet biztosítanak későbbi családjuknak. Lehetőséget családalapításra.
A párválasztás célja a jó partner keresése. A szülői célok a gyermekáldást biztosítják. A nevelési célok az utódokat készíti fel a sikeres életre.
A békés vetélkedést közmondás is tanítja.
[szerkesztés]Előnyös hogy:
Békés folyónak virágos a partja. (Vagyis, békében lehet fejlődni, gyarapodni.)
A kecske is jóllakik és a káposzta is megmarad. (Vagyis, mindketten jól járnak.) Törvényszerű, hogy:
A teljes béke ritka madár a világon. (Vagyis, az érdeksérelmek elkerülhetetlenek.)
Aki veszekedni akar, könnyen talál botot. (Vagyis, aki támadni akar, okot, eszközt talál hozzá.)
Békét kíván az ellenség is. (Vagyis, a háború az ellenséget is sújtja.) - A béke orvosság, a civódás méreg. (A béke nyugalom, a veszekedés feszültség.)
Viselkedés tanács, hogy:
Ne bánts, nem bántanak! (Aki nem sért érdeket, békén hagyják.)
Okos enged, szamár szenved. (Vagyis, a makacsságnál hasznosabb az együttműködés.)
Konfliktuskezelő tanács is van:
Többet ésszel, mint erővel. (Vagyis, gondolkodva többre jutunk, mint csak erőlködve.)
A szép szó az ellenséget is kibékíti. (Vagyis, a megfelelő magatartás békítő hatású.)
Elásták a csatabárdot. (Vagyis, kibékültek.)
A támadó vetélkedést közmondás ismerteti.
[szerkesztés]Előnyös hogy:
- Aki mer, az nyer. Bátraké a szerencse. (Vagyis, nyereséggel jár kezdeményezni, kockáztatni.)
Törvényszerű, hogy:
- A legjobb ember sem élhet mindig békében. (Vagyis, az érdeksértések törvényszerűek.)
- Aki szelet vet, vihart arat. (Vagyis, a piszkálódás, nagy ellenindulatot szabadíthat fel.)
- Amelyik kutya ugat, az nem harap. (Vagyis, csak fenyeget, de nem cselekszik.)
- Verekedés közt elvész az igazság. (Vagyis, az indulatok elsöprik a higgadt érvelést.)
Viselkedés tanács:
- Kétszer mérj, egyszer vágj. (Vagyis, meggondoltan támadj!)
Viselkedésjellemzők:
Kimutatja a foga fehérjét. (Vagyis, megmutatja valódi szándékait.)
Szemet szemért, fogat fogért. (Vagyis, bosszút áll.)
Miért jó rangsor elsőnek lenni?
[szerkesztés]A rangsort vezető sok elismerést és kedvezményt kap. Például ő osztja el az erőforrásokat, ezért a rangsorral járó irányítói hatalom fontos.
Hatalmat a kegyetlenség és a félelem is biztosít. Az elnyomó rangsornál kegyetlen az irányítás. Jelenleg is van rabszolgasors, hatalmi hűbérrendszer, diktatúrák, áldemokráciák. A kegyetlen vezérek sokszor elbuknak. A segítő rangsor egymást támogató. Az ilyen rangsorvezető a csapatát szolgálja. A képességei és jóindulata miatt követik. A közösség védi a jó vezetőt.
A rangsor hatalmi kapcsolat. Az erősebb irányítja a gyengébb képességűt. Az embereknél körkörös a rangsorkapcsolat. Az igazgatót osztályvezetők veszik körül. Az osztályvezetőket a beosztottak. Az utasítások felülről lefelé irányulnak.
Milyen a békés és támadó rangsorvetélkedés?
[szerkesztés]A békés rangsorvetélkedés sérülés nélküli. Vezetői képességeket bizonyít. Ilyen a határozottság, kapcsolatteremtő készség. Az együttérző, szorgalmas, tehetséges képességű személyiség. A rangsor aljáról céltudatos tanulással felemelkedhetünk. Az új közösségben is meg kell küzdeni a rangsorhelyekért. Jellemtelen vetélkedés a lejáratás, rágalmazás. Ravasz vetélkedésnél cserebeosztást kínálnak fel. Beleegyezésnél elkerülik a rangsorvédő küzdelmet.
A támadó rangsorvetélkedés fenyegető, sérülést okozó. Sérülést elkerülő a fenyegetés, zsarolás. Sérülést okozó a verekedés, gyilkosság. A rangsorvetélkedésnél a csoport támadókedve emelkedik. Egyenlő erejű vetélytársaknál elnyúlik a rangsorharc. Közöttük négyszeresére nő a támadó viselkedés. Ez már zavarja a csoport működését. A trónkövetelők pedig folyamatosan támadnak.
Milyen a csoportos rangsorvetélkedés?
[szerkesztés]A hatalmi rangsorharc erőforrásokért folyik. Csoportok között és csoporton belül is. A rangsorharc törvényszerűségei hatnak. Csoportoknál erőforrásvédés érdekében kirekesztenek. Rokonság, hazafiság, nemzeti hovatartozás, bőrszín alapján megkülönböztetnek.
A politikai ismeretek segítséget nyújthatnak a csoportos rangsorküzdelemben. Például szövetségi, szembenállási, titokban működő területeken. A csoport-pszichológiai ismeretek fontosak. A csoport összetartó erejének, átengedő képességének jellemzőire adhatnak válaszokat. A vezetéselmélet, rendszerelmélet hatalomirányító ismereteket ad. A parancsuralmi, közös döntésen alapuló, irányítás nélküli rendszerek területén adhatnak segítséget. A szociológiai és szociobiológia ismeretek elemeznek. A viselkedések kialakulása, fejlődése terén adhatnak eligazítást. A népi bölcseletek megfigyeléseket közölnek. Ilyenek a közmondások, szólások.
Rangsorszerző-védő magatartás közmondások.
[szerkesztés]Előnyök:
- Jobb fent, mint lent. (Vagyis, rangsor elsőként több jut neki.)
- Közel van a húsos fazékhoz. (Vagyis, rangsora miatt több jut neki.)
Hátrányok:
- Szegénységi bizonyítványt állít ki magáról. (Vagyis, alkalmatlan rangsorhely betöltésére.)
- Nehogy már a nyúl vigye a puskát. (Vagyis, a rangsor alsó nem irányíthat.)
Törvényszerűség:
- Aki bírja, marja. (Vagyis, azé minden, aki erősebb rangsorú.)
- Két dudás egy csárdában nem fér meg. (Vagyis, vetélytársak nem férnek meg egymással.)
Viselkedéstanácsok:
Ha nem tudod legyőzni, tedd barátoddá! (Vagyis, erősebb rangsorúval összebarátkozik.)
Az igazi vezért nem parancsszóra követik. (Vagyis, a viselkedése és képességei miatt néznek fel rá.)
Miért fontos a terület szerzése védése?
[szerkesztés]Az értékes területet életünk árán is védjük. Ilyen például a Haza. A Hazában van a lakás, nyaraló, munkaterület, iskolapad, játszóterület. Létfontosságúak, mert a családnevelést, pihenést, élelemszerzést, tanulást biztosítják.
Hogyan lehet békésen, vagy támadóan területet szerezni, védeni?
[szerkesztés]Békésen megelőzhetjük a területvitákat okos viselkedéssel. A szórakozó területért belépőjegyet váltunk. A lakhatásért albérleti díjat fizetünk. Hamis ígéretekkel forgatja ki lakásából a tulajdonost a bűnöző. Örökségért sokszor uszítják a testvérek a másik ellen a szülőket.
Ugyanez támadóan sajnos fenyegetéssel, verekedéssel, öléssel történik. A terület tulajdonosa indulatosabb a saját területén, ha ott éri sérelem. Ezért például a főnök a beosztottat saját irodájában vonja felelősségre. Nem a beosztott munkaterületén. Érdemes a saját vagy semleges területen megbeszélni a vitás ügyeket. Ugyanakkor adjunk esélyt a kölcsönös előnyökkel járó megoldásnak.
Milyen terület nélkül élni?
[szerkesztés]A hajléktalanok hamar meghalnak. Az ok lelki terhelés, forróság, fagy, betegség. Lakóterületre és munkahelyre lenne szükségük. Az embertelen társadalmak keveset segítenek. Elfogadják, hogy a gyenge elbukik. Csak állati viselkedésünkön felülemelkedve lehetünk emberségesek.
A munkaterületet védő harcok a munkavállalóknak félelmet keltő feszültségként határterhelést okoznak. Védekezni a közösség erejével lehet. A törvények is segíthetnek. A problémamegoldó, érdekeket biztosító viselkedés a leghatásosabb.
A területszerző-védő magatartás közmondások tanítanak.
[szerkesztés]Viselkedési tanács:
- Sok jó ember kis helyen is elfér. (Vagyis, jóindulatúak, nem veszekednek.) Hátrányok:
- Rossz szomszédság, török átok. (Vagyis, fenyegető, ha a szomszéd terület ellenséges.)
Törvényszerűség:
- Az én házam az én váram. (Vagyis, a területén ő rendelkezik.)
- Gyáva népnek nincs hazája. (Vagyis, a gyáva fél védeni a területét és elveszti.)
Viselkedéstanács:
Az igaz barát a szívedben és nem a házadban él. (Vagyis, igaz barát nem veszi el a területedet)
Miért jó a birtokszerzés?
[szerkesztés]Ki vagyonokat birtokol, ki semmit. Az éhezés, kilakoltatás, különösen, ha a családban élő gyerekeket is veszélyezteti, nagyon erős feszültséget okoz. Emberséges viselkedés segíteni a rászorulókat. Szovjetunióban elvették a vagyonosok rénszarvasnyájait. Szétosztották a rászorulók között. Azok megették, eladták. A volt vagyonos réteg takarékoskodott. A meghagyott állatokat szaporította. Újra vagyonosok lettek. A tanulság. Nem csak élelemsegélyt kell adni. Meg kell tanítani az eredményes birtokszerzést. A szorgalmas, takarékos élet létszükséglet, mert élelmiszert, pénzt, tartalékot biztosít.
A megoldás a szegénység ellen a magasabb jövedelem, a jó tanulási és életcélok, személyiségfejlesztés, takarékosság, időbeosztás, jó kapcsolatok, jó életmód.
Segítő embernek lenni nehéz?
[szerkesztés]Igen, mert a birtoklási vágyaink gátolnak. Önzést parancsolnak. Az önző férj, vagy feleség kihasználja társát. Fizetteti a lakásszámláját, étkezését. Kiforgatja társát a vagyonából válásnál. Kizsákmányolja örökségéből.
Az önző társadalmakban sok a nyomorgó. Az irányítói szinten az önzés az úr. Harácsolás milliárdokat kizsákmányolással felhalmozni. A gazdagoknál a csalás, megvesztegetés mindennapos. A szegényeknél a banki kilakoltatás szintén. Mi a megoldás? Emberséges, együttműködő társadalmak, létrehozása. Szerencsére látunk ilyen példát. A svéd társadalom szociális rendszere például mintaértékű.
Hogyan birtokoltunk régen és ma?
[szerkesztés]Békés együttműködéssel vadásztak az őskorban. A vadászat és gyűjtögetés biztosította az élelmet. Fontossági sorrend szerint ettek. Elsőként a vezető törzsfőnök és varázsló. Ezután az élelmet szerző vadászok. Utánuk a jövőt biztosító gyerekek. Majd a nők. Végén az öregek. Ínséges időkben ők hamar éhen haltak. - Ma a pénzszerzés biztosítja a létszükségleteket. Pénzen vehetünk élelmet, birtoktárgyakat. A munkavégzés jövedelmet ad. Fontossági sorrend szerint fizetnek. Az őskori sorrend sokat nem változott. Ma az idősek életét többé-kevésbé, segíti nyugdíjuk.
Mi a különbség zsákmány és birtok között?
[szerkesztés]Zsákmányszerzés a rablás, támadás. Értékes tárgyaknál nagy az esélye. Sok pénz esetén szintén. Főleg ha az elvétel kockázata kicsi. Nem ajánlatos a dicsekvő viselkedés. Előnyös a szerény viselkedés. Fontos, hogy vigyázzunk értéktárgyainkra. Túlerő esetén első a biztonságunk. Nem éri meg ellenállni. Ilyenkor a támadó feljelentése segíthet. Kockázat bejelzése riasztóan hathat. Ilyen a fenyegetés, segítségért kiáltás, ellenállás.
Birtokszerzés a bérkifizetés, örökség. Érték esetén fenyegetően követelik, védik. Békéltető az érdekegyeztető, becsületes viselkedés. Békés a törvények betartása megegyezésnél.
Hogyan lehet szélhámossággal pénzhez jutni?
[szerkesztés]Figyelem félrevezetésével is lehet pénzhez jutni.
Üzleti hasznot hoz a reklám. Birtoklási vágyakra épít.
Vásárlási akciókkal éri el. Olcsón sok mindent venni – vásárlási lázat okoz.
Vágy a kimagaslás bizonyítása. Drága árucikk megszerzése gazdagságot bizonyít, mert meg tudja venni.
A bulvárlapoknál figyelemsokkolással olvasót szereznek. Pletyka, magánélet ismert emberekről.
Filmeknél az erőszak és a pornó figyelemsokkoló. Túlélést és szaporodást figyel a néző. Ez biztosítja a nézettséget. Kiváltja a tehetséges alkotás hiányát.
Értékes birtoktárgyért, hamis ígéretek. Ez a szélhámosok módszere. Gyors döntésre kényszerítik áldozataikat. Így az meggondolatlanul belesétál a csapdába.
A csaló vesztegetés eredményes. Előnyt ad közéleti közpénzek megszerzésénél, állami rendelésnél, pályázatnál. Számtalan a megvesztegetési eset, de becsületes üzletemberek is vannak.
A birtok és zsákmány szerző-védő magatartás közmondások tanítanak.
[szerkesztés]Előnyök:
- Sok kicsi sokra megy. (A takarékosság eredményt ad.)
- Aki keres, talál. (A cselekvés sikerrel jár.)
- Szemesnek áll a világ. (Az élelmes érvényesül.)
Hátrányok:
- Nem mindig az arat, aki vet. (Munkája eredményét kisajátítják.)
- Fösvénynek soha sincs elég. (A fösvénynek mindig elégedetlen.)
- Közös lónak túros a háta. (A közös használat feszültséget szül.)
- Ki hitelbe vásárol, kétszer fizet. (Tartozni ráfizetés.)
- Belső értékek nélkül a jólét unalomhoz vezet. (A gazdagság, nemes célok nélkül, sivárrá tesz.)
Törvényszerűség:
- Minden szentnek maga felé hajlik a keze. (Saját előnyét nézi.)
- Egyszer hopp, másszor kopp. (Az életben a jólét és szegénység váltja egymást.)
- Aki természetesen él nem lesz szegény. A ki képzeleg nem lesz gazdag. (Az álmodozó élet kevés gazdasági eredménnyel jár.)
Viselkedés tanácsok:
Ahol nincs, ott ne keress. (Lehetőségek alapján keressünk.)
Addig nyújtózz, ameddig a takaród ér. (Ne költekezz túl!)
Miért olyan nagy boldogság a párválasztás?
[szerkesztés]Ezt vágyaink jutalmazása intézi így. Vágyakozva küzdünk bárkivel a nagy Ő megszerzésért. Az udvarlás célja a halál kijátszása, mivel a szaporodás utódokat hoz létre. Nélkülük az emberiség kipusztulna.
Figyelmet érdemlő a táncos légy. A hím udvarlásnál zsákmány lett. Udvarlás közben a nőstény megette. Néhány hím alfaja találékony lett. A nőstény légynek maga helyett ajándékzsákmány rovart adott. Így ritkábban vált ő zsákmánnyá udvarlásnál. Később gubót font az ajándék rovar köré. Úgy adta át udvarlás előtt. A nősténynek sokáig tartott kinyitni a gubót. Így a hím életben maradt. Tetézte mindezt. Üres gubót adott át. A nőstényt becsapta. Ez sem volt elég. Szaporodás után fogta az üres gubót. Vitte a következő szaporodási kísérletéhez. Talán ő volt a házasságszédelgők őse.
Hogyan választunk partnert?
[szerkesztés]Szerelem első látásra. Ilyenkor vágyaink alapján választunk. Döntő hatású a megjelenés, viselkedés, illat. Csalódhatunk a hiányosságok későbbi megtapasztalásánál, mert a külső nem minden.
Látva szeretni. Tudatos választásnál összeillenek a párok. Ilyen az érdeklődés, életforma, értékrend, testi jegyek. Az érdekek és célok azonosak. Együttműködő, hosszú távú szeretettel jár.
Kiválasztásnál a legjobb képességű a választott. Elfogadásnál bárki, csak legyen.
Néhány ismeret a párválasztási folyamathoz. A nők előnyösen akarnak házasodni. Ilyen a náluk képzettebb férfi. A családi biztonságuk miatt teszik. A rejtett viselkedés feltárása nehéz. Sokan eltitkolják eltérő gondolkodásosukat. Ugyanis a partner az életéhez segítség. Eltitkolt a szülői önző viselkedésminta. A párválasztás után kerül napfényre. Ez később váláshoz vezethet.
Hogyan tudunk ismerkedni?
[szerkesztés]A békés, jó benyomást keltő ismerkedés előnyös. Kiismerhető szándéknál különösen. Ilyen a határozott, szimpatikus viselkedés. Megszólítás például: Leülhetek? Szép időnk van. Őszinte jelzés a szemezés, mosolygás. Őszintén társkereső az újsághirdetés. Rejtett szándékú is lehet a megismerkedés. Ilyen a segítségkérés ismerkedés céljával. Kérjük a sporttáskánk őrzését az uszodában. Visszatérve beszélgethetünk, megköszönve a segítséget. Segítségkérés az utca, buszjárat keresésére. Kölcsönkéréssel is kezdeményezhető kapcsolat. A könyv, folyóirat alkalmas erre. A segítségadás is alkalmas ismerkedésre. Közvetve a baráti kör is segíthet. A közös program kapcsolatot építhet. Ilyen a színház, mozi, kirándulás, közös munka, házibuli. A szeretetreméltó tulajdonságok fontosak. Ilyenek az ápolt, divatos, udvarias, segítőkész, türelmes, megértő tulajdonságok.
Miért vetélkednek egymással az udvarlók?
[szerkesztés]Az udvarlók egymás legyőzéséért vetélkednek. Ez a párválasztó vetélkedés. A legjobb képességűt választja a nő. Néha több a párkereső nők száma. Ilyenkor a nők vetélkednek férfiakért.
Békés a kulturált udvarlás és vetélkedés. Fontos a sérülés elkerülése és az eredményesség. A feszültség megelőzhető kulturált viselkedéssel. Megegyezés is dönthet udvarlók között. Ki maradjon, és ki menjen. Civilizált vetélkedésnél a lány dönt.
Támadó magatartásnál indulatos a viselkedés. A fiúk lány miatt verekedhetnek is. A legjobb barátok ellenfelekké válhatnak. Néhány lány összeugrasztja udvarlóit, mert így látszik, ki a rátermettebb. Felnőttkorban is előfordulnak tragédiák. Fenyegetés, verekedés, gyilkosság szerelemféltésből.
Milyen udvarlási trükkök vannak?
[szerkesztés]A többjátszmás elv esélynövelő. Példáját szúnyogirtó fogaspontynál láthatjuk egy fajon belül. Rejtőzködő a besurranó, gyors udvarlás. Ragadozóhal veszélyénél eredményes az ilyen udvarlás. Más a vetélytársakat elűző, lassú fellépés. Veszélymentes vizekben eredményes az ilyen udvarlás.
Új örökítő tulajdonságok hűtlenséggel megszerezhetők. Nemzetközi felmérések adata hűtlenségről. 10-15% utód nem a férjtől van. A hűtlenség állati ösztön. A csoport génfrissítését, egészségét biztosította. Idegen csoport közreműködésével.
A női testen belül is megy a vetélkedés. A spermaháború célja a kizárólagos megtermékenyítés. A férfispermák többsége ölésre alkalmas csak. Ha a nőben idegen sperma van – felkutatják és megölik. A nő is részt vesz a vetélkedésben. Hüvelyváladéka válogat a spermáknál. Eldönti, melyik partnert segíti. Savasodással öl, lúgosodással életben tart.
Hogyan érdemes békésen udvarolni?
[szerkesztés]Udvarlásnál legyünk vonzóak! A testbeszéd a mozdulatok legyenek udvariasak! Fontos az elbűvölő, csábos viselkedés.
Az érdekek biztosítása érzelmet vált ki. Szórakoztató az érdekes egyéniség. A tánc, sport, játékok ismerete, tájékozottság ebben segít. Önreklámozás az ügyesség, szépség, erő, ápoltság, okosság, gazdagság felmutatása. A hibáink eltitkolása is jellemző. A lusta, önző viselkedést titkoljuk. Tervszerű az elvárásokra építő önreklám. Mindez kedves, ajándékozó viselkedéssel.
A szexuális technikák ismerete örömszerző. A közös igényeknek megfeleljen. Ilyen kedvcsináló az érzelmi előjáték. Jó, ha megfelelő időben közeledünk. Az önzetlenség, türelem, szeretet összeköt. Feszültté tesz a csalódás, kikosarazás. Önkritikusan fejlődjünk kapcsolatépítésben! Másik partnerkapcsolatban sikerélményre törekedjünk! Begubódzó technika a magány választása.
Milyen az erőszakos udvarlás?
[szerkesztés]Támadó magatartás a nemi erőszak. Sokszor fordul elő. A sértettek szégyellik nyilvánosságra hozni. Az elferdült lelkű emberek veszélyesek. Gyerekeket molesztálnak. Az internet veszélyes lehet miattuk. Védekezés az óvatos viselkedés idegenekkel. Elhagyott területekre ne menjünk! A kétes társaságokat kerüljük! - Vészhelyzetben figyelemeltereléssel menekülhetünk. Például fertőző betegséget színlelve elkerülnek, vagy WC használatának igényével segítségadási reflexet váltunk ki és elmenekülhetünk.
Segít a párválasztó közmondás tanítása.
[szerkesztés]Előnyök:
- Zsák a foltját megtalálja. (Vagyis, saját magához valót talál.)
Hátrányok:
- Nem mind arany, ami fénylik. (Vagyis, az önreklámozás hibákat eltitkoló lehet.)
- Egy pillanat tévedése talán egész életünkre kihat. (Vagyis, rossz partnerválasztás az életünket tönkreteheti.)
- A szerelem vak. (Vagyis, a szerelem az érzésekre erősen hat és nem látjuk a hibákat.)
Törvényszerűség:
Nem esik messze az alma a fájától. (Vagyis, viselkedésében hasonlít szülőjére.) - Lakva ismeri meg egymást igazán az ember. (Vagyis, az együttélés kihozza az elrejtett hibákat.) Viselkedési tanácsok:
Ne fuss olyan szekér után, amelyik nem vesz fel! (Vagyis, azt válaszd, aki elfogad!)
A gazdagnak sok a kísérője. (Vagyis, a gazdagság kihasználásának érdekében sokan barátságot tettetnek.)
Szerelemben és háborúban mindent szabad. (Vagyis, az erős vágyak felrúgják a viselkedési szabályokat.)
Mitől szép egy párkapcsolat és mitől nem?
[szerkesztés]Van, aki boldogan él. Felesége, gyermeke, unokái vannak. A családjáról szeretettel gondoskodik. Házastársával harmóniában öregszenek meg. Sajnos Magyarországon 60% felett van a válás. 50-80 évvel ezelőtt 3% volt. A fiatalok sokan élettársként, vagy magányosan élnek. Nem bíznak a házasságban. A gyermekszülések száma alacsony. Mindezt a gyors társadalmi fejlődés hozta. A fejlődés nem kérdezi, hogy ez jó-e. Kérdés és válaszok nélkül fejlődik. Azért aki keres, az talál partnert. A lehetőség adott mindenkinek szép kapcsolatra.
Mi volt a szex eredeti célja?
[szerkesztés]Az állatok csak a szaporodásért közösülnek. A férfiak ösztönösen sokasodni akarnak. Ezért könnyen otthagyják utódaikat, új utódok reményében.
A minőségi utódnevelés hosszú távú. Így az anya fészekvédelem nélkül maradna. Szexuális eseménynél szaporodási cél nélkül is közösülnek. Ez lett a nők megtartó eszköze utódnevelés érdekében. Ma már örömforrás a nők számára is. Kialakulása a férfi hűtlenségét fékezte. Jelenleg is többnyire partnermegtartás a cél. Most már a nő megtartásában is.
A megunt partnert egy udvarló felértékeli. Birtok és szaporodásvédő vágyak miatt. „A szerelem üldözi azt, aki elillan, és elfordul attól, aki kínálja magát.” Sokan ismerve ezt az ösztönös viselkedést, tudatosan viselkednek így.
Milyen érdekszövetséget biztosíthat a párkapcsolat?
[szerkesztés]Utód létrehozása, fejlődésének biztosítása. Az élet legfontosabb értelme.
Egymás teljes körű védelme. A szeretet, gondoskodás megvalósulása.
Egymás részleges védelme. A megismerkedésnél közeledést jelent. A házasságban különállást, elhidegülést hozhat.
Szociális együttlét, minimális védelemmel. Megismerkedésnél egymásra hangolódást segít. A házasságban társas magányt jelenthet.
Nehéz érdekszövetséget kialakítani mostohaszülővel. Az idegen gyerek nem az övé. Az ösztönös vágy kirekesztést sugall. Sokan mégis segítően viselkednek a mostohaszülők közül is.
- === Milyen érzelmek fordulnak elő társkapcsolatoknál? ===
Mindig érdekeken alapulóak az érzelmek. A támadó érzelmeket az elégedetlenség táplálja. Ilyen az ellenszenv, utálat, gyűlölet.
Az elfogadó érzelmek erőforrást szerző érdekeket tükröznek. Ilyen a rokonszenv, szeretet, szerelem. Erőforrás a szépség, egészség, értelem. A partnertől ezek örökölhetők. A közös utódnál ez nagyon fontos. Létbiztonsági erőforrás a jövedelmi erő. Együttműködő erőforrás a jellembeli erő. Érvényesülést segítő erőforrás a talpraesettség.
A társkapcsolatban az érdekek alapozzák meg a célokat is. A megvalósult érdekek viszont kiürítik a célokat. Lakás, gyerekvállalás után sokan elválnak. A meghiúsult érdekeknél sokszor kilátástalanná válik a társkapcsolat. Ilyenkor új közös célok, érdekek kellenek. Ilyen például az utód és egymás védelme, újabb utód, közös tartalékképzés, stb.
Miért és hogyan veszekednek a szerelmesek?
[szerkesztés]A támadások célja társkapcsolatnál erőforrásszerzés. Ez lehet birtoktárgy, terület, családi rangsor, új partner, utódnevelés. A párkapcsolatban a védekezési ismeretek szükségesek. Értékes erőforrásnál nagyobb lehet a szembenállás. A támadás ereje is meghatározó. Túlerő esetén megadással védekezünk. A viselkedés egyenlő erőviszonyoknál kiegyező. Ha erősebbek vagyunk, általában visszatámadunk.
Megelőzhető a párok veszekedése?
[szerkesztés]Többnyire igen. Ehhez fontos a családi élet ismerete.
- Párkapcsolatnál az elhidegülést megelőzhetjük. Az elérhető, előnyös célok kijelölése szükséges. Folyamatosan új célok kellenek. Mindezt közös érdekek alapján.
- Az együttműködés pozitív érzelmeket táplál. Ilyen a lakás megszerzése, gyerek vállalása, pénzgyűjtés, tanulás.
- A magasrendű együttműködés harmóniát teremt. A közös biztonság létfontosságú. A szeretet, megértés összeköt.
- Egymás mélyebb megismerése megbecsülést ad.
- A szépség és rend örömmel tölt el.
- Az önmegvalósítás a magasrendű párkapcsolat része.
Figyelemirányítással is védekezhetünk. A nő lehet jobb irányító. Tudni kell, hogy az emlősök világában a hímek 95%-a domináns. Ilyenkor befolyásolnia kell férjét, ezért álbehódoló gesztust tesz felé. A férfi vezetőnek érzi magát. Nem sérül a lelki élete. A nadrágot hivatalosan ő viseli. Közben a nő észrevétlenül irányít. A család jobb irányítást kap. Az egymásrautaltság fenntartása fontos.
Mi segít egy kapcsolatot?
[szerkesztés]Az utód minőségi nevelése, de ehhez családcentrikus érzelmek kellenek. A közös érdekek és célok. Hasonló értékrendek, gondolkodásmód, érdeklődési területek. Harmonikus együttműködés. Szereteten alapuló, kölcsönös vonzalom és megbecsülés. Mélyebb lelki kapcsolatok építése. Fontos a családszerető, jellemes viselkedés.
Mi árt a kapcsolatnak?
[szerkesztés]Két ember értékrendje eltérő lehet. Önző-önzetlen, hűséges-hűtlen, szorgalmas-lusta, nagyravágyó-szerény, karrierre vágyó vagy családcentrikus. Ez támadásokat és védekezéseket szülhet. Ebből válás is lehet. Gyermekük fejlődése ilyenkor is érdekük. Ez mégis sokszor sérül.
A válások száma nagyon magas. Magyarországon 60% feletti. A férfi alapvetően rangsorfölényt igényel. A férfi-női szerepek megváltoztak. Ma már sokszor a nők a férfinál képzettebbek. Ezzel vetélkedésre kényszerítik a férfiakat. Ilyen az irányítókészebb, tehetségesebb nő. A középkorban férfi nélkül éhen haltak. Az egymásrautaltság megszűnt. Most elváltan is megélnek. Sokan nehezen és hajléktalanul. Ma segélyek, tartásdíjak segítik a gyereknevelést. Az átlagéletkor duplájára nőtt. Az unalom erősebb lett a kapcsolatokban. A szexuális együttlétek idővel elfásulnak. Elvesztik megtartást befolyásoló erejüket. Ilyenkor az emberek új kapcsolatot akarnak. Sokan jellemesen inkább ilyenkor is a hűséget választják.
A válási feszültség ellen hogyan védekezzünk?
[szerkesztés]Az elhidegülés, a megcsalás, a válás lehangoló. A feszültség levertséget, bénultságot okozhat. Rövid ideig segít felejteni a munka. Az önbecsülés védelme a legfontosabb. A bölcs viselkedésismeret feszültségoldó. Aki ragaszkodik a bánatterhéhez, önpusztító. Az alkohol, drog, magány nem segít. Az önsajnálat erőszakos útra terelhet. Például öngyilkosság, vagy más megölése. Pedig ennek nincs értelme. A partnere kapcsolatukban már értéktelen. Hiszen nincs párkapcsolati értéke. Ezután inkább önmagáért kell kiállni. Ha nem teszi, az a gyengeség jele.
Amennyiben szükséges, új célok kellenek. Például válás esetén új életmód, új partner, új család.
A párkapcsolati magatartás közmondásai, szólásai.
[szerkesztés]Előny:
- A szerelem mindent legyőz. (Mindent megtesz szerelméért.)
Hátrány:
- A férfi csapodár. (Hűtlen.)
- A nő ingatag. (Meghódíthatja más is.)
Törvényszerűség:
- A távollét a kis tüzeket kioltja, a nagy tüzeket fellobbantja. (Az erős kapcsolatok kiállják a próbákat.)
Viselkedési tanácsok:
Pénzen vett szerelemnek ecet az alja. (Pénzzel nem lehet szerelmet venni.)
Szeressétek egymást, de ne csináljatok bilincset a szeretetből. (Szeressünk, de nem birtokolva.)
A nevelés a gyermeki és szülői élet legfontosabb része.
[szerkesztés]Van, aki életét adná gyermekéért. Van, aki otthagyja. Van, aki szeretettel neveli. Van, aki rettegésben tartja. Van, akinek sikeres a gyereke, van, akinek nem.
Milyen a békés nevelés?
[szerkesztés]Szeretetet adó, rossz tulajdonságokat türelmesen korlátozó. Mindez érzelmileg egészségesen nevel. Kivétel a majomszeretet, mert az a túlságos kiszolgálásával a gyermek önállóságát elveszi.
Eredményesek a jó nevelési irányok.
- Ilyen a szorgalmas, tisztelettudó, önálló viselkedés.
- A nevelési célok egyeztetése fontos. Ilyen a műveltség, szakismeret, értékrend, hivatástudat.
- A Helyes célok vonzóak legyenek.
- Segít a példaadás, dicséret, buzdítás, jutalom.
- Fontos a számonkérés jobb eredményért. Ilyen a felelősségre vonás, figyelmeztetés, ösztökélés.
Fontosak az elérhető célok, ahol a sikeres hajlamokra, képességekre építenek. A helyes viselkedés szokások fejlesztenek. Fontos a tanulás, sportolás, időben hazajárás, segítés, barátok. A vetélkedés biztosítása fejleszt. Szakmai, sport, magánélet területén. A közös családi együttlét nevel. Szükséges rá időt biztosítani. Rossz kifogás, hogy nem érek rá.
Miért verik a gyereket?
[szerkesztés]Támadó a büntetés, fenyegetés, szidás. Jó szándékú, ha fejleszt. Nem elvesz, hanem ad. Becsülni kell, mint segítő erőt. Még ha fájdalmas is.
A kudarcélményét családján is levezetheti a szülő. Kegyetlen az elnyomó családi rangsor is. Családját rettegésben tartja. Ez nem emberhez méltó magatartás. Kegyetlen basáskodás, sérülés okozással. Ma már bűncselekménynek számít. Ez esetben meg kell próbálni a garázda egyénről történő leválást, bár a pénztelenség a félelem ezt sokszor gátolja. Ilyenkor feszültségcsökkentés kell. Békítő, engedő viselkedés.
Hogyan neveljünk?
[szerkesztés]Könnyen megharagszik a szülő gyermekére és ilyenkor feszült. Ezt megfelelő viselkedéssel megelőzheti gyermek. Ilyen a hiányosságok megszüntetése, igyekvő, udvarias viselkedés.
A nevelő is gátolhatja a feszültségek kialakulását a gyerekben. Ehhez kell az otthon biztonsága, szeretet, megbecsülés, megértés, lelki kapcsolat. A szépérzék átadása szelídségre nevel. Az önmegvalósításra nevelés harmóniát fejleszt. A megbeszélés megoldást adhat a feszültségre.
A nevelő a feszültségeket megszüntetheti a hozzáállásával. Erőszakosan, engedékenyen, szőnyeg alá söprően, kiegyezően, probléma megoldóan. Az erőviszonyoktól, lehetőségektől függ a helyzetmegoldás. - A feszült gyerek félelemben él. A folyamatos büntetések szorongóvá teszik. Viselkedése jelzi az összeomlást. Ilyen a szótlanság, érzelmi dühkitörések, rejtőzködés. Segít a lelki örömforrás. Ide tartózó a baráti kör, zene, sport, állatok, könyvek szeretete. A feszültséget levezethetik. A beszédes személyiség hamarabb oldódik. Panaszkodva a szenvedést kicsit átadja. A megoldatlan feszültség a gyermekre veszélyes. Ilyenkor a hatóságok segítsége kell.
Hogyan csapjuk be egymást nevelés közben?
[szerkesztés]A gyerek befolyásolja szülei döntéseit. Hamis bocsánatkéréssel, fogadkozással, hazugsággal, elhallgatással. Ezeket észrevenni nem könnyű. Védekezés az ellenőrzés, számonkérés.
A gyermek a nevelői haragot befolyásolással is csökkenti. Mindezt akaratlanul, testbeszéddel teszi. A kéz széttárása, szabadkozás, sírás, panaszkodás, fej lehajtása, gyerekes viselkedés, mosoly ezt segíti.
A szülő is befolyásolhat a szeretet megvonásával. „Nem szeretlek, amiért ezt csináltad”. A gyerek sokszor könnyedén átlát a hazugságon. Ilyenkor a szülő fenyegetése hatástalan. Van, amikor a szülő rideg. Ilyenkor komoly az érzelmi fenyegetés.
Mitől hatékony a szülői nevelés?
[szerkesztés]A gyermek sikeréért a szülő felelős.
Fontos a lehetőségek biztosítása.
Cél a gyermeke eredményes önállósága.
Nevelési terv szerint működik.
Kiválóan tud választani nevelőtársakat.
Átlátja a nevelés pénzügyeit.
A nevelésnek felemelő célokat ad.
A nevelési képességét és tudását fejleszti.
Életkori sajátosságok ismeretével rendelkezik.
Mestere gyermeke figyelemirányításának.
Nem félelemmel nevel.
Gyermeke ígéreteit számon kéri.
Elégedett a gyermeke.
A nevelő célú közmondások tanítanak.
[szerkesztés]Előnyök:
- A tudás hatalom. (Vagyis, okosabb másnál, többre viszi.)
- Jobb későn, mint soha. (Pl.: tanulni, fejlődni, hibát javítani.)
Hátrányok:
- Egyik fülén be, másikon ki. (Vagyis, nem érdekli.)
- Hiába van valakinek esze, ha nem tudja használni. (Vagyis, buta.)
Törvényszerűség:
- A jó pap holtig tanul. (Vagyis, életkortól függetlenül tanulhatunk.)
- Gyakorlat teszi a mestert. (Vagyis, a sok ismétlés pontossá, nagy tudásúvá tesz.)
Viselkedés tanácsok:
Ha hibáztál, ne mulaszd el kijavítani! (Vagyis, a hibáink kijavítása fejleszt.)
Okos ember más kárán tanul. (Vagyis, mások hibáit látva elkerüli a bajt.)
Milyen a szülői gondoskodás?
[szerkesztés]Van, aki élete végéig segíti gyermekét. Van, aki csecsemőkorában otthagyja. Előfordulhat nevelői hiányosság. Ezt ördögi körként gyermeküknek tovább adják. Ilyen az érzelmileg hideg nevelés. Amikor a nevelőintézetbe kerül a gyermek az utód érzelmi sérült lesz. A pótnevelő szülők szeretete ilyenkor sokat segíthet.
Az összetartó családban egymást segítik. A szülő sikeres nevelésben érdekelt. Az eredményes, önálló utód ilyen. Az önállóságra nevelés sokszor nehéz. Az önálló cselekvések elvárásai folyamatosak. A majomszeretet az ellenkezője. Állandó kiszolgálást és védelmet ad. Mindenben önállótlanná teszi az utódot.
A minőségi utódnevelésnél a család sikeres. Felnőtt gyermeke eredményes. Jövedelem és saját utód birtokosa. A család képes kölcsönösen segíteni.
Milyen a leválás a szülőkről?
[szerkesztés]A támadó magatartás az állatvilágban a legdurvább. Elmarja a szülő “felnőtt” utódját. Ha nem megy, meg is öli. Miért? Ha ottmaradnak utódai, kitúrják. Szaporodó és eltartó területét veszélyeztetik. Ezért inkább az utódját kényszeríti az önállóságra a területe elhagyására. Így az utód másik területen szaporodik. Mindenki jól jár. Az embereknél is létezik ilyen érdek és irányultság. Sokszor gyerekek viselkednek támadóan. Felnőttként önállóságukat hangsúlyozzák. Többnyire jövedelem és lakás nélkül. Önfenntartó életre sokan felnőttként is képtelenek. Sokszor anyagilag tönkreteszik a szülőket. A szülők korai szétválása a gyermekeket sújtja. Ekkor a gyermek kénytelen önállósulni. Sokan így is sikeresek, mert eredményesen önállóak lesznek.
Mit tegyen a magára maradt utód?
[szerkesztés]Az elválásból eredő feszültség megelőzhető. Fontos az önállóságra nevelés. Folyamatos a készülődés a gyermek leválasztására. Mikor az már fokozatosan önállósodhat. Érzelmi és anyagi károkozás nélkül. Csökkentheti a feszültséget a pótszülők gondoskodása. A továbblépés alkalmazkodási kényszere. A már távollevő szülői szeretet gesztusok vigasztalnak, bár a korai leválást ez sem ellensúlyozza.
Sok magára hagyott gyerek önvádló. Úgy gondolja, benne van a hiba. Ha szerethető lenne, nem hagynák ott. Nehéz elmagyarázni nekik az okokat. A bölcsességet nem kisgyerekeknek találták ki. Ők az érzelmek világában élnek. Vagy talán mégis? A megértésnek feszültségkezelő hatása lenne? Az önbiztató módszerek, a beszélgetések segítenek. Fontos a tanulás, az önbecsülés védelme. Aki ragaszkodik bánatterhéhez, önemésztő lesz. Nehéz bánatteherrel a jövőt keresni. Igazán küzdeni önmagunkért nekünk kell. Aki erős, küzdeni is tud. Egyedül is érvényesül a világban. Sőt, ő védi a rászorulókat.
Segít az önállósító célú közmondás tanítása.
[szerkesztés]Előnyök:
- Mindenki önmaga sorsának kovácsa. (Vagyis, cselekedeteink alakítják életünket.)
Hátrányok:
- Fogja az anyja szoknyáját. (Vagyis, önállótlan.)
- Benőhetne már a feje lágya. (Vagyis, éretlenül cselekszik.)
Törvényszerűség:
Önbizalom a siker egyik titka. (Vagyis, megbízik saját képességeiben.)
Egy feladathoz fel kell nőni. (Vagyis, felkészültséggel oldható meg jól egy feladat.) Viselkedés tanácsok:
Segíts magadon, isten is megsegít! (Vagyis, aki tesz érte, az éri el a célját.)
Magad uram, ha szolgád nincs. (Vagyis, nem csinálja meg más helyette.)
Erőforrást biztosító vetélkedéskultúra elemzése
[szerkesztés]Az emberi és társadalmi vetélkedés fejlődési folyamatának rövid elemzése.
[szerkesztés]Régen hogyan fejlődött az ösztönös vetélkedésünk?
[szerkesztés]Lassan, ahogyan a környezetünk is. Az állatoknál zárt ösztönparancsokon alapul a vetélkedés. Eredményes viselkedésen alapult a kiválasztódás és a szaporodás. Ez területet, rangsort, utódot biztosított. A sikeres viselkedésfajta ösztönparancsként rögzült. Sokszázezer évre érvényesen működött. Csak lassú változások történtek.
Az ember intelligens viselkedésválaszokat is keresett. Ilyen a társadalmi beilleszkedés, együttműködés. A túlélés rövidtávú célokra épült. Mint az élelemszerzés gyűjtögetéssel, vadászattal. A gabonatermeléssel a túlélés része lett a raktározás is. Ősrégen nem létezett házastársi hűség. Minél több utód létrehozására törekedtek. Az utódok száma volt a fontos. Később hűséges párkapcsolatú lett a minőségi utódnevelés. Így a férfi fészekvédelme eredményesebbé, biztonságosabbá tette a gyermeknevelést.
Az ember állatból „kultúrát építővé” vált. Tanult, elvárt viselkedésszabályok segítségével. Ilyen az erkölcs, a népszokások, a vallási parancsok, a törvények, stb. A viselkedésszabályok mellett ma még főleg az ösztönhajlamok érvényesülnek.
Ma hogyan fejlődik az ösztönös vetélkedésünk?
[szerkesztés]Lassan. A természet nem akar túlságosan rövid időre ösztönparancsot változtatni. Ezért kivár. Az ösztönprogram 50-120 ezer évenként 2-5%-ot változhat. A környezeti feltételek törvényszerűen visszatérhetnek. Emiatt az óvatosság - evolúciós kényszer.
Az újkori gazdaság viszont gyorsan fejlődött. Az ipari forradalom felgyorsította a változásokat. A változások erősebb együttműködést igényeltek. Az ösztönparancsok viszont erőszakosak maradtak. Például házasságban, munkában sokszor basáskodást parancsoltak. Egyre többféle viselkedés fordul elő eredményesség érdekében. Tanult és ösztönös formában. Lásd a párkapcsolatoknál az emancipáció – nadrág viselése, önző-önzetlen, hűtlen-hűséges, vagy társadalomban demokrácia – diktatúra. Ez feszültséget okoz a különbözőségek miatt. Ráadásul a technikai fejlődés életmódváltást eredményezett. Mozgásszegény és túlzott szénhidrát fogyasztású, illetve kalóriabevitelű lett, ami civilizációs betegségekhez vezetett.
Ma hogyan működik a tanult vetélkedésünk?
[szerkesztés]A társadalmi viselkedésszabályozás időigényes. Új közmondások kialakulásánál kb. 80 év, népszokásnál kb. 40 év szükséges.
A gazdasági környezet viszont gyorsabban változó. A társadalom szabályozórendszere nem tudja követni. Emiatt a régi vetélkedéskultúra elavult lett, mert 20 évente változik a társadalmi környezet. Ezért a társadalmi szabályok használata csökkent. Ilyen a becsület, erkölcs, jellem, tolerancia, törvények, rendeletek, népszokások, stb. Mivel gyorsuló az elavulási értékük, betartásuk nem előnyös, ha csak az eredményesség a cél és nem a becsületes viselkedés. Nő a megvesztegetés, kivételezés szokása.
A fejlődés nem kérdezi, jó vagy rossz, ami történik. Fejlődik. Ahogyan a szólás mondja: Az ésszerűen élő ember alkalmazkodik a világhoz. Az ésszerűtlenül élő ragaszkodik ahhoz, hogy a világot próbálja magához igazítani. Tudósok szerint a lassabb fejlődés segítené az emberi viselkedést.
A társadalmi vetélkedéskultúrát befolyásoló ösztönző rendszerek alakulása.
[szerkesztés]Milyen ösztönző rendszerek vannak?
[szerkesztés]Sok család, kisközösség együttműködő. Ösztönzi őket az eredményes, kulturált, emberséges együttélési vágy. Mások kegyetlenek, anyagiasak. A társadalmakra is a kegyetlen anyagiasság sokszor szintén jellemző. Miért? Mert a nyereségre ösztönző rendszerekben bíznak. Az kipróbált, bevált.
Bhutánban mosolymennyiségben mérik a fejlődést. Nem pénzben, mégis megélnek. Szükség van a kisközösségek példamutatására. Tanulhatnának belőle a kegyetlen társadalmak.
Milyen a társadalmak ösztönző rendszere?
[szerkesztés]A szocialista rendszer létbiztonságra épül. Kevés fogyasztói javakat tudott adni, de szinte mindenkinek. Ettől függetlenül Európában megbukott a társadalmi monotónia és elégedetlenség miatt, mert a fogyasztói vágyakat nem szolgálta ki. A valódi demokrácia is hiányzott. A tehetségek korlátozása szintén nyomasztó volt. Ez unalmassá tette a társadalmi életet. Az emberi természet nyerészkedni akar. Ezért hosszútávon elbukott a rendszer.
A kapitalista rendszer nyerészkedésre épül. A fogyasztói életszínvonal magasabb a kapitalista gazdaságrendszerben. Ugyanakkor magas a mélynyomorban élők a drogfogyasztók és a bűnözők száma. Az ok az eltérő életszínvonal. Régen területhódító kapitalista világháborúk voltak. Így megszerezték az ott lévő kincseket. Jelenleg a kereskedelemben folynak háborúk. A fejlett technológiájú országok kizsákmányolják a gyengébb országok vásárló és munkaerejét.
Látszat és valódi törekvések vannak a fejletlen országok támogatására a jóléti országok részéről.
Milyen a bankvilág ösztönző rendszere?
[szerkesztés]A bankvilág ösztönző rendszere ügynöki jutalékra épül. A minél több jutalékhaszonért, tömegesen rossz hiteleket kötött. Ezzel gazdasági világválságot okozott. A bankok a rossz hitelek és válság miatt csődbe mennek segítség nélkül. A csődmentő segítséget adókból biztosítják.
Milyen a média ösztönző rendszere?
[szerkesztés]A kereskedelmi média profitorientált. A valódi cél nézettségnövelés nyereségért. Ezért közműveltség építése nincs. Helyette figyelemsokkoló eseteket mutat be. Reklámozza az erőszakot, romlottságot. Példamutató viselkedést ritkábban mutatnak be a gyenge nézettségi mutatók miatt. A közmédiumok nem önfenntartóak. Állami támogatás és elvárás irányít költségvetésükön keresztül.
Milyen az iskola ösztönző rendszere?
[szerkesztés]Oktatása a munkaerőképzést támogatja állami utasítással az ebből később származó állami adóbevétel miatt. A nevelés ösztönzése háttérbe szorul. Az ipar gyorsan fejlődik. Emiatt teljesítményspirál hat a szakoktatásban. Ezért a tanulók és pedagógusok túl vannak terhelve. Szükség van nevelési érdekek védelmére is a munkaerőképzés mellett, mert különben lassul az emberi kultúra fejlődése. Ne feledjük az emberi kultúra fejlődése segít állatból emberré válni. Az állam feladata, hogy dolgozó, de emberséges, kulturált társadalmat hozzon létre az iskola segítségével. Ehhez magas szintű együttélési és önnevelési ismeretek oktatására van szükség.
Milyen az egészségügyi ösztönző rendszere?
[szerkesztés]A gyógyszergyártók és orvosok a betegkezelésért kapnak támogatást. A gyógyult egészségesekért nem. Mindez nem rövid távú gyógyításra, hanem hosszútávú tüneti kezelésre ösztönöz. Ráadásul egyszerűbb munka gyógyszert adni, mint a betegség okait felderíteni, gyógyítani. A jó orvosokat a gyógyult betegek száma jelzi.
Az ösztönző rendszerek jobbá vagy rosszabbá teszik életünket.
[szerkesztés]Ezért fontos elemzésük, javításuk. Az ösztönző rendszerek hátterében kivételezés van. Valakinek, vagy valaminek kedveznek, valaki, vagy valami rovására. Az ösztönző rendszereket az élet, a társadalom, az üzleti élet és a politikusok, a közösségek, a család hozzák létre, vagy változtatják.
A szükséges változtatásokkal kapcsolatban igaz a közmondás: Száz bölcs tudja az igazat, de csak egy meri elmondani.” Vagyis, van jó ösztönző rendszer a rossz helyett, de a zavarosban halászó haszonlesők a döntéshozói szinteken elfojtják a társadalmi érdekigazságot egyéni érdekekre építve a társadalmi ösztönző rendszert. A társadalom feladata ezt megakadályozni.
Miért hasznos a testi önvédelem?
[szerkesztés]A testi önvédelem területe az erőforrás biztosítása, sérülések elkerülésével. A testi önvédelem tanulható. A támadás elleni védekezés, ellentámadás, lezárás rendszere.
Tanítanak a közmondások. Ne bánts, nem bántanak! (Aki nem sért érdeket, békén hagyják.) A szép szó az ellenséget is kibékíti. (A megfelelő magatartás békítő hatású.) Nem az a legény, aki üti, hanem aki állja. (A kitartás fontos.) Fő a bátorság. (A bátorság fontos.) Szégyen a futás, de hasznos. (A túlerő elkerülése ésszerű.)
Mit érdemes tudni a testi önvédelemről?
[szerkesztés]Békében az okosabb – harcban az erősebb érvényesül. Sikeres testi önvédelemnél a támadást eredményes védekezés, ellenakció, és az ellenségnek harcképtelenséget okozó lezárás követi. A támadó mozgást indulatok váltják ki. A kiváltó ok többnyire érdeksérelem. Van, amikor erős a támadó kedv. Ilyenkor kicsi a kockázat és nagy az érték.
Hogyan kerülhetem el a verekedést?
[szerkesztés]Mivel a támadó magatartásokat többnyire ösztönparancsok indítják el érdeksértés vagy áldozati felhívó jelleg esetén, az ösztönéleti ismeretek megalapozhatják a megelőző önvédelem lehetőségét is. Az ösztönös és tanult viselkedéseket együttesen tanulmányozva jó eséllyel megelőzhetjük, elkerülhetjük vagy tompíthatjuk a konfliktusainkat.
Tömegesen bölcsességgel csökkenthetjük a fajgyűlöletet és egymás embertelen megfélemlítését. Lehet, hogy most sokkal erősebb az önző, sötét indulat világszerte, de küzdeni kell emberré válásunkért és bízni benne, hogy idővel sikerül.
Önvédelemnél jellemzőek a támadások és védekezések?
[szerkesztés]Igen. Fontos a támadás iránya, energiája, tömege. A támadás kivitelezése lehet ütés, rúgás, fogás, dobás, harapás, lefejelés, vagy történhet támadóeszközzel. A harc lehet például állóharc, földharc, légi, vízi, vegyes harc. A küzdőstílus kemény, lágy, vegyes. A taktika lehet állandó támadás, közbe-támadás, kontraakció támadás, állandó védekezés, vegyesen váltakozó küzdésmód. A technikák nehézségi fokozata értékjelző. A technikák eredményessége meghatározó.
Küzdőelvek
[szerkesztés]A szociobiológia (élőlények együttélését vizsgáló tudomány) küzdőelveinek felsorolása.
[szerkesztés]Egy cél érdekében mások kiszorítása. Lehetőleg sérülés, ölés nélkül. Az sérülésokozás teljesítményfokozó technika. Amivel az igazi célt szolgálja erőforrás biztosítását. A vetélkedés iránya fiatalon rangsorvetélkedés. Felnőttként párválasztó – utódnevelő vetélkedés. Idős korban önfenntartás.
Az edzéselmélet módszertan küzdőelveinek felsorolása.
[szerkesztés]A képességfejlesztés felépített legyen. A könnyebbtől a nehezebb felé történjen. A küzdő technika gazdaságos mozgású legyen. A küzdő taktika tervszerű legyen az ellenfélnek legkedvezőtlenebb technikákkal és küzdőstílussal. A küzdőcélok elérhetők, szükségszerűek, hatékonyan egymásra épülőek legyenek. Például életcélnál fiatalon képességek fejlesztése. Felnőttként képességek alkalmazása. Idősebb korban egészségmegőrzés, tapasztalatátadás.
A kriminológia (bűncselekményekkel foglalkozó tudomány) küzdőelveinek felsorolása.
[szerkesztés]Bűnözők támadás-technikája érzelemmentes. Kiszámítottság, kegyetlenség jellemzik. A támadás taktikája a bűnözőknél félrevezető, váratlan. Például szélhámosság, rablás. A bűnözés kegyetlen, elrettentő erejű. Például bandák gyilkos vetélkedése. A bűnöző igyekszik nagy haszonhoz jutni. Kis befektetéssel és kevés munkával. Büntetését kockázatként vállalja.
A kriminálviktimológia (áldozattan) megállapításai a bűnözők ellenében.
[szerkesztés]Fontos az áldozati felhívó-jelleg megszüntetése. Például esti magányos séták kerülése. Önkontroll a magánéletben. Biztonságos baráti kör megválasztása. A bűnöző kockázatának emelése. Őrző-védő biztonságtechnika alkalmazása. Védekezésnél fontos a taktikus viselkedés. Élet, egészség megóvása. Nyugtató, engedő gesztusok alkalmazása. Támadó alapos megfigyelése. Későbbi veszélytelen elfogása. Szervezett bűnözés ellen szervezett a fellépés. A gazdagság növeli a bűnözés fejlődését. A bűnözőket a polgári életben elszigetelik, kirekesztik. Magánéletből, családból, közéletből.
A pszichológia (lélektan) küzdőelveinek felsorolása.
[szerkesztés]Az egyén idegrendszere hormontermelése meghatározó. Így lehet lobbanékony, agresszív. Érdekeink is meghatározzák érzelmeinket. A támadót érdekekkel befolyásolni lehet. Az erős érzelmek lebéníthatnak. A felindulás mozgáskoordinációs zavart okozhat. Ezért kiszámítottan kell harcolni. Az együttérzés segít ellenfelünket megérteni. Azután együttműködést, összefogást kialakítani. Az állandó fenyegetettség beteggé tesz. Védekezni lehet környezetváltoztatással. Változtatni új munkavállalással, partnercserével. Az erős ellenállás kiolthatja a támadókedvet.
Általános küzdőelvek harcmesterek tanítása alapján.
[szerkesztés]Cselezéssel kell megnyitni a fedezéket! Így a figyelmet a lényegtelenre irányítjuk. A lényeges rejtve marad. Ez a ravaszság. Akkor támadsz sikerrel, ha szemfüles vagy. Védtelen pontot támadsz. A bevált stílusunkban kell küzdeni. Ez a gyakorlottság. Két rossz közül válaszd a kisebbiket. Ez a döntőkészség.
Lélektani küzdőelvek harcmesterek tanítása alapján.
[szerkesztés]Nem legyőzni kell a támadót. Elkerülni az összeütközést, ez az irányítókészség. - Ha nincs rés a védelmen, az óvatosság. Elkerülhetjük, hogy támadás célpontja legyünk. - A felháborodás, válaszul a támadásra, küzdőkészség. Váratlanságával előnyt jelenthet a védekezésnél. - Le kell győzni a veszély gondolatát. A hárításra, ellentámadásra kell koncentrálni. Ez a hidegvér és lélekjelenlét. - A fájdalmat el kell leplezni, ez az akaraterő. - Több támadó esetén fontos a viselkedés. Segít a bátorság és a határozottság. Ehhez önbizalom kell. - Nem fél, akinek nincs veszítenivalója. Ez az elszántság.
Küzdőelvek judo harcmesterek tanítása alapján.
[szerkesztés]Egyensúly megőrzése mozgékonyság megőrzésével. Amennyiben dobni akarunk, az alátámasztási pont legyen mélyebben az ellenfél súlypontjánál. Húzz, ha tolni akarsz! Tolj, ha húzni akarsz! Így irányítod ellenfeled akaratát. Ellenfeled mozgásenergiáját előnyösen alakítsd át. Lágy stílussal. Például elhajlással, kitéréssel. Valószínűsítéssel gyorsabb lehetsz ellenfelednél. Tapasztalatból tudod, mit akar. Ezért megelőzően, kiszámítottan támadsz.
Oktatási küzdőelvek életkor szerint.
[szerkesztés]Gyermekkorban részlegesen oktatható az önvédelem. Roncsoló technikák kihagyásával. Felnőtteknek eredményesen oktatunk önvédelmet. Roncsoló technikák ismeretével. Az ölési technikákat civileknél elhagyjuk. Erőszak szervezetek hivatásszerűen gyakorolják. Idősen részlegesen oktatható az önvédelem. Szükségszerűen egészségmegőrzéssel. Ilyen a tai chi.
Milyen a jövő önvédelme?
[szerkesztés]Magas szintű szellemi önvédelem a hatékonyabb, emberséges testi önvédelem oktatása mellett.
A szellemi önvédelem azért is fontos, mert nyereségért a fogyasztói társadalmat félrevezetik. Reklámokkal, erőszakos filmekkel, politikai uszítással. Erősödő ez a folyamat. Ezért a szellemi önvédelem feladata a figyelem védelme és irányítása. Konfliktuskezeléssel vitás ügyeinket rendezhetjük. A természet megvédése létfontosságú. Nyereségért az ipar szennyezi. A közmondás szerint: „Ha majd kivágtuk az utolsó fát, megmérgeztük az utolsó folyót, és kifogtuk az utolsó halat, rádöbbenünk, hogy a pénz nem ehető.”
A fiatal, felnőtt és öregkori válsághelyzetek káros hatásai ellen is védekeznünk kell. Ezért értékrendet, harmóniát és belső egyensúlyt keresünk. Itt a szellemi önvédelmi iskolagyakorlatok segíthetnek.
Ez a jövő önvédelmének intelligens része. Az élet vetélkedések sorozatából áll, melyben a „legnagyobb” siker önmagunk legyőzése fejlődésünk érdekében.
Budapest, 2017. január 27.
Horváth László
Tájékoztató irodalom a magyar nyelvű kiadványok alapján
[szerkesztés]Küzdősporti szakelmélet:
Galla Ferenc-Horváth István: Sport. Budapest, 1982. Judo övvizsgák
Galla Ferenc: Sport. Budapest, 1970. Judo önvédelem
Országos Testnevelési Tanács: Stádium. Budapest, 1926. Cselgáncs
Sebestyén László: Hungária Sport Budapest, 1989. - Segítség! - avagy az áldozati viselkedés
kockázata
Plavecz Tamás: Hungária Sport 1988. Judo kisenciklopédia
Márton László-Plavecz Tamás: Hungária Sport - Az önvédelem művészete
Harmat László: Lapkiadó Vállalat Budapest 1984. Taekwon-do
dr. Udvardy József: BM Könyvkiadó Budapest 1980. Karate
Adámy István: Zrínyi Katonai Kiadó Budapest 1985. Kyokoshin karate
Kelemen István: Sportpropaganda - Ju-jutsu
Z. Vincze György: Sport Budapest 1974. Ökölvivó ABC
Gy. Horváth László: Sportpropaganda - Nindzsák
Tóth Lóránd: Móra Könyvkiadó 1992. Kommandós könyv
Leyer Richard-Szabó Julianna: Lapkiadó Vállalat Budapest - A kung-fu királya
Kira Péter: Sport. Budapest 1989. Kick-box karate
Sebestyén László: Sportpropaganda - Védd magad
dr. Ujvári Miklós: Origo-press 1989. Kung-fu technikák és edzésmódszerekBorbély Attila – Jóvér Béla: Medicina 2007 - Szamurájok útján
dr. Nádori László: Sport. Budapest 1981. Az edzés elmélete és módszertanaViselkedéskutatás:
Echardt Mahl: Hunga-Print 1991. Ne bánts!
dr. Ranschburg Jenő: Tankönyvkiadó Budapest 1983. - Félelem, harag, agresszió
Schilling G.: T.E. könyvtára 1976. - Agresszió és erőszak a sportban
Csányi Vilmos: Natura 1986. Agresszió az élővilágban
Bíróné dr. Nagy Edit: Sport. Budapest 1977. Sportpedagógia
William Graham Sumner: Gondolat. Budapest 1978. – Népszokások - Szokások (erkölcsök,
viselkedésmódok szociológiai jelentősége).
Jeremy Cherfas-Roger Lewin: Gondolat. Budapest 1986. - Nem csak munkával él az ember
Helmuth von Glasenapp: Gondolat. Budapest 1975. Az öt világvallás
Bhikkhu Satori Bhante: Gondolat. Budapest 1990. A sintoizmus
Elias Canetti: Európa.Budapest 1983. A túlélő
Polcz Alaine: Magvető.Budapest 1989. A halál iskolája
David P. Barash: Natura 1977. Szociobiológia és viselkedés