Segítség:Hogyan szerkessz lapokat?

A Wikiforrásból
(Segítség:Hogyan szerkessz lapokat szócikkből átirányítva)

A Wikiforrás WikiWiki rendszerű webhely, ami azt takarja, hogy a rajta található lapokat bárki szerkesztheti, és ezek a változások azonnal meg is jelennek. A szerkesztéshez általában egyszerűen használható és könnyen megtanulható szövegszerkesztési felületet, a Wiki jelölőnyelvet (Wiki markup) használjuk.

Ha új lapot szeretnél készíteni, akkor az Első lépések vonatkozó útmutatóját használd.

Egy már létező Wiki lap szerkesztése igen egyszerű. Csak kattints a „Szerkeszt” (más beállításnál „Szerkeszd ezt a lapot”) linkre felül (vagy alul, vagy az oldalsávon) magának a lap tartalmának a megváltoztatásához; vagy a „Vita” linkre és ott a „Szerkeszt”-re, hogy a laphoz tartozó Vitalapra írj! Mindkét esetben egy olyan lapra kerülsz, melyen egy szerkesztőterületet – szövegmezőt – találsz, benne az adott Wiki lap szövegével.

Ezután csak annyi a dolgod, hogy leírd, amit akartál és a szerkesztéshez mindenképp írj egy összefoglalót (a nagy szerkesztőmező alatt, amiben pár szóban írd le, hogy mit és miért változtattál). Amikor elkészültél, érdemes ellenőrizni, hogy minden úgy néz-e ki, ahogy szeretted volna, az „Előnézet megtekintése” gomb segítségével. Ha minden megfelelő, akkor a „Lap mentése” gombbal mentheted el a művedet.

Ha szeretnéd látni az eredeti és a te változatod összehasonlítását, kattints a „Változtatások megtekintése” gombra.

Sokszor hasznos, ha a szöveget kimásolod a gépedre, és ott szerkeszted, ráereszted a helyesírás-ellenőrzőt, stb., majd visszamásolod a böngészőbe. Így mindig lesz egy helyi másolatod a munkádról, és internetelérés hiányában is könnyen szerkesztheted.

Apró változtatások[szerkesztés]

Amikor egy bejelentkezett felhasználó egy lapot szerkeszt, lehetősége van arra, hogy amit csinál, „apró változtatás”-nak jelölje. Az, hogy ki mikor használja ezt a lehetőséget, teljesen az ő ízlésén múlik. Az ökölszabály úgy szól, a változtatás apró, ha nem változtat lényegében a szöveg tartalmán, tehát helyesírási hibák javítása, a szöveg struktúrájának módosítása, ilyesmi. A jelentős változtatás pedig az, ami miatt érdemes lehet újra ránézni a cikkre, tehát bármilyen „valódi” változás, legyen akár csak egy szó hozzáfűzése vagy elvétele. Ez az egész azért fontos, mert a felhasználók választhatják azt, hogy a Friss változtatások között az aprók ne legyenek felsorolva. Ezzel valamilyen szinten kordában lehet tartani a változtatások listáját.

Az indok, hogy a nem bejelentkezett felhasználókat nem engedjük „aprózni”, az, hogy úgy a vandálkodást is könnyen aprónak tudnák jelölni és úgy hosszabb ideig maradhatna észrevétlen. Ez a megkötés is egy ok arra, hogy a felhasználók regisztrálják magukat, és jelentkezzenek be.

Formázási lehetőségek[szerkesztés]

A Wikiforrás oldalain alapvetően háromféle lehetőség van arra, hogy a tartalmat megfelelő formába öntsük, azaz hogy az általunk írt szöveget megformázzuk, hogy jól olvasható, nyomtatható stb. legyen, és még ki is nézzen valahogy. E lehetőségek:

  • A Wiki jelölőnyelv (markup) használata. A Wikiforrás oldalak alapvetően weboldalak, tehát a HTML nyelvre és fájlformátumra épülnek. Mielőtt még elkeseredne az, aki ezt nem ismeri, vagy éppenséggel túl jól is ismeri és nem szereti, azok kedvéért hozták létre a hagyományos szövegszerkesztő programok koncepciójához jobban illeszkedő, könnyen megtanulható és használható, és a HTML-t szinte teljesen megkerülhetővé tevő környezetet; részleteket a wiki jelölőnyelv részben találsz.
  • Másik lehetőség bonyolultabb szerkesztések elvégzésére a HTML-parancsok (tagek) használata; lásd a HTML szócikket.
  • Matematikai képletek készítésére és egyéb formális nyelvek bemutatására használható a Wiki formulaleíró nyelve is (azaz matematikai képleteket szerkesztő jelrendszere), amely egyértelműen a TeX szövegszerkesztő rendszerek parancsait utánozza; lásd a Képletek lapot.

Karakterek színének, illetve a háttér színének megadása[szerkesztés]

HTML segítségével:

HTML kód Eredmény Wiki jelölőnyelv segítségével
<font color="#FF0000">piros</font> piros ?
<font color="#0000FF">kék</font> kék ?
<font color="#00FF00">zöld</font> zöld ?
<font color="#800000">barna</font> barna ?
<font color="#FFFF00">sárga</font> sárga ?

Lásd még: Segítség:Színek

A wiki jelölőnyelv[szerkesztés]

A jelölőnyelv elemeit a Segítség:Wiki jelölőnyelv lapon találod.

A fenti lapon a táblázat bal oszlopában a szövegformázási lehetőségeket fogjuk neked bemutatni. A jobb oszlopban láthatod azok kódját, vagyis azt, hogyan érheted el ezeket.

Nem rossz ötlet ezt a lapot egy másik böngészőablakban nyitva tartani, amikor szerkesztesz. Van kísérletezési lehetőség is a homokozóban.

Lásd még[szerkesztés]

  • Irányelvek A Wikiforrás irányelvei és útmutatói…
  • Segítség Felhasználók munkáját segítő lapok…
  • Wikiforrás Mi is a Wikiforrás, hogyan működik, egyéb lehetőségek és szabályok…